Kontrole pieniędzy Polaków. Jest nowy pomysł
Rząd ma pomysł, jak zmienić przepisy, które dotyczą podatków tysięcy Polaków. Na szczęście, zmiana ma być na lepsze.

Niedawno pisaliśmy o tzw. działalności nierejestrowanej. Według danych prowadzi ją w Polsce około 80 tys. osób (dane za 2023 rok). W tym przypadku limit wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli aktualnie 3499,50 zł.
Niestety, wystarczy tylko w jednym miesiącu minimalnie przekroczyć tę kwotę, aby pojawił się obowiązek założenia w ciągu 7 dni działalności gospodarczej i tym samym płacenia podatków na innych zasadach. Rząd chce to po części zmienić — informuje money.pl.



Nowy sposób rozliczenia z fiskusem
Aktualnie limit, w ramach którego można prowadzić działalność nierejestrowaną, jest miesięczny. Tymczasem pojawiła się propozycja zmiany ustawy prawo przedsiębiorców, aby osoby prowadzące małe biznesy były rozliczane kwartalnie. Dzięki temu wiele osób będzie mogło prowadzić działalność nierejestrowaną w bardziej elastyczny sposób.
Taka zmiana sprawiłaby, że przekroczenie limitu w jednym miesiącu nie wiązałoby się od razu z koniecznością zakładania działalności gospodarczej. Dopiero przekroczenie kwoty kwartalnej stawiałoby taki wymóg. Dla wielu osób byłoby to niemal zbawienne, bo wiele biznesów może mieć charakter sezonowy, gdzie w jednym miesiącu zarobki mogą być dużo wyższe, ale w całym kwartale odpowiednie, aby złapać się w limitach.
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii taka zmiana miałaby też inny, pozytywny skutek. Chodzi o osoby działające w szarej strefie, które dzięki temu mogłyby się skusić do prowadzenia działalności nierejestrowanej.
Jeśli zmiana zostanie uchwalona w parlamencie i podpisana przez prezydenta, to ma zacząć obowiązywać od 2026 roku.