AMD ma problem. Firma zmaga się ze sceptycyzmem inwestorów

AMD stoi przed nie lada wyzwaniem jeśli chodzi o rynek sztucznej inteligencji. Konkurencja cały czas rośnie i wygląda coraz lepiej.

Przemysław Banasiak (Yokai)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
AMD ma problem. Firma zmaga się ze sceptycyzmem inwestorów

Już jutro AMD opublikuje sprawozdanie finansowe za ostatni kwartał. W centrum uwagi inwestorów znajduje się strategia firmy w obszarze układów do sztucznej inteligencji, która może zdecydować o dalszej pozycji rynkowej Czerwonych. Analitycy cytowani przez agencję Reuters spodziewają się wzrostu przychodów o ponad 22% do poziomu 7,53 mld USD, z czego ponad połowę (4,15 mld USD) ma stanowić segment centrów danych.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pozycji AMD zagraża nie tylko NVIDIA, ale i chińskie firmy

Mimo obiecujących prognoz, wielu obserwatorów martwi się o konkurencyjność AMD na rynku AI. Eksperci sądzą, że firma mogłaby w tym roku sprzedać akceleratory AI warte nawet 10 mld USD - to dwukrotnie więcej niż zakłada samo AMD. Jednocześnie NVIDIA wciąż utrzymuje dominującą pozycję, głównie dzięki popularnemu ekosystemowi CUDA, a także wysokim kosztom ewentualnego przejścia na innego dostawcę.

Dodatkowym wyzwaniem dla AMD są plany największych firm technologicznych, takich jak Microsoft, Amazon czy Meta, które coraz częściej tworzą własne, wyspecjalizowane układy AI.

AMD ma problem. Firma zmaga się ze sceptycyzmem inwestorów

Sytuację komplikuje także łańcuch dostaw. TSMC pracuje nad zwiększeniem mocy produkcyjnych, co ma pomóc rozwiązać wąskie gardła. Równocześnie większa produkcja układów NVIDIA Blackwell może ograniczyć zasoby dostępne dla AMD. Pewnym pozytywnym sygnałem jest prognozowany wzrost działu układów dla PC - o prawie 33%, do poziomu 1,94 mld USD - co pozwoli AMD choć częściowo nadrobić dystans do Intela.

Na rynku pojawiają się jednak kolejni gracze, w tym chińskie firmy jak Huawei i DeepSeek, oferujące wydajne rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Może to wpłynąć na tempo rozwoju globalnej infrastruktury AI, acz większość specjalistów spodziewa się dalszego boomu. Tym samym AMD będzie musiało skoncentrować się na kolejnych innowacjach i działaniach wzmacniających pozycję w wyścigu o dominację w segmencie układów AI.