DAJ CYNK

Polkomtel startuje z płatnościami NFC we współpracy z BZWBK

WitekT

Fintech

Polkomtel wraz z bankiem BZ WBK i Visą rozpoczyna pilotaż płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. Samsunga Avilę z chipem NFC dostanie 500 aktywnie korzystających z kart Visa payWave w BZ WBK klientów Plusa.

Polkomtel wraz z bankiem BZ WBK i Visą rozpoczyna pilotaż płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. Samsunga Avilę z chipem NFC dostanie 500 aktywnie korzystających z kart Visa payWave w BZ WBK klientów Plusa.

Klienci zostaną wybrani na przełomie kwietnia i maja, a telefony dostaną miesiąc później. Będą to mieszkańcy jednej z trzech aglomeracji - warszawskiej, wrocławskiej i poznańskiej. Będą to posiadacze konta<30, korzystający z karty Visa Electron<30 payWave. Nie wiadomo, kiedy usługa znajdzie się w komercyjnej ofercie, bo zdaniem Wojciecha Ożdżyńskiego z Polkomtela, problemem jest brak odpowiednio wyposażonych telefonów w ofertach producentów. Wyraził jednak nadzieję, że ten stan szybko ulegnie zmianie.

We wdrożeniu wykorzystywane jest rozwiązanie OTA (ang. over the air), czyli zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory niestosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, BZ WBK będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej Visa payWave na karcie SIM zdalnie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus.

Istotnym elementem mobilnych płatności zbliżeniowych jest zdalny dostęp banku do dedykowanego obszaru karty SIM, czego nie umożliwiają karty plastikowe. Dostęp ten, jak i sama karta SIM są zabezpieczone na najwyższym poziomie, co wyklucza ryzyko utracenia kontroli nad instrumentem płatniczym - mówi Ożdżyński.

Płatności będą odbywały się w tych samych miejscach i w analogiczny sposób do tych dokonywanych kartami zbliżeniowymi (Visa payWave i MasterCard PayPass). W tej chwili w całej Polsce jest ich około 3,5 tys. (m.in. w Empiku, McDonald’s, Coffe Heaven i stacjach Shell), do końca roku liczba ta ma się zwiększyć do kilkunastu tysięcy. Płatności powyżej 50 zł będzie trzeba potwierdzać kodem PIN.

Polkomtel nie wyklucza, że do końca roku podobną usługę wprowadzi z innym bankiem. Jak mówi Ożdżyński, oprócz korzyści wizerunkowych z wprowadzenia nowej usługi, Polkomtel uzyska dodatkowe źródło przychodów w postaci partycypowania w prowizji pobieranej za każdą transakcję.

Jak dowiaduje się TELEPOLIS.PL, podobne testy - na razie wewnętrzne - prowadzi PTC z Inteligo. Testy konsumenckie mają rozpocząć się już wkrótce.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł