DAJ CYNK

#FakeHunter i KNF będą śledzić dezinformacje na rynku finansowym

Mieszko

Wydarzenia

Twórcy projektu #Fakehunter, czyli Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska, zdecydowali się na poszerzenie serwisu o tematykę finansową. Do współpracy zaproszona została Komisja Nadzoru Finansowego, która pilnuje stabilności i bezpieczeństwa polskiego systemu finansowego.

Zobacz: Startuje #FakeHunter – system do walki z dezinformacją na temat koronawirusa 

Dostrzegając problem fake news jako realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu finansowego państwa, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Agencją Prasową oraz GovTech Polska. Zależy nam na tym, aby ograniczyć ‘łańcuszkowe’ przekazywanie fałszywych informacji, tak aby nie zarażać nimi kolejnych odbiorców. Trzeba postawić temu swoistą tamę – mówi

Kamil Mroczka, dyrektor generalny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego

KNF sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym, a więc m.in. nad bankami, zakładami ubezpieczeń, funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi czy domami maklerskimi. Komisja podejmuje też działania edukacyjne i informacyjne dotyczące funkcjonowania rynku finansowego, jego zagrożeń oraz podmiotów na nim funkcjonujących. Kryzysy finansowe, które miały miejsce w ostatnich latach w Europie i na świecie, dowiodły, że polski sektor finansowy jest stabilny i bezpieczny.

Zobacz: #FakeHunter dostępny na zasadach otwartej licencji

#FakeHunter udostępniony na zasadzie otwartej licencji

#FakeHunter to projekt, w którym uczestniczyć może każdy, komu zależy na dystrybucji wiarygodnych informacji w przestrzeni publicznej. Celem projektu jest społeczna weryfikacja treści, dotyczących wirusa SARS-CoV-2, publikowanych w internecie. Każdy internauta może zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie w serwisie publikowany jest raport opracowany przez społecznych weryfikatorów.

Nadszedł czas, by z tego narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji. Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne.

Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP

Polska Agencja Prasowa, wspólnie z GovTech Polska, udostępniły w maju oprogramowanie #FakeHunter w otwartym kodzie źródłowym. Oprogramowanie aplikacji jest rozpowszechniane na zasadzie otwartej licencji umożliwiającej kopiowanie, rozwój i dalszą dystrybucję. Celem obu instytucji jest ograniczenie negatywnych skutków rozprzestrzeniania się fałszywych treści przez ich merytoryczną weryfikację i dementowanie.

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem https://github.com/govtech-polska. Z działaniem narzędzia można się zapoznać (a także pobrać wtyczkę służącą zgłaszaniu wątpliwych informacji) na stronie https://fakehunter.pap.pl/

Zobacz: #FakeHunter - dołącz do walki z dezinformacją
Zobacz: Social media to wylęgarnia fake newsów. Ale jest na to recepta

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Polska Agencja Prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu