DAJ CYNK

Oto baterie przyszłości. Mogą działać czterokrotnie dłużej

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Rewolucja w bateriach. Będą działać czterokrotnie dłużej

Od lat wyczekujemy rewolucji w kwestii baterii. Możliwe, że w końcu pojawiło się na horyzoncie rozwiązanie, które może sprawić, że akumulatory litowo-jonowe wreszcie odejdą do lamusa.

Technologia gna do przodu, a baterie i akumulatory produkuje się nadal takie same, jak dekadę temu. Powszechnie wiadomo, że w tym segmencie brakuje nowych rozwiązań. Wielu upragnionej rewolucji doszukiwało się w bateriach sodowo-jonowych, lecz kierunek, w którym podąży rozwój baterii może być zgoła inny.

Baterie sodowo-siarkowe następnym etapem rozwoju akumulatorów?

Międzynarodowy zespół naukowców zajmujący się rozwiązaniami dotyczącymi magazynowania energii  zademonstrował przyjazną dla środowiska i niedrogą w produkcji baterię o sporym potencjale. Nowatorska konstrukcja baterii sodowo-siarkowych może oferować nawet czterokrotny wzrost pojemności energetycznej w porównaniu z typowym akumulatorem litowo-jonowym i kształtuje się jako obiecująca technologia przyszłego magazynowania energii.

Zespół naukowców stworzył akumulator należący do grupy stopionych soli, które istnieją w różnych formach od około 50 lat. Ponieważ nacisk na energię odnawialną stale rośnie, naukowcy widzą potencjał baterii stopionej soli do jej przechowywania, ze względu na ich względną przystępność cenową i zależność od powszechnie dostępnych materiałów. 

Kiedy nie świeci słońce i nie wieje bryza, potrzebujemy wysokiej jakości rozwiązań magazynowania, które nie kosztują Ziemi i są łatwo dostępne na poziomie lokalnym lub regionalnym. Mamy nadzieję, że dostarczając technologię obniżającą koszty, możemy szybciej osiągnąć horyzont czystej energii

- powiedział główny badacz, dr Shenlong Zhao z University of Sydney.

Wynikiem ich badań stało się ogniwo guzikowe, którego skład opiera się na sodzie i siarce. Siarka może być atrakcyjnym materiałem na elektrody do akumulatorów nowej generacji ze względu na jej dużą dostępność, niską cenę i wysoką teoretyczną pojemność wynoszącą 1672 mAh g−1. Naukowcom udało się stworzyć mały akumulator o pojemności 1,017 mAh g−1 w temperaturze pokojowej, co jest czterokrotnie lepszym wynikiem niż w przypadku typowych baterii litowo-jonowych. 

Co ważne, akumulator wykazał się dobrą stabilnością i zachował około połowę tej pojemności po 1000 cyklach ładowania, co zostało przez zespół opisane, jako "bezprecendensowe".

Zobacz: Amazon instaluje roboty ale nie wszystko sobie przemyśleli
Zobacz: Drony z masztem 5G? Już wkrótce uratują wiele żyć

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Advanced Materials