DAJ CYNK

Polski SatRevolution weźmie udział w misji deep space

Marian Szutiak

Kosmos

SatRevolution misja deep space

Polskie spółki SatRevolution (z portfela JR Holding) oraz Tuatara, a także Virgin Orbit i ETCO (reprezentujący Sułtanat Omanu) podpisały porozumienie o wielostronnej współpracy. Jego celem jest realizacja pierwszej misji Omanu w obszar dalekiego kosmosu. 

Planowane przedsięwzięcie ma na celu dostarczenie satelity zaprojektowanego i wyprodukowanego przez SatRevolution na pokładzie nowej rakiety Virgin Orbit w obszar dalekiego kosmosu z misją przeprowadzenia pionierskich badań naukowych oraz pozyskania wysokiej rozdzielczości obrazów. Zawarte porozumienie przewiduje również dostarczenie przez SatRevolution i umieszczenie na orbicie, przez zawiązane konsorcjum, nanosatelitów, w tym pierwszego w historii Omanu. Pierwsza z tych misji ma wystartować z bazy w Kornwalii na terenie Wielkiej Brytanii jeszcze w 2022 roku. Ostateczne parametry obu misji i cele naukowe zostaną określone w późniejszym czasie.

Zobacz: SatRevolution i Virgin Orbit z nową misją kosmiczną
Zobacz: Satelity SatRevolution trafiły na orbitę. Obejrzyj relację ze startu rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit

Tylko kilku krajom udało się do tej pory wysłać z sukcesem misje w obszar dalekiej przestrzeni kosmicznej, ale wizje i technologiczne możliwości dostępne dzisiaj umożliwiają krajom aspirującym do misji kosmicznych dołączenie do tej stawki. Jesteśmy dumni, że Sułtanat Omanu powierzył nam, jako jego wyłącznemu partnerowi, misję realizacji ambitnych celów tego kraju w drodze do pozyskania zrównoważonych rozwiązań kosmicznych. Jesteśmy pełni zapału, aby rozpocząć naszą współpracę odnośnie wystrzelenia pierwszych satelitów Sułtanatu Omanu z terenu Wielkiej Brytanii już w tym roku, co jest nie tylko historycznym krokiem samo w sobie, ale również ważnym etapem umożliwiającym badania i eksplorację które nastąpią niebawem.

– powiedział Dan Hart, CEO Virgin Orbit

Te dwa projekty przyczynią się do realizacji najbliższych celów Sułtanatu Omanu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wzrost wsparcia dla badań naukowych oraz innowacji, rozszerzenie wsparcia własnych badań w zakresie najnowocześniejszych technologii, które ukształtują świat w XXI w.

Zajęcie miejsca partnera Virgin Orbit w tak odważnym projekcie, jakim jest deep space mission jest dla nas ogromnym kamieniem milowym. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych dotychczasowych inwestorów, w tym JR HOLDING. Wsparcie to umożliwiło nam doprowadzenie projektów pierwszych satelitów do końca i udowodnienie naszego potencjału jako projektanta i producenta nanosatelitów, nie tylko wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, ale co ważniejsze kreujących trendy w branży kosmicznej na poziomie światowym.

– powiedział Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution

Szybki rozwój polskiej spółki, z siedzibą we Wrocławiu, ma swoje odzwierciedlenie we współpracy nie tylko z Virgin Orbit, ale również drugą z wiodących prywatnych firm kosmicznych – SpaceX Elona Muska. Na pokładzie rakiety tej firmy nanosatelity SatRevolution również zostały wyniesione na orbitę okołoziemską.

SatRevolution to przykład spółki, z naszego portfela, o ogromnym potencjale. Podpisanie porozumienia, którego byłem dziś świadkiem, stawia tę firmę w szeregu nie tylko pionierów komercyjnego przemysłu kosmicznego, ale także najpoważniejszych graczy w tej branży na świecie. Udział w tak odważnym projekcie daje spółce szansę pozyskania bezcennego doświadczenia, a także kontaktów w tym niesłychanie innowacyjnym i konkurencyjnym biznesie. Niedawno zapowiedziana inwestycja kapitałowa Virgin Orbit w SatRevolution potwierdza też naszą, bardzo optymistyczną, ocenę perspektyw SatRevolution.

– powiedział Artur Jedynak, wiceprezes JR HOLDING

Zaangażowanie w SatRevolution potwierdza skuteczność naszego procesu selekcji spółek do portfela. Zawsze szukamy przede wszystkim zdeterminowanych liderów i zaangażowanego zespołu, dysponujących zweryfikowanym rynkowo produktem. Bez kompetencji i zaangażowania w realizacji wizji liderów przedsięwzięcia trudno o jego sukces. Inwestujemy w spółki przyszłościowe, które pokażą swoją wartość w określonej perspektywie czasowej. Zakładam, że SatRevolution będzie jednym z pierwszych, być może pierwszym, „dolarowym” jednorożcem w naszym portfelu, ale myślę, że nie ostatnim.

– dodał January Ciszewski, Prezes JR HOLDING

Zobacz: Naukowcy zaobserwowali kosmicznego potwora o mocy miliardów słońc
Zobacz: Elon Musk śmieciarzem. Nie zostawiają na nim suchej nitki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: JRHolding

Przewiń w dół do następnego wpisu