DAJ CYNK

#FakeHunter dostępny na zasadach otwartej licencji

msnet

Wydarzenia

#FakeHunter otwarta licencja

Polska Agencja Prasowa i firma GovTech Polska udostępniły oprogramowanie #FakeHunter do walki z dezinformacją w formie otwartego kodu źródłowego. Licencja umożliwia kopiowanie kodu, jego rozwój oraz dalszą dystrybucję.

Platforma #FakeHunter została uruchomiona 8 kwietnia 2020 roku w odpowiedzi na zalew fałszywych informacji związanych z pandemią Covid-19, stanowiących w tym czasie wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia społeczeństwa. Przykładem takich fake newsów były oferty fałszywych kuracji, czy informacje negujące istnienie samego wirusa, a co za tym idzie narażające odbiorców na ryzyko zarażenia. Dostało się również technologii 5G, której przypisano odpowiedzialność za roznoszenie wirusa.

Zobacz: Startuje #FakeHunter – system do walki z dezinformacją na temat koronawirusa
Zobacz: Facebook vs. bzdury: 50 mln wpisów o COVID-19 oznaczył jako dezinformacja    

#Fakehunter to nowatorskie narzędzie do walki z dezinformacją, angażujące społeczność internetową. Internauci mogą zgłaszać - za pomocą aplikacji - wątpliwe treści do sprawdzenia i, po zweryfikowaniu ich przez społecznych weryfikatorów oraz ekspertów PAP, otrzymać wiarygodną odpowiedź. Werdykty publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl.

Ideą projektu jest zaangażowanie zróżnicowanych grup społecznych do wspólnej walki z narastającym problemem rozprzestrzeniania się fałszywych informacji w Internecie. Trzon grupy projektowej, która stworzyła system, stanowili wolontariusze. Dzięki nim powstało rozwiązanie składające się z trzech elementów: wtyczki do zbierania zgłoszeń, panelu do ich weryfikacji oraz portalu z wynikami.

– Projekt #FakeHunter wzbudził ogromne zainteresowanie internautów. Dzięki nim codziennie otrzymujemy zgłoszenia – informacje o koronawirusie, które budzą wątpliwości. Wszystkie elementy projektu zostały przetestowane i sprawnie działają, więc nadszedł czas, by z tego narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji. Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne.

– powiedział Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP

W ciągu miesiąca od uruchomienia aplikacji #FakeHunter, spośród zgłoszonych przez internautów treści do sprawdzenia, ujawnionych zostało 75 fałszywych informacji na temat pandemii.

– Problem rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji ma charakter globalny. Na świecie powstają rozmaite inicjatywy integrujące międzynarodowe środowiska innowacyjne w celu poszukiwania rozwiązań do walki ze skalą tego zjawiska. W zorganizowanym niedawno europejskim hackathonie EUvsVirus 2020 w kategorii „Fake news” wygrał zespół (w jego składzie którego był Polak), który stworzył koncepcję platformy do fact checkingu. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na wprowadzanie narzędzi, które pozwalają  zmierzyć  się z zalewem fałszywych wiadomości w Internecie. My zaprojektowaliśmy takie rozwiązanie, zbudowaliśmy sprawnie działający system i oferujemy go na zasadach open source. Zachęcamy też do jego dalszej rozbudowy.

– dodała Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

  

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod tym adresem. Partnerami projektu #FakeHunter są Demagog, DO OK, Objectivity i Amazon Web Services.

Zobacz: FDA: Nie ma związku między falami radiowymi a powstawaniem nowotworów
Zobacz: Tak testowano 5G w Polsce w 2019 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu