DAJ CYNK

Jedlicze: A po mszy zablokujemy nadajnik 5G sieci Play (aktualizacja)

Anna Rymsza (Xyrcon)

Wydarzenia

protest przeciwko 5G, Jedlicze, podkarpackie

Pod kościołem po każdej mszy zbierane były podpisy przeciw budowie masztu telefonii komórkowej 5G. To miało miejsce 31 października w Jedliczu w woj. podkarpackim. Obiektem protestu jest maszt sieci Play na górze Cyba.

Protesty przeciwko 5G w Polsce może i przycichły, ale wcale ich nie brakuje. Świadczy o tym poniższe doniesienie z okolic Krosna. Zdjęcie plakatu udostępnił użytkownik Reddita, podpisujący się jako WesolyKubeczek. Widać, że koalicja „Polska wolna od 5G” wciąż działa i niektóre rzeczy się nie zmieniają, mimo upływu czasu.

Ogłoszenie o zbieraniu podpisów po mszy w Jedliczu
Takim ogłoszeniem podzielił się na Reddicie WesolyKubeczek (link do wątku)

Mieszkańcy Jedlicza mieliby protestować przeciwko masztowi budowanemu przez P4 Sp. z o.o. (Play), na którym mają znaleźć się nadajniki telefonii komórkowej. Ma być zbudowany na górze Cyba, na działce o numerze 853.

Mowa konkretnie o „maszcie telefonii komórkowej 5G”, ale na konstrukcji z pewnością zawisną nadajniki działające w innych standardach łączności – 4G/LTE i 3G. Zapytałam o szczegóły operatora. Jakkolwiek by było, dla chcących korzystać z telefonów komórkowych i internetu mobilnego w Jedliczu byłaby to spora korzyść – mapa zasięgu w tej okolicy nie wygląda zachęcająco. Aktualnie Jedlicze nie znajdują się na liście miejscowości z fioletowym 5G.

Zobacz: Play chwali się 5G – oto pierwsza lista miejscowości na północy Polski
Zobacz: Play ujawnia kolejną listę miejscowości z fioletowym 5G
Zobacz: Play ujawnia trzecią listę miejscowości z fioletowym 5G
Zobacz: Play ujawnia czwartą listę miejscowości z fioletowym 5G

Tekst zostanie uzupełniony, gdy tylko otrzymam odpowiedź w sprawie nadajników na planowanym maszcie. Ponadto postaram się dowiedzieć, jak wyglądała komunikacja z mieszkańcami gminy Jedlicze w sprawie nowego punktu na mapie nadajników sieci Play.

Aktualizacja: Odpowiedź Play

Operator napotyka trudności nie tylko w postaci protestów obywateli. Z komentarza Play dowiedzieliśmy się, że komunikacja z Urzędem Gminy Jedlicze również nie przebiega gładko… a właściwie wcale. Poniżej zamieszczam pełną treść oświadczenia (wytłuszczenia redakcji):

W dniu 7 października 2021 r. spółka P4 – operator sieci Play – zwróciła się w piśmie do Burmistrza Gminy Jedlicze, pani Jolanty Urbanik, z pismem, w którym zaproponowane zostało spotkanie, podczas którego inwestor był gotowy odpowiedzieć na ewentualne pytania i wytłumaczyć cele działania. Mimo upływu miesiąca, oraz kilku telefonów do Urzędu, do dziś nie wpłynęła odpowiedź z Urzędu Gminy.

Inwestycja jest na etapie uzyskiwania odpowiednich decyzji administracyjnych. Inwestor złożył wniosek o wydanie Decyzji Lokalizacyjnej Celu Publicznego. Na stacji bazowej planowane jest uruchomienia pasma 800, 900, 1800, 2100 oraz 2600 MHz. Planowana infrastruktura oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach – także sieć 5G.

Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Spółka P4 rozbudowuje sieć telekomunikacyjną z myślą o mieszkańcach, aby zagwarantować im dostęp do wysokiej jakości usług. Mamy świadomość, że nierzadko takie inwestycje wzbudzają emocje, których przyczyną są rozpowszechniane fałszywe informacje na temat wpływu sieci telekomunikacyjnej na zdrowie i środowisko naturalne. Stąd właśnie wspomniana na początku propozycja spotkania ze strony inwestora.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Jonas Stolle (Unsplash), u/WesolyKubeczek (Reddit)

Źródło tekstu: u/WesolyKubeczek (Reddit), wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu