VeloBank przejmuje znany bank. Co z klientami?
VeloBank podpisał wstępną umowę zakupu części detalicznej Citi Handlowego. Finalizacja transakcji nastąpi po otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych i osiągnięciu gotowości operacyjnej, co jest spodziewane w połowie 2026 roku.
Transakcja zakupu obejmuje bankowość detaliczną Citi Handlowego, w tym zarządzanie majątkiem, usługi maklerskie, bankowość mikroprzedsiębiorstw, karty kredytowe, pożyczki, kredyty detaliczne i oddziały.
Wsparcie kapitałowe dla tej transakcji zapewnią akcjonariusze VeloBanku – amerykańska firma inwestycyjna Cerberus Capital Management, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC).



To przejęcie przyspieszy rozwój VeloBanku poprzez rozszerzenie oferty produktowej i umocni pozycję banku jako challengera na polskim rynku finansowym. Dzięki dotarciu do szerszej bazy klientów – w szczególności w segmencie private banking – marka VeloBanku zwiększy swoją rozpoznawalność
Co się stanie z klientami Citi Handlowego?
Po finalizacji transakcji klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku, a ich relacje z doradcami zostaną zachowane. Jednocześnie zespół ponad 3 tys. pracowników VeloBanku zostanie wzmocniony przez około 1650 pracowników banku Citi Handlowy.
Co bardzo ważne, do VeloBanku przechodzą nasi pracownicy. To oznacza, że klienci będą obsługiwani przez tych samych doradców, z którymi często mają wieloletnie relacje. Naszym celem jest zapewnienie klientom jak najbardziej płynnego i komfortowego przejścia do ich nowego banku
VeloBank w planach na bieżący rok ma jeszcze m.in. zaoferowanie klientom detalicznym w pełni cyfrowej hipoteki, klientom firmowym – kolejnych produktów z obszaru business banking, a w zakresie inwestycji – zakup TFI.
VeloBank powstał w 2022 roku w efekcie przymusowej restrukturyzacji i transformacji Getin Noble Banku, przeprowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W 2024 roku wszystkie akcje banku kupił amerykański fundusz Cerberus Capital Management. Obecnie Cerberus ma 80,2% udziałów w banku, natomiast kolejni akcjonariusze – EBOR i IFC po 9,9% każdy. Kupno części detalicznej Citi Handlowego oznacza dla VeloBanku całkiem nowy etap rozwoju.