SOKiK uchylił decyzje UKE
SOKiK uchylił decyzję WLR pomiędzy Telekomunikacją Polska i Telefonią Dialog. SOKiK uchylił także decyzje w sprawie umów o połączeniu sieci pomiędzy TP i spółką Długie Rozmowy.
SOKiK uchylił decyzję WLR pomiędzy Telekomunikacją Polska i Telefonią Dialog. SOKiK uchylił także decyzje w sprawie umów o połączeniu sieci pomiędzy TP i spółką Długie Rozmowy.
25 czerwca przed SOKiK miała miejsce publikacja wyroku dotyczącego odwołania TP od decyzji UKE z dnia 4 grudnia 2006 r., zmieniającej umowę o połączeniu sieci telekomunikacyjnych Telefonii Dialog oraz TP, w zakresie implementacji usługi hurtowego dostępu do sieci TP (usługa WLR).
SOKiK uchylił zaskarżona decyzję. W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, że zasadny był podnoszony przez TP zarzut naruszenia art. 39 w związku z art. 221 ust. 1 pkt 4 lit. h Prawa telekomunikacyjnego, gdyż UKE określając w decyzji wysokość opłat mógł zastosować jedynie jedną z dwóch przewidzianych przez prawo telekomunikacyjne metodę, tzn. mógł ustalić opłaty uwzględniające zwrot uzasadnionych kosztów w oparciu o przedstawiona kalkulacje kosztów, bądź uwzględniając wysokość opłat stosowanych na porównywalnych rynkach konkurencyjnych. Zastosowana natomiast w skarżonej decyzji metoda "cena detaliczna minus" nie mieści się zdaniem Sądu w zamkniętym katalogu metod określonych przez Prawo telekomunikacyjne, albowiem nie jest ani metodą kosztową ani benchmarkową.
Pozostałe zarzuty składane przez TP Sąd uznał za niezasadne. Wyrok nie jest prawomocny.
W dniu 10 czerwca SOKiK ogłosił wyroki w sprawach z odwołania spółek Długie Rozmowy i Telekomunikacja Polska na decyzję UKE z 29 marca 2007 r. zmieniającą umowę o połączeniu sieci pomiędzy spółką Długie Rozmowy, a TP.
Decyzją z dnia 29 marca 2007 roku UKE zmienił postanowienia umowy o połączeniu sieci między spółkami, zmienioną aneksami w ten sposób, że w załączniku do umowy dodał rozdział "Zasady realizacji usługi rozliczenia ryczałtowego za ruch międzysieciowy (z zastosowaniem płaskich stawek interkonektowych)", w drugim załączniku dodał także paragraf dotyczący opłat za ruch międzysieciowy rozliczany ryczałtowo.
SOKiK uchylił zaskarżoną decyzje.
1. Sąd wskazał, iż zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisu art. 28 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne - po upływie 90 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji. W przedmiotowej sprawie wniosek o wydanie decyzji zmieniającej umowę z dnia 30 października 2002 roku w zakresie wprowadzenia do umowy usługi rozliczenia ryczałtowego za ruch międzysieciowy, został złożony przez spółkę Długie Rozmowy w dniu 12 września 2006 roku, zaś decyzja została wydana w dniu 29 marca 2007 roku.
2.Sąd wskazał również, iż w jego ocenie doszło do naruszenia przepisu art. 27 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Decyzja winna być bowiem, w ocenie Sądu, wydana w zakresie spraw spornych (strony podpisały aneks nr 9 w dniu 23 października 2006 roku). Zaskarżona decyzja natomiast wykracza poza zakres wskazany we wniosku i poza projekt aneksu, odnosząc się do kolejnych projektów aneksu przedstawionych przez spółkę Długie Rozmowy po podpisaniu aneksu przez TP i Długie Rozmowy.
3. Ponadto w wyroku z odwołania TP Sąd nie odniósł się do innych zarzutów, wskazując na naruszenie przepisów prawa skutkujących uchyleniem decyzji.
Wyroki nie są prawomocne.