DAJ CYNK

Test telefonu Nokia N73

27.05.2007

Dodane przez: Marcin Kasiński

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 369970

Optyka Carl Zeiss Tessar, matryca 3.2 megapiksela, autofokus i tryb makro, ciągle telefon? Czy już może prosta cyfrówka? Do tego dwa głośniki i dobry odtwarzacz muzyki, telefon? Czy może odtwarzacz mp3? Zaprezentowana Nokia N73 ma to wszystko. Na dokładkę jest jeszcze Symbian OS. Stare powiedzenie mówi, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, zapraszamy do lektury testu Nokii N73.

Optyka Carl Zeiss Tessar, matryca 3.2 megapiksela, autofokus i tryb makro, ciągle telefon? Czy już może prosta cyfrówka? Do tego dwa głośniki i dobry odtwarzacz muzyki, telefon? Czy może odtwarzacz mp3? Zaprezentowana Nokia N73 ma to wszystko. Na dokładkę jest jeszcze Symbian OS. Stare powiedzenie mówi, jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, zapraszamy do lektury testu Nokii N73

Co w pudełku:
telefon N73
kabel USB
stereofoniczny zestaw słuchawkowy
ładowarka
CD z oprogramowaniem
instrukcja
gwarancja
Zestaw prawie kompletny, niestety tutaj te prawie robi różnicę, tak multimedialny terminal, a karty pamięci w zestawie brak. Nie jest to zresztą pierwsza wpadka Nokii pod tym względem ( vide E60).



Pierwsze wrażenia - pudełko wykonane jest w typowym stylu Nokii, nie jest zbyt eleganckie, ale dobrze spełnia swoją funkcję. Sam telefon dobrze leży w dłoni, nie jest ani za ciężki, ani za lekki (116g.), a dobre wyważenie sprawia, że wygodnie się go trzyma. Pierwsze co rzuca się w oczy to duży wyświetlacz. Zaraz pod nim zlokalizowana jest klawiatura alfanumeryczna wraz z klawiszami funkcyjnymi. Nad wyświetlaczem Nokia umieściła kamerkę do wideorozmów, głośniczek oraz czujnik światła, za którym znajduje się dioda, mrugająca w trybie uśpienia. Lewa ścianka jest praktycznie pusta, znajduje się tam tylko port podczerwieni. Wszystkie klawisze dodatkowe, czyli spust migawki, klawisze regulacji głośności oraz klawisz szybkiego dostępu do galerii, znajdują się na prawej ściance.

Jednak to, z czego słynie ten model znajduje się z tyłu, mianowicie oko aparatu z matrycą 3.2 megapiksela i optyką Carl Zeiss Tessar. Chroni go ruchoma klapka, która niestety rusza się trochę na boki. I tym sposobem doszliśmy do najbardziej drażliwego tematu, mianowicie materiałów i ich spasowania. O ile same materiały są w miarę dobrej jakości, to ich spasowanie nie jest zbyt dobre. Skrzypienie obudowy to codzienność, niestety. W testowym modelu także srebrny lakier z obudowy zaczął już się ścierać na rogach.



Wyświetlacz ma 2,4 cala, jest duży i posiada rozdzielczość QVGA (240x320 pikseli), czyli obecny standard Nokii. Potrafi pokazać 262 tysiące kolorów i robi to bardzo dobrze. Odwzorowanie barw jest perfekcyjne, ostrość i podświetlenie także wzorowe. Ale moim zdaniem menu wygląda na nim dość słabo, ikonki nie są gładkie zaś czcionka jest trochę chropowata. Nokia potrafi lepiej, przykład? Modele z wyświetlaczami 2K. Ale w tym względzie zdania są podzielone. Nie zmienia to jednak faktu, że ekranowi do ideału już niewiele potrzeba.

Komentarze
Zaloguj się
218. ~mati
0

2012-08-09 08:03:24

ze niby po 2 miechach pada joy.?moja n73 sie dobrze trzyma po 5 latach wszystko sprawne

Odpowiedz

217. ~Bocian
0

2012-01-19 00:31:26

Witam,jestem obecnie w posiadaniu n73 i nie zgodzę się że n70 jest lepszy bo miałem go wcześniej i nie jest możliwe żeby n 73 była wolniejsza od n70 a do tego się wieszała...to właśnie n70 miała nie udanego symbiana wie to każdy kto zna się na telefonach choć trochę,n 73 głośniejsza od se k810i lecz nie zgodzę się że robi lepsze zdjęcia testowane parę dni temu z kolega który ma k810i przy dobrym oświetleniu nokia lepsza lecz nie wiele przy słabszym se o wiele lepszy a także lepsza lampa u se...do klawiatury w nokii da się przyzwyczaić a co mnie bardzo zaskoczyło w nokii internet chodzi bardzo szybko jak na gprs:)mam kartę 2gb i telefon się nie zawiesza,bateria bardzo dobra,super trzyma przy słuchaniu muzyki trochę gorzej na necie,telefon dla tych którym zależy na głośnym graniu:)polecam:)

Odpowiedz

216. ~michal jp
0

2010-12-12 12:41:48

telefonik dobry. z symbianem mam kontakt ładnych parę lat i telefonów (m.in. nokia 7650, 6600, se p910i, n70) i tak: zdecydowanie n73 chodzi za wolno i wiesza sie za czesto, bateria i owszem, działa, ale jest podatna na utrate pamięci (pół roku temu 3-4 dni, dzis max 1 dzień przy normalnym użytkowaniu). Moim prywatnym zdaniem n70 nie dość że była duużo ładniejsza to i solidność oraz jakość wykonania biły n73 na głowę... a zwłaszcza ta skrzypiąca obudowa n73:/ tyle że dźwięk jak i aparat gorsze... no cóż... kwestia gustu. nastepnym moim telefonem jak 73 się skończy będzie ponownie n70, poważnie polecam!

Odpowiedz

215. ~Shaggy
0

2010-09-25 20:16:07

Tel jest ekstra :) Mam wersje 73-1 ME i powiem szczerze używam go po prostu jako telefon i nie mam problemów, tel chodzi szybko, nic się nie wiesza, bateria trzyma około 3dni(30zdjęć, 2/3rozmowy i kilka SMS), również karta pamięci starcza (128MB z czego wolne 80MB). Jak najbardziej polecam ;)

Odpowiedz

214. ~
0

2010-07-01 06:16:14

zastanawiam sie nad nią bo mam w planach kupić na dniach samsunga monte i nie chce go tak piłować i chce kupić 2 telefon z dobrym dzwienkem i dużym ekranem myślałem nad k800 ale ma mały ekran i nie jest smart fonem

Odpowiedz

213. ~
0

2010-05-06 21:30:07

Zdecydowanie polecam wszystkim Nokię n73 (mimo, że nie posiada Radia z RDS) , co aż tak bardzo nikomu nie przeszkadza. Jest b. ładna jeśli chodzi o wykonanie, solidna obudowa. Świetny aparat w przeciwieństwie do k800i a nawet k850i posiadający mimo lampę xenon. Znakomita jakość dźwięku stereo, bardzo głośny telefonik, jeden z najgłośniejszych jakie słyszałem oraz te wspaniałe animacje, m.in pokaz slajdów. Rewelacyjne odwzorowanie barw jak na 256 tyś kolorów, no i ogromny 2.4" wyświetlacz QVGA. Możliwość rozszerzenia do 2GB (micro SD). A co najciekawsze bateria 1100mAh trzyma przy intensywnym używaniu 4 dni, przy niewielkim 7-8 dni. Także telefonik godny uwagi, naprawdę polecam. Jeśli szukacie telefonów do znakomitej jakości zdecydowanie n73 , jeśli natomiast do filmów to jestem za n93 (niestety nie da się tego połączyć ;/)W razie pytań pisać na gg 931759 -odpowiem na wszystkie wasze pytania! 195. ~PatrykW. 2009-01-24 21:55:04 0 host: eiw82.neoplus.adsl.tpnet.pl Jeśli szukacie tel. do rewelacyjnych

Odpowiedz

212. ~
0

2010-05-06 21:17:01

Fajny telefonik tylko ze jest troche dluzy ale tak pozatym to spoko mam takiego i jestem z niego zadowolony polecam.

Odpowiedz

210. ~Nati
0

2009-12-14 17:40:35

Faktycznie, ustawic się nie da tapety na cały ekran, ale i na to jest sposób; utworzenie nowego tematu...;) Telefon oceniam na 9/10; jestem zadowolona ;]

Odpowiedz

209. ~kasia26
0

2009-11-29 11:43:59

brak tapety na cały ekran. n73 mam ja i moj brat a nie możemy rozmawiać przez kamerke.DLACZEGO

Odpowiedz

208. ~ktoś
0

2009-11-04 08:39:00

Jak w tym telefonie można dodawać dźwięk dzwonka do kontaktów z poza listy dostępnych?

Odpowiedz

207. ~seba
0

2009-10-13 15:31:34

ja mam tą nokie i jest ok tylko strasznie wolna w środku mam kartę 1g kingston może to dlatego i to strasznie mnie denerwuje

Odpowiedz

206. ~Arthum Inglorion
0

2009-09-27 23:14:39

Telefon mam ponad rok, sam kom ma ponad 3 lata i wszystko działa w nim prawidłowo. Z joystickiem nie miałem NIGDY problemów ani nie mam go z nim obecnie(jak go ludzie używacie że po 2 miechach joy pada? -.- ). Zdjęcia wprost rewelacyjne wychodzę(lepsze niż z niejednej cyfrówki często nawet z lepszą matrycą :P ) zaś cały telefon jest bardzo dobrze wykonany, lekkie poruszanie się zasłony aparatu NIE jest żadną znaczącą wadą zaś co do skrzypienia plastików i klawiatury jakoś NIGDY jeszcze nie słyszałem żeby mi ten telefon skrzypiał. Co do ścierania się lakieru, to z którego telefonu się lakier w końcu nie zetrze przy noszeniu go w kieszeni? Nie wiem czemu menu się nie spodobało osobie która testowała ten telefon, jest bardzo dobre i przejrzyste dzięki czemu da się bardzo łatwo dotrzeć do każdej części menu. Telefon jak i aparat mają bardzo dużo funkcji dzięki czemu jest bardzo fajnie obsługiwać telefon. Serdecznie polecam zwłaszcza dla amatorskich fotografów :P Jeśli chodzi o Nokie N73 Music Edition to ta ME robi dużo gorsze zdjęcia(widziałem z obu nokii zdjęcia więc wiem co mówię :P ). Serdecznie polecam Nokię N73(sms''y pisze się na niej bardzo dobrze pomimo narzekań że "klawiatura mała", widywałem telefonu z mniejszą klawiaturą bądź dużo gorzej zrobioną[np. Nokia 1600 z łączonymi podwójnymi klawiszami gdzie się lipnie pisze sms''y przypadkiem wciska się też i drugi klawisz -.- ]).

Odpowiedz

205. ~n73 fun
0

2009-09-22 16:13:53

mam ten telefon od 2 miesiecy i jostik nie działa robi zdjęcia spoko i muzyka jest głośna

Odpowiedz

203. ~-patryk
0

2009-09-03 15:28:42

Może i telefon ma ciekawe możliwości ale co z tego skoro klawiatura jest tak mała, że się nie da na niej pisać. Mam niewielkie palce ale zwyczajnie sobie z tym tel nie radze. Jakoś wykonania fatalna, klawiatura plastikowa, wszystko skrzypi. Telefon może dobry dla dzieci ale nie dla zwykłego użytkownika. Co mi po telefonie gdzie nie mogę nic wcisnąc.

Odpowiedz