EKOzwroty InPost – drugie życie dla rzeczy i mniej odpadów

Grupa InPost nie tylko ułatwia codzienne przesyłki, ale także aktywnie wspiera ideę gospodarki cyrkularnej. Program EKOzwroty pozwala Polakom w prosty sposób przekazywać niepotrzebne, ale nadal użyteczne przedmioty, takie jak tekstylia, książki czy sprzęt AGD.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
EKOzwroty InPost – drugie życie dla rzeczy i mniej odpadów

EKOzwroty – proste rozwiązanie dla ekologii

W 2024 roku w ramach EKOzwrotów nadano ponad 130 tysięcy przesyłek, co dało 530 ton rzeczy nadających się do ponownego użycia. Proces jest niezwykle prosty – wystarczy skorzystać z dowolnego Paczkomatu InPost i za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony szybkiezwroty.pl nadać paczkę całkowicie za darmo.

Dalsza część tekstu pod wideo

Przekazane przedmioty trafiają do profesjonalnej firmy, gdzie są sprawdzane pod kątem ich stanu. Aż 70% rzeczy może być ponownie wykorzystanych zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. W przypadku sprzętu elektronicznego spełniającego normy unijne przeprowadzane są odpowiednie testy, a jeśli naprawa jest opłacalna, urządzenia wracają do obiegu. Jeśli nie nadają się do użytku, trafiają do recyklingu, gdzie odzyskuje się ponad 80% surowców.

Nowe przepisy i rosnące zainteresowanie EKOzwrotami

Od 1 stycznia 2025 roku w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konsumenci nie będą mogli wyrzucać tekstyliów do odpadów zmieszanych – odbiorem takich rzeczy zajmą się PSZOK-i. Już teraz EKOzwroty wpisują się w ten trend, ułatwiając przekazywanie ubrań i obuwia, które stanowią 60% wszystkich przesyłek.

Wiele osób niechętnie podchodzi do segregacji, a jest to błąd. Ubrania, często w dobrym stanie, można łatwo przekazać kolejnym użytkownikom. W odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące konieczności segregacji tekstyliów, usługa EKOzwrotów umożliwia łatwe i szybkie wysłanie ich za pomocą maszyn Paczkomat. Tylko w ciągu ostatniego roku zainteresowanie naszym programem wzrosło dwukrotnie, a w 2024 w ramach EKOzwrotów wysłano 130 000 przesyłek, co finalnie dało 530 ton rzeczy zdatnych do dalszego użycia. Z urządzenia Paczkomat przekazane przedmioty trafiają do profesjonalnej firmy, gdzie są sprawdzane pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W przypadku sprzętów elektronicznych są one poddawane testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia. Powtórne wykorzystywanie rzeczy ogranicza zużycie surowców oraz ilość generowanych odpadów.

Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer, InPost

Podwójne InCoiny za EKOzwroty

W ramach akcji lojalnościowej „Porządki bez wyrzutów”, do 12 marca 2025 roku InPost nagradza użytkowników podwójną liczbą punktów InCoin. Standardowo za każdą przesyłkę można zdobyć 20 punktów, ale w trakcie trwania promocji liczba ta wzrasta do 40.

EKOzwroty InPost – drugie życie dla rzeczy i mniej odpadów

Paczkomaty InPost – ekologiczna przyszłość dostaw

Z badań firmy Kantar wynika, że InPost to najbardziej rozpoznawalna marka dostawcza w Polsce (99% wskazań). Co więcej:

  • 93% internautów wybiera Paczkomat jako formę dostawy,
  • 85% korzysta z Paczkomatu jako formy wysyłki,
  • 83% uznaje Paczkomaty za najbardziej ekologiczne rozwiązanie.

Wskaźnik lojalności klientów (NPS) osiągnął 77 punktów, co świadczy o dużym zaufaniu i satysfakcji użytkowników.