Mercusys Halo H50G – test taniego systemu mesh Wi-Fi dla domu
Mercusys Halo H50G to trzyelementowy zestaw mesh Wi-Fi, którego zadaniem jest zapewnienie szybkiej sieci bezprzewodowej w standardzie AC1900 nawet w całkiem dużym domu. Jedną z głównych zalet tego sprzętu jest cena.

W swoich domach mamy coraz więcej urządzeń, które do pracy potrzebują bezprzewodowego połączenia z Internetem. Gdy mieszkamy w dużym domu lub mamy w nim przeszkody, które skutecznie tłumią sygnał radiowy, przydać może się dobry zestaw mesh Wi-Fi.
W swoim mieszkaniu w starej kamienicy z grubymi, ceglanymi murami, tym razem miałem możliwość sprawdzenia taniego zestawu Mercusys Halo H50G. Sprzęt ten nie obsługuje Wi-Fi 6, ale zapewnia zasięg sieci bezprzewodowej na powierzchni do 550 m2 – przynajmniej tak podaje producent. A jak trójpak marki Mercusys sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.



Podstawowe dane techniczne:
- Plastikowa obudowa w kolorze białym, granatowa podstawa,
- Wymiary: 88 x 88 x 88 mm, masa: ok. 176 g,
- Wi-Fi: 802.11a/n/ac 5 GHz i 802.11b/g/n 2,4 GHz, MU-MIMO, Beamforming, prędkość do 1300 Mb/s (5 GHz) i do 600 Mb/s (2,4 GHz), możliwość podłączenia ponad 100 urządzeń,
- Protokół mesh: 802.11k/v/r,
- Tryby pracy: router, punkt dostępu,
- Funkcje: Quality of Services WMM, dynamiczny lub statyczny adres IP, PPPoE, L2TP, PPTP, DHCP (serwer, klient), IPv4 i IPv6,
- Zarządzanie: lokalne, zdalne, wieloosobowe, aplikacja mobilna,
- 3 gigabitowe porty WAN/LAN na jednostkę,
- Zabezpieczenia: WPA/WPA2, zapora sieciowa SPI, sieć dla gości, kontrola rodzicielska,
- Zasilanie sieciowe: 12 V / 1 A.
Wygląd zewnętrzny i zawartość opakowania
Każda jednostka Mercusys Halo H50G ma kształt sześcianu o boku prawie 9 cm z zaokrąglonymi krawędziami. Urządzenia bardzo dobrze prezentują się wizualnie i są niezwykle lekkie. To wszystko sprawia, że nie powinniśmy mieć problemów z rozłożeniem całego sprzętu w odpowiednich miejscach.
Z przodu Halo H50G ma kolorową diodę wskaźnikową, natomiast z tyłu trzy porty WAN/LAN, gniazdo zasilania i zagłębiony przycisk reset. To, czego brakuje, to otwory umożliwiające powieszenie urządzenia na przykład na ścianie.
Zestaw sprzedażowy, który otrzymałem do testów, składa się z trzech jednostek Mercusys Halo H50G, trzech zasilaczy sieciowych oraz krótkiego przewodu LAN w kolorze żółtym. Jest też krótka, wielojęzyczna instrukcja obsługi, również w języku polskim.
Wstępna konfiguracja, aplikacja Mercusys
Aby zacząć korzystanie z testowanego systemu mesh Wi-Fi, należy zacząć od zainstalowania aplikacji Mercusys. By tego dokonać, można użyć kodu QR, który znajduje się w instrukcji obsługi, lub odszukać ją bezpośrednio w sklepie App Store (iOS) lub Google Play (Android). Po uruchomieniu aplikacji, należy się w niej zarejestrować (jeśli nie mamy konta w usłudze Mercusys) i zalogować.
Podłączenie urządzenia Halo H50G do smartfonu i jego wstępna konfiguracja to proste czynności. Wystarczy wykonywać opisane w aplikacji kolejne kroki. U mnie jedno z testowanych urządzeń miało zostać połączone bezpośrednio z modemem oraz skorzystać ze stałego adresu, wybranego ręcznie (od dostawcy mam ich 5). Aplikacja na jednym z etapów pozwoliła mi wybrać rodzaj połączenia z Internetem (statyczny adres IP) oraz wpisać potrzebne informacje.
Przy tej okazji wypada wspomnieć o małym niedopracowaniu aplikacji Mercusys. Pola formularza do wpisania adresów DNS znajdowały się w dolnej części formularza i były zasłaniane przez klawiaturę podczas ich wypełniania. Niestety, nie dało się przewinąć ekranu, by te pola trafiły nad klawiaturę.
Wróćmy do konfiguracji. Po uzyskaniu połączenia z Internetem zostaniemy poproszeni o wpisanie nazwy i hasła tworzonej sieci bezprzewodowej. Teraz możemy połączyć telefon z nową siecią i dodawać do niej kolejne urządzenia Halo H50G. Służy do tego odpowiednia opcja w aplikacji, która prowadzi przez ten proces niemal za rękę.
Aplikacja Mercusys pozwala zarządzać urządzeniami oraz siecią. Z jej pomocą możemy zmieniać ustawienia Wi-Fi, włączać sieć dla gości czy wpisywać urządzenia na czarną listę. Tu również możemy dodawać użytkowników, którzy będą mogli również zarządzać siecią, bez konieczności podawania im swoich danych do logowania.
Aplikacja Mercusys jest prosta w obsłudze i daje dostęp do wszystkich funkcji urządzeń Halo H50G. By to było jednak możliwe, telefon z aplikacją musi być podłączony z siecią bezprzewodową, utworzoną za pomocą testowanych urządzeń. Połączenie z zewnątrz (z innej sieci) nie działa.
Mercusys Halo H50G daje również dostęp do webowego panelu sterowania (pod adresem http://mwlogin.net/), jednak jest on bardzo okrojony w stosunku do aplikacji. Możemy za jego pomocą sprawdzić najważniejsze informacje o sieci oraz przejrzeć, jakie urządzenia są do niej podłączone. Jest tu również funkcja aktualizacji oprogramowania urządzeń Halo oraz log systemowy.
Korzystanie z Mercusys Halo H50G
Czas na testy połączeń bezprzewodowych, które wykonywałem w różnych częściach swojego domu oraz w ogrodzie. Mieszkam na parterze starej kamienicy, w której poszczególne pomieszczenia są oddzielone od siebie ścianami o grubości od 30 do 40 cm. Z kolei grubość ścian zewnętrznych przekracza 50 cm.
Podczas testów trzy jednostki były rozłożone tak, abym mógł korzystać z sieci Wi-Fi w całym mieszkaniu, a także w piwnicy oraz ogrodzie. Pomiary wykonywałem na smartfonie Samsung Galaxy S22 Ultra, wykorzystując w tym celu połączenie z Internetem o przepustowości 600/60 Mb/s oraz serwis speedtest.net.
Wyniki testów szybkości pobierania danych z Internetu, wykonanych za pomocą smartfonu w różnych miejscach w domu oraz w ogrodzie, umieściłem w tabeli poniżej.
Scenariusz | Szybkość maksymalna |
Smartfon obok jednostki głównej | 605 Mb/s |
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm oraz odległość około 1 m) | 561 Mb/s |
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki połączone kablem) | 607 Mb/s |
Smartfon oddalony o 5 m od najbliższej jednostki (po drodze ściana 40 cm) | 543 Mb/s |
Smartfon w ogrodzie (15 m od najbliższego Halo H50G, po drodze ściana zewnętrzna 50 cm) | 242 Mb/s |
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz ściana 30 cm, odległość ok. 5 m) | 171 Mb/s |
Uzyskane w testach prędkości uważam za bardzo dobre, niewiele gorsze od tych, które uzyskuję na co dzień przy użyciu znacznie droższego systemu mesh z Wi-Fi 6. Pomimo małych rozmiarów zewnętrznych, wewnątrz obudowy Halo H50G zdają się mieć całkiem wydajne wbudowane anteny. Wynika z tego, że powierzchnia do 550 m2, którą może (według producenta) pokryć Wi-Fi z trzech testowanych jednostek mesh, jest jak najbardziej osiągalna.
Przeprowadziłem jeszcze jeden test szybkości, umieszczając jedno urządzenie w ogrodzie w odległości 15 metrów w linii prostej od innej jednostki dodatkowej, oddzielonej od ogrodu ścianą o grubości 50 cm oraz około 17 metrów od jednostki głównej, gdzie na przeszkodzie stanęły dwie ściany o łącznej grubości 90 cm. Oba Halo H50G wewnątrz budynku miały między sobą ścianę o grubości 40 cm. W takich warunkach smartfon znajdujący się w pobliżu urządzenia Mercusys w ogrodzie osiągnął maksymalną prędkość pobierania danych z Internetu na poziomie 140 Mb/s.
Podczas testów smartfon sprawnie przełączał się pomiędzy jednostkami, dzięki czemu nie zauważyłem żadnych przerw gdy rozmawiałem poprzez połączenie wideo w jednym z popularnych komunikatorów czy w czasie oglądania filmy streamowanego z Internetu w jakości 4K. Mesh marki Mercusys pozwolił mi korzystać z sieci Wi-Fi oraz Internetu w każdym miejscu w domu, a także w piwnicy i ogrodzie.
Producent deklaruje, że system mesh Mercusys Halo H50G pozwala na połączenie z siecią nawet ponad 100 urządzeń, przy założeniu, że każde z nich będzie mogło sprawnie z niej korzystać. Biorąc pod uwagę bardzo niską cenę tego testowanego zestawu, jest to niezły wynik.
Podsumowanie
Jeśli chcemy zapewnić sobie zasięg wydajnej sieci Wi-Fi w dużym domu lub mieszkaniu, w którym dodatkowo są grube ściany, pojedynczy punkt dostępowy może nie wystarczyć. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest system mesh, dzięki któremu otrzymamy jedną sieć z płynnym przełączaniem się pomiędzy „routerami”. Do podstawowych zastosowań, czyli dla dużej części użytkowników, świetnym pomysłem może być zakup zestawu Mercusys Halo H50G.
Trzy urządzenia marki Mercusys pozytywnie mnie zaskoczyły, osiągając w niektórych testach lepsze wyniki niż o wiele droższy sprzęt, który miałem okazję wcześniej testować. Po rozłożeniu wszystkich jednostek mogłem korzystać z szybkiego Internetu nie tylko w mieszkaniu poprzedzielanym grubymi, ceglanymi ścianami, ale również w ogrodzie i piwnicy. Ta ostatnia, pozwolę sobie przypomnieć, leży pod sąsiednim mieszkaniem.
Z danych producenta wynika, że do sieci bezprzewodowej utworzonej za pomocą testowanego sprzętu można podłączyć nawet ponad 100 urządzeń i zapewnić przy ich użyciu zasięg na powierzchni do 550 m2. Sam sprawdziłem to na łącznej powierzchni około 300 m2 i w żadnym punkcie nie miałem problemu z połączeniem i korzystaniem z łącza internetowego.
Do zarządzania urządzeniami Halo H50G i utworzoną z ich pomocą siecią Wi-Fi służy wygodna w obsłudze aplikacja Mercusys. Jest też panel webowy, ale on służy głównie do wyświetlania informacji, nie pozwalając prawie niczego zmienić. Przydałaby się jeszcze możliwość korzystania z aplikacji także zupełnie zdalnie, ale to mi się w tym przypadku nie udało. Aplikacja Mercusys działała tylko wewnątrz utworzonej sieci.
Jedna z największych zalet systemu mesh Mercusys Halo H50G to jego cena. Trójpak routerów możemy mieć już za około 350 zł, a jeśli lepiej poszukamy, to nawet taniej.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Brak możliwości powieszenia urządzeń na przykład na ścianie,
- Bardzo ograniczony interfejs webowy.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Kompaktowe rozmiary i niska masa,
- Funkcjonalna i prosta w obsłudze aplikacja mobilna,
- Łatwa konfiguracja i rozbudowa,
- Bardzo dobre osiągi,
- Obsługa do ponad 100 urządzeń na obszarze do 550 m2,
- Płynne przełączanie między jednostkami,
- Atrakcyjna cena.