Wydrukowano pierwszy silnik turboodrzutowy. Jest w pełni funkcjonalny
Czy czeka nas rewolucja w lotnictwie? Jest na to spora szansa, chociaż nie w najbliższej przyszłości. A wszystko dzięki osiągnięciom Chińczyków.

Chińska firma Aero Engine Corporation of China (AECC) ogłosiła pomyślne przetestowanie mikrosilnika turboodrzutowego, który został częściowo wykonany przy użyciu technologii druku 3D. Jak informuje państwowe Global Times, urządzenie nie jest jedynie prototypem - to w pełni działający rozwiązanie, które zostało użycie w locie testowym w północnych Chinach.
Osiągnięto pułap 4000 metrów i ciąg 160 kg
Według doniesień, silnik został opracowany całkowicie niezależnie przez AECC, choć szczegóły techniczne pozostają ograniczone. Nie wiadomo, które dokładnie komponenty zostały wydrukowane, ani jaki odsetek całej konstrukcji stanowią. Kluczem do sukcesu było tzw. "wielodyscyplinarne topologiczne optymalizowanie", które pozwoliło na znaczną redukcję masy całkowitej silnika.



Podczas testów osiągnięto pułap 4000 m n.p.m. przy ciągu o wartości 160 kg. Chińscy inżynierowie podkreślają, że to prawdopodobnie pierwszy na świecie przypadek udanego lotu z wykorzystaniem działającego, częściowo drukowanego w 3D mikrosilnika odrzutowego.
Chociaż nie ujawniono jakiego rodzaju drukarki ani materiałów użyto przy produkcji, projekt stanowi dowód na rosnące możliwości zastosowań druku 3D w zaawansowanej inżynierii i przemyśle lotniczym. AECC zapowiada, że to dopiero początek dalszych prac nad podobnymi technologiami.