DAJ CYNK

#FakeHunter Chatbot - nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów

msnet

Wydarzenia

#FakeHunter Chatbot weryfikacja fake newsów

Polska Agencja Prasowa (PAP) uruchamia nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów. #FakeHunter Chatbot to kolejny krok w walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-Cov-2.

Za pomocą innowacyjnego narzędzia #FakeHunter Chatbot każdy zainteresowany może w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących koronawirusa SARS-Cov-2 oraz wywołanej przez niego pandemii Covid-19.

Zobacz: #FakeHunter i KNF będą śledzić dezinformacje na rynku finansowym
Zobacz: #FakeHunter dostępny na zasadach otwartej licencji

– To nowatorskie narzędzie, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które cały czas się uczy i rozwija. W praktyce, działa więc tym lepiej, im częściej i intensywniej jest używane: dzięki interakcji z użytkownikami oraz danym, które są do niego wprowadzane. Chatbot będzie istotnym wzmocnieniem projektu #FakeHunter. Został on zresztą stworzony na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity.

– powiedział Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej

Chatbot działa między innymi w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS. W praktyce, dostęp do nowej, bezpłatnej usługi PAP będzie możliwy, przynajmniej na początku, za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger.

Zasada działania narzędzia #FakeHunter Chatbot przewiduje następujące kroki:

  • Użytkownik za pomocą czata @PAPFakeHunter zadaje pytania w formie zamkniętej.
  • Chatbot analizuje pytanie rozpoznając intencję użytkownika i przygotowuje najbardziej adekwatną odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu fakehunter.pap.pl.
  • Użytkownik otrzymuje natychmiastową odpowiedź w oknie chata z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia.
  • W sytuacji, gdy zgłoszone pytanie dotyczy jakiegoś nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu fakehunter.pap.pl. Po przeanalizowaniu zgłoszonego zapytania przez ekspertów werdykt na temat jej autentyczności w niedługim czasie zostanie opublikowany w serwisie fakehunter.pap.pl.

W projekcie #FakeHunter sprawdzaniem prawdziwości informacji zajmują się specjalnie przeszkoleni społeczni weryfikatorzy, a także eksperci PAP. Ich werdykty wraz z uzasadnieniem w formie raportów z podaniem źródeł publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl.

Zobacz: Dzień bez Telefonu Komórkowego już w najbliższą środę
Zobacz: Apple mogło zapłacić prawie miliard dolarów Samsungowi. Za co? Za karę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu