Google rozstaje się z Samsungiem na lata. Nowa umowa na układy Tensor
Jak wynika z najnowszych doniesień, Google zawarło wieloletnią umowę z tajwańskim gigantem TSMC na produkcję układów Tensor, które napędzają smartfony z serii Pixel. Nowa współpraca ma obejmować okres od trzech do nawet pięciu lat i dotyczyć będzie m.in. Tensora G5, który już wkrótce trafi do nadchodzącej serii Google Pixel 10.

O tym, że Tensor G5, czyli układ SoC, który trafi do serii telefonów Google Pixel 10, będzie produkowany nie przez Samsunga, a przez TSMC, wiadomo już od dwóch miesięcy. Jak się jednak okazuje, współpraca Google’a z tajwańskim producentem obejmie dłuższy czas, nawet do pięciu lat.
Informacje te jako pierwsze podał serwis DigiTimes, który donosi, że wysocy rangą przedstawiciele Google z USA odwiedzili niedawno siedzibę TSMC na Tajwanie, by omówić szczegóły produkcji chipów. Współpraca obu stron ma być zaplanowana przynajmniej do lat 2028-2029 – podaje DigiTimes. Jeśli partnerstwo z TSMC faktycznie się potwierdzi, nowe układy Tensor mogą stać się sercem urządzeń Pixel aż do serii Pixel 14.



Odejście od dotychczasowego, wieloletniego partnera, czyli Samsunga, nie jest zaskoczeniem – układy scalone produkowane przez TSMC są uznawane za bardziej zaawansowane i niezawodne. Za to jednostki wytwarzane przez Samsunga niejednokrotnie spotykały się z krytyką, a smartfony Google Pixel odstawały wydajnością od porównywalnych cenowo urządzeń innych marek.
Tensor G5 ma być produkowany w procesie technologicznym 3 nm, co oznacza większą wydajność i efektywność energetyczną, a także większe możliwości w zakresie przetwarzania AI. Być może dzięki temu nowa generacja telefonów Pixel pozytywnie nas zaskoczy mocą.
Dzięki długoletniej umowie z TSMC Google może zyskać większą kontrolę nad projektowaniem komponentów Tensor, co pozwoli lepiej dopasować te układy SoC do potrzeb przyszłych generacji Pixeli – zarówno pod kątem wydajności, jak i funkcji opartych na sztucznej inteligencji.
Co ciekawe, już w marcu pojawiły się informacje o możliwej współpracy Google z MediaTekiem – firma miałaby porzucić jeszcze innego partnera, Broadcoma, na rzecz tańszej i bardziej elastycznej produkcji chipów AI nowej generacji. Wszystko to są na razie jednak informacje półoficjalne i nie w pełni potwierdzone.