DAJ CYNK

Play uznany za „podmiot wysokiego ryzyka”? Tego domaga się publicysta PiS

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Play uznany za „podmiot wysokiego ryzyka”? Tego domaga się publicysta PiS

Po kontrowersyjnej wypowiedzi Barbary Kurdej-Szatan na temat straży granicznej, zwolennicy partii rządzącej zarządzili bojkot sieci Play, z którą utożsamiana jest aktorka. Publicysta portalu wPolityce idzie jeszcze dalej – sugeruje, by Playem zajęły się służby państwowe.

Zamieszczona na Instagramie wypowiedź Barbary Kurdej-Szatan na temat straży granicznej wywołała ogromne kontrowersje. Aktorka była krytykowana za wulgaryzmy, jak również za określenia skierowane wobec służb („mordercy”, „maszyny bez serca”). Szybko  krytyka Kurdej-Szatan przerodziła się w coraz bardziej eskalujące ataki na sieć Play, z którą aktorka jest utożsamiana.  

Twitter zalały memy z równie wulgarnymi, jak sama wypowiedź przeróbkami reklam Play, zwolennicy rządzącej partii zainicjowali także bojkot sieci. Nie tylko anonimowi internauci, ale także osoby znane publicznie zadeklarowały rezygnację z usług Play, o ile operator nie zerwie kontraktu z Barbarą Kurdej-Szatan.

Zobacz: Play murem za wolnością wypowiedzi Szatan. Jej profil, jej wybór

Czy nie należy uznać Play za podmiot wysokiego ryzyka?

Najdalej jednak w swojej krucjacie przeciw Play posunął się Jacek Karnowski z portalu wPolityce.pl, jednego z mediów stanowiących intelektualne zaplecze PiS. W komentarzu pt. „Firma Play ma prawo zatrudniać do reklam kogo chce, ale klienci i państwo polskie mają prawo wyciągać z tego wnioski.”, odnosząc się do lakonicznego komunikatu Play w tej sprawie, publicysta przekonuje, że straż graniczna jest celem „brutalnego, nieludzkiego ataku reżimu zza wschodniej granicy”, a w tej sytuacji firma Play wybrała reakcję „najbardziej minimalistyczną z minimalnych”.

Karnowski odczytał postawę operatora na wypowiedź Kurdej-Szatan jako przyzwolenie na takie słowa. Później zasugerował, że w takim razie sprawą powinno się zająć państwo polskie.

Jeżeli firma Play uważa iż taki wulgarny i kłamliwy atak na Straż Graniczną w tak krytycznym, wręcz wojennym momencie, nazywanie obrońców mordercami, nie jest przekroczeniem wszelkich norm, to warto się zastanowić, czy nie należy uznać tej firmy za podmiot wysokiego ryzyka

– przekonuje Jacek Karnowski.

Publicysta zasugerował też, że żaden urzędnik państwowy czy jakikolwiek podmiot publiczny nie powinien korzystać z usług lub infrastruktury firmy Play, współpracować z nią na jakimkolwiek polu, o ile nie padnie jasna odpowiedź na to pytanie – czyli czy Play jest podmiotem wysokiego ryzyka, czy też jednak nie.

Później autor wPolityce wskazuje, jakie powinny być dalsze działania państwa. Należy przyjrzeć się strukturze kapitałowej firmy, sprawdzić jej powiązania i koncesje. Odkryć drugie dno sprawy.

Państwo polskie ma też narzędzia, by w kontekście tak zaskakującej tolerancji Playa wobec słów pani Kurdej-Szatan przeanalizować realną strukturę kapitałową koncernu, koncesje jakimi na terenie RP on dysponuje, powiązania międzynarodowe. Możliwe, że z czegoś ta niezdolność do elementarnej reakcji w obronie państwa polskiego wynika

– zastanawia się Jacek Karnowski.

Na koniec publicysta zastrzega się, że nie chodzi o zemstę ani odwet, ale o profesjonalnie chronione bezpieczeństwo państwowe dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej, krytycznej z tego punktu widzenia. Obiecuje też, że do sprawy powróci, niewykluczone więc, że bliskie władzy media będą wciąż trzymały Play na celowniku.

Zobacz: Jedlicze: A po mszy zablokujemy nadajnik 5G sieci Play (aktualizacja)

Ankieta
63%
21%
15%

Wszystkich głosujących: 19779

Źródło ankiety: Play murem za wolnością wypowiedzi Szatan. Jej profil, jej wybór

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Play, wł

Źródło tekstu: wł. na podsatwie wpolityce.pl