DAJ CYNK

Startuje #FakeHunter – system do walki z dezinformacją na temat koronawirusa

Mieszko

Wydarzenia

Startuje #FakeHunter – system do walki z dezinformacją na temat koronawirusa

Rusza ogłaszany w marcu #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. Za pomocą tej aplikacji każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną, zweryfikowaną odpowiedź.

Za inicjatywą stoi Polska Agencja Prasowa (PAP) i GovTech Polska, a inspiracji dostarczyła Światowa Organizacja Zdrowia, która zauważyła, że pojawieniu się koronawirusa towarzyszy ogromnych rozmiarów „infodemia", czyli globalny zalew informacji. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie. Razem tworzą mieszankę wybuchową, która wywołuje wśród ludzi dezorientację i panikę. W czasie pandemii fake newsy na temat choroby, powielane przez środki masowego przekazu i media społecznościowe, stają się wyjątkowo groźne. 

Zobacz: #FakeHunter - dołącz do walki z dezinformacją

Dlatego Polska Agencja Prasowa i GovTech wdrażają projekt #FakeHunter - społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących wirusa SARS-CoV-2. Integralną częścią programu jest specjalna aplikacja, za pomocą której każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z werdyktami znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #FakeHunter.

Zobacz: POLCOVID-19: polscy naukowcy stworzyli aplikację z mapą ryzyka zakażenia koronawirusem
Zobacz: 5G roznosi koronawirusa? Wielka Brytania chce zatrzymać teorię spiskową

Po specjalnej akcji rekrutacyjnej do pomocy w walce z dezinformacją dołączyło ponad 300 wolontariuszy. Część już została przeszkolona w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Projekt jest otwarty, można powiedzieć, że to dopiero pierwsza faza rozwoju całego systemu – tłumaczy prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz.

Wtyczka #FakeHunter dla przeglądarek Chrome i Firefox znajduje się na stronie https://fakehunter.pap.pl.

Partnerami projektu są Demagog, DO OK, Objectivity i Amazon Web Services.

Zobacz: Play sekretnie instaluje 5G podczas epidemii? Nie, przybywa za to fake newsów o 5G
Zobacz: Social media to wylęgarnia fake newsów. Ale jest na to recepta

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Polska Agencja Prasowa (PAP)

Przewiń w dół do następnego wpisu