DAJ CYNK

Widzisz banknoty na chodniku? Lepiej ich nie podnoś

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Bezpieczeństwo

Widzisz banknoty na chodniku? Lepiej ich nie podnoś

Nowojorskie media ostrzegają przed nowym typem kradzieży bankomatowej. W metodzie tej napastnik udaje altruistę, choć tak naprawdę dąży do pozyskania cudzej karty i to z kodem PIN.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Wypłata gotówki z bankomatu może wydawać się czynnością wręcz śmieszenie banalną, ale fakt jest taki, że dla wielu osób, zwłaszcza starszych, wiąże się z pewną dawką stresu czy zakłopotania. To właśnie chcą wykorzystać przestępcy, wprowadzając jeszcze więcej chaosu.

Od co najmniej kwartału, jak donosi dziennik „New York Daily News”, zaobserwować można drastyczny wzrost kradzieży przy bankomatach. Zaczęło się na Manhattanie, ale fala ogarnia już ponoć całe miasto. Co jednak najciekawsze, większość ataków ma mieć bardzo podobny, nieznany wcześniej scenariusz.

Zgubione pieniądze, altruista i atrapa karty

Napastnik wyłania się zza pleców osoby wypłacającej pieniądze i ukradkiem rozrzuca kilka banknotów o niewielkim nominale. Pozorując działanie w dobrej wierze, zaczepia ofiarę, by ta pozbierała pieniądze z ziemi. Sam natomiast w międzyczasie zabiera kartę, po czym znika w tłumie.

Ucieczkę ułatwia sztuczka polegająca na pozostawieniu w czytniku atrapy karty. Jak zauważono, taki zabieg wywołuje konsternację i pozwala zyskać złodziejowi cenne sekundy. Zanim ofiara zrozumie, co właściwie zaszło.

Telewizja NBC4 dodaje, że wielu złodziejom udaje się przy okazji podpatrzeć kod PIN. Z tym że w Stanach Zjednoczonych nie zawsze jest to potrzebne, gdyż na przykład karty kredytowe autoryzowane są zazwyczaj wyłącznie poprzez podpis kupującego, a wypłatę środków można zrealizować z nich bez żadnej autoryzacji.

Zorganizowane grupy przestępcze w akcji

Zdaniem inspektora Bill Gallaghera z NYPD, kradzieżami tego rodzaju trudnią się zorganizowane grupy, a każdy przypadek angażuje co najmniej 2-3 sprawców, którzy dzielą się rolami. Co ciekawe, Gallagher jest przy tym przekonany, że to nie tylko problem Nowego Jorku. 

Z tego też względu konkluzja ma charakter globalny. NYPD radzi, aby podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu pod żadnym pozorem nie dać się rozproszyć. A do innych czynności przystępować dopiero wtedy, gdy karta znów znajduje się w portfelu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: cha_cha / Shutterstock

Źródło tekstu: NBC, oprac. własne