DAJ CYNK

Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?

17.12.2010

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 15419

Wszystkie najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu kręciły się wokół PTC. Najpierw porozumienie w sprawach właścicielskich, które zakończyło 11-letni spór - teraz, zapewne w konsekwencji - przyszedł czas na podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnej sieci z Centertelem. O projekcie pod kodową nazwą Rainbow plotki krążyły od dawna. Co on tak naprawdę może oznaczać?

Wszystkie najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu kręciły się wokół PTC. Najpierw porozumienie w sprawach właścicielskich, które zakończyło 11-letni spór - teraz, zapewne w konsekwencji - przyszedł czas na podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnej sieci z Centertelem. O projekcie pod kodową nazwą Rainbow plotki krążyły od dawna. Co on tak naprawdę może oznaczać?

Centertel i PTC poinformowali dzisiaj o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie stworzenia wspólnej firmy, która zajęłaby się zarządzaniem sieciami obu operatorów - czyli, zapewne, także , planowaniem i budową. W wiadomości prasowej można przeczytać o zwiększeniu zasięgu i dostępności sieci, co można interpretować jako budowę i użytkowanie wspólnych stacji bazowych, z których nadawany byłby sygnał obu sieci. Na razie to tylko list intencyjny, choć ze względu na fakt, że rozmowy trwały od dawna można zakładać, że wiele spraw jest już uzgodnionych. Oficjalnie i nieoficjalnie służby prasowe obu operatorów nie chcą powiedzieć ani słowa więcej niż to, co napisano w komunikacie.

Pomijając CDMA na 450 MHz, który ma Centertel, i WiMax na 3,6 GHz, który należy do PTC, co do których nie wiadomo, czy wejdą do wspólnego przedsięwzięcia, sieć obu operatorów będzie dysponowała:
89 kanałami GSM na 900 MHz (34 Centertela i 45 PTC), z czego 56 w jednym, ciągłym bloku, co spokojnie pozwoli uruchomić UMTS z dwiema nośnymi,
96 kanałami GSM na 1800 MHz, z czego 84 w jednym, ciągłym bloku, co daje 16,8 MHz na LTE, jeżeli chcieliby konkurować z grupą spółek kojarzonych z Zygmuntem Solorzem-Żakiem,
30 MHz na 2100 MHz, czyli aż 6 nośnych UMTS.

Konfiguracja takiej wspólnej sieci obu operatorów, możliwości elastycznego dostosowywania zasobów do potrzeb, możliwości stosowania różnorakich technologii, są wręcz bajeczne…

Święty Mikołaj nie istnieje (wszystkich, którzy o tym nie wiedzieli, przepraszam za ujawnienie tego faktu) i sami operatorzy to przyznają. Połączenie obu sieci radiowych da wymierne korzyści finansowe w postaci mniejszych kosztów szeroko rozumianej obsługi technicznej. Wydaje się jednak, że mniejsze koszty mogą dać obu operatorom większe pole manewru w kwestii ofert i przewagę nad konkurentami, co powinno pozytywnie odbić się na kieszeniach konsumentów.

Tak duża sieć będzie ciekawym kąskiem dla Nokii Siemens Network, Ericssona albo Alcatel-Lucenta - czyli trzech producentów infrastruktury, którzy na całym świecie przejmują w outsource’ingu budowę i obsługę techniczną coraz większej ilości sieci. W Polsce żaden operator komórkowy jeszcze się na to nie odważył (choć coraz więcej mówi się w kuluarach, że wkrótce to nastąpi), zaś jeżeli chodzi o sieci stacjonarne, to Netia swoją infrastrukturę oddała w zarządzanie Ericssonowi.

Dość ciekawe w całym tym kontekście wygląda sprawa wspólnego startu Centertela i P4 w licytacji częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz, przeznaczonych pod LTE, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Biorąc pod uwagę fakt, że UKE planuje podzielić dostępne częstotliwości na 2 bloki z zamysłem zdopingowania dotychczasowych operatorów do występowania wspólnie, to P4 może stać się niepotrzebnym dodatkiem. Taki blok dla trzech operatorów jest za mały, a dla jednego - zdecydowanie za duży. Chyba, że pod wpływem dzisiejszej wiadomości, UKE zmodyfikuje swoje plany…

Inna, także ciekawa sprawa, to niedawny fakt oprotestowania przez Grupę TP wspólnego wydawania pozwoleń radiowych dla CenterNetu i Mobylandu, którzy razem budują sieć LTE na 1800 MHz. Trochę pachnie tu Kalim… Polskie realia są niestety takie, że jeżeli pojawia się jakaś możliwość, z której korzysta konkurent, to nie podąża się jego drogą, tylko oprotestowuje jego poczynania. Ten jeden wyjątek tylko potwierdza tę regułę - więc tylko czekać, aż Aero2 oprotestuje "małżeństwo" Centertela i PTC. Oj, jeszcze może być śmiesznie.

Trudno nie przytoczyć tutaj przykładu Wielkiej Brytanii, który od razu nasuwa się na myśl. Tam też połączyły się sieci komórkowe France Telecom (Orange) i Deutsche Telekom (T-Mobile), choć w zdecydowanie większym zakresie. Powstał jeden, nowy operator, w którym Niemcy odpowiadają za budowę i eksploatację sieci, a Francuzi za oferty. Zasięg obu sieci jest dostępny dla dotychczasowych klientów obydwu operatorów, czego w Polsce nie należy (jeszcze) oczekiwać. A przynajmniej nic tego w dzisiejszej wiadomości prasowej nie sugeruje. Doświadczenia w tej kwestii jednak już są.

A gdzie w tym wszystkim, co dzieje się w kwestii infrastruktury, jest Polkomtel?


Komentarze
Zaloguj się
28. ~sphinx
0

2011-07-05 20:07:39

Dlaczego wszedzie towrza sie kartele, ktore sa oczywiscie zakazane w UE. Swiadome łamanie prawa czy globalizacja?

Odpowiedz

27. WitekT
1

2010-12-19 20:18:06

IaRiCo: na tej samej zasadzie Aero2 buduje sieć dla CenterNetu i Mobylandu - a właściwie nie Aero2, a Sferia... Właściciel częstotliwości jest jeden i on się nie zmieni. Właściciel infrastruktury może, ale NIE MUSI się zmienić. A spółka i tak powstanie...

Odpowiedz

26. ~IaRiCo
1

2010-12-19 12:11:43

Nie posuwajmy sie za daleko. Rezerwacje częstotliwosci są przypisane do podmiotu i niezbywalne. Wydzielenie wspólnego operatora sieci nie oznacza oddania mu częstotliwości do jednego worka. Musiałby się wtedy odbyć proces ich ponownego przydziału, w którym moga startować wszyscy. stworzyłaby się wtedy spólka dominująca, która musiałaby oddać część pasma.

Odpowiedz

25. ~mirekb
-1

2010-12-18 19:50:59

jak na orange to niezle.zgarnie wiecej kasy niz era.cdma 300kbs..oby tak dalej z inwestycjami

Odpowiedz

24. ~Adaś
1

2010-12-18 19:33:29

Z Polkomtelem jest sprawa trochę bardzie jawiła i skomplikowana, zresztą Plus miał i ma zawsze o sobie duże ego :) nie na darmo mówi się że to sieć która zawsze wszystko wie lepiej nawet od klienta. Kolejna sprawa, taka współpraca ma zarówno same pozytywne skutki dla klienta co i dla operatorów i to jest wielki plus za taką współprace i to bez dwóch zdań.

Odpowiedz

23. mariusz9a
0

2010-12-18 12:23:33

@21: przecież może działać sam :-) Współdzielenie techników do obsługi sieci nie jest zagrożeniem dla innych firm :-) A infrastruktury wspólnej nie będzie :-( Także to zbyt daleko idące wnioski są. Będzie tak jak w Polkomtelu i PTC. Część rzeczy robi się wspólnie, ale sieci są niezależne i będą niezależne.

Odpowiedz

22. mariusz9a
1

2010-12-18 12:18:38

@20: Pewnie że samego nie stać, ale z kimś (jakimś funduszem, bo tak to planuje) będzie go stać. Polkomtel to nie platforma satelitarna (a tu chodzi głównie o inwestycje, bo sieć już jest, tylko żeby z niej nie zrobić dojnej krowy jak to ma miejsce we France Telekom). A wracając do tej nieszczęsnej infrastruktury którą tu Witold wypomniał, to pamiętajmy o szkielecie (Exatel) ;-)

Odpowiedz

21. WitekT
1

2010-12-18 12:15:35

mariusz9a: ja wiem, co robi Polkomtel pod względem technologicznym. Ja się zastanawiam, gdzie on się znajduje w tych wszystkich zmianach na naszym rynku, w strategicznych decyzjach o przyszłości rynku... :-)

Odpowiedz

20. thonka
-1

2010-12-18 12:08:35

@19 Solorza nie stac na Polkomtel ;) chce tylko ew. kupic czesc udzialow (1/4 czy tam 1/3) i zapewne dlatego sprzedal Polsat samemu sobie za 4mld ;) no i z tymi nowymi technologiami to bym tak nie szalal. moze i ramie komorkowe dobrze przedzie technologicznie, ale odnoga satelitarna pod wzgledem sprzetowym i jakosciowym nie jest najlepsza...

Odpowiedz

19. mariusz9a
0

2010-12-18 11:18:10

Witku, pytasz gdzie w kwestiach infrastruktury jest Polkomtel - jak to gdzie? Polkomtel robi swoje. Zapraszam na stronę NSN oraz Ericsson w okolicach 1Q2010 roku a się dowiesz gdzie są z informacji prasowych tych firm ;-) Robią swoje i będą robić swoje. Przecież doskonale wiesz że Polkomtel ma i testową sieć LTE i testową sieć WCDMA900 więc konkurencja go tu w niczym nie zaskakuje ;-) W 1Q2011 roku LTE będzie dostępne na terenie Warszawy dla zwykłych szarych klientów - testy sieci przeprowadzane przez zwykłych szarych ludzi. A co będzie jak Solorz-Żak jednak przejmie Polkomtel? O tym też pomyśl ;-) Jakby nie patrzeć jest to człowiek który lubi nowe technologie (co widać po jego poczynaniach u 3ch najmłodszych operatorów) więc to może być dopiero ciekawe ;-)

Odpowiedz

18. ~
-1

2010-12-18 10:54:14

W przyszłości będą odgórne nakazy łączenia sił a teraz będą tylko protesty, ktoś widzi przyszłość podobnie jak ja?

Odpowiedz

17. ~wolny
0

2010-12-18 09:31:14

cos sie stanie - z technicznego punktu widzenia - nic, z ludzkiego zwolnienia zarowno w centku jak i w ptc (w pierwszej kolejnosci utrzymanie sieci), kto przejmie ta czesc biznesu? - Ericsson,ewentualnie NSN, pierwsze efekty oraz korzysci ewentualnego polaczenia dwoch sieci dla uzytkownika koncowego to Q4 2011.

Odpowiedz

16. ~Damian
1

2010-12-18 01:31:45

Ja czekam aż firma Tata sprzeda światłowody po Teleglobe. To jest dopiero gracz. Inni to płotki bo bez dobrego szkieletu i wyjść w świat nic się nie zdziała. Mając nawet dwa razy więcej nadajników a bez dobrego szkieletu nic się nie ugra. U nas Exatel takowy posiada. Kto go przejmie ten dokona rewolucji na miarę " Solidarności Internetowej ".

Odpowiedz

15. ~xyt
1

2010-12-17 22:13:42

A może ktoś coś powiedzieć o co chodzi z tym T-Orange UK? Bo z tego co widzę, to nadal są dwie odrębne firmy i nie mają wspólnej oferty, więc chyba raczej takiego "dla klientów" połączenia nie ma?!

Odpowiedz

14. ~TLC
1

2010-12-17 21:52:53

Nie ma co sie podniecac...dla szarych zjadaczy minut i tak niewiele sie zmieni...moze zobaczymy grosiki we wlasnych kieszeniach, z tych milionow oszczednosci a moze i nie :/ a polkomtel powiniem przejac exatela i wtedy powinna go lyknac telia :D troszke by to namieszalo na rynku i pomaranczowe-T juz by nie bylo takie silne :-P

Odpowiedz