DAJ CYNK

Chcesz kupić iPhone’a 13? Może go dla Ciebie zabraknąć

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Chcesz kupić iPhone’a 13? Może go dla Ciebie zabraknąć

Niedobory na rynku układów scalonych wciąż dają znać o sobie. Tym razem ten problem dotknął firmę Apple, która w rezultacie musiała zrewidować swoje plany produkcji telefonów z najnowszej serii iPhone 13. Będzie ich mniej, czas oczekiwania się wydłuży, a dla niektórych na razie iPhone’ów może po prostu zabraknąć.

Jak podaje Bloomberg, powołując się na nieoficjalne doniesienia z własnych źródeł, z powodu niewystarczającej liczby komponentów Apple zmuszone jest zmniejszyć przewidywane cele produkcyjne wszystkich wersji iPhone'a 13 nawet o 10 milionów sztuk. Dotyczy to liczby urządzeń, które producent zamierzał wypuścić z fabryk w 2021 roku – początkowo miało to być 90 milionów, teraz plan zakłada wprowadzenie na rynek 80 mln iPhone’ów 13. Gdyby problem się przedłużał, co jest wysoce prawdopodobne, w przyszłym roku Apple będzie musiało się liczyć z kolejnymi cięciami.

Zobacz: iPhone 13 ma aparat lepszy niż iPhone 12 Pro – według DXOMark

Kto zawinił? Ogólnie globalny niedobór na rynku układów scalonych, a konkretnie w tym przypadku dwie firmy – Broadcom i Texas Instruments. Są to dostawcy komponentów do produkcji iPhone’ów – pierwsza z firm dostarcza moduły o symbolach AFEM-8215 i BCM59365, które odpowiadają za funkcje sieciowe oraz bezprzewodowe ładowanie, z kolei drugi producent jest odpowiedzialny za układ zarządzania energią ekranów OLED, sterowniki diody LED, a także komponenty sieciowe. Obydwie firmy są dodatkowo uzależnione od innego producenta, TSMC, czyli jednego z największych dostawców układów scalonych, który również boryka się z tymi problemami na rynku.   

Jak podają analitycy, opóźnienia czasu dostaw czipów nieprzerwanie rosły przez ostatnie dziewięć miesięcy. W rezultacie rok temu producenci musieli czekać 12 tygodni na dostawę części, licząc od dnia złożenia zamówienia. Obecnie ten czas wysłużył się do ponad 21 tygodni. W przypadku iPhone’a 13 Pro oznaczać to będzie opóźnienie w dostawie kolejnej partii telefonów o co najmniej miesiąc, podobnie będzie z innymi modelami najnowszych telefonów Apple. Już teraz część dystrybutorów w USA określa czas dostawy iPhone’ów 13 dopiero na listopad, inni informują, że telefony są „obecnie niedostępne”

Zobacz: Oto iPhone z USB-C! Jest tylko jeden mały problem
Zobacz: Części do iPhone'a 13 Pro kosztują około 570 dolarów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: Bloomberg, Phone Arena