DAJ CYNK

Facebook dogadał się z sądem. Zapłaci 725 mln dolarów

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Facebook dogadał się z sądem. Zapłaci 725 mln dolarów

Pamiętacie aferę Cambridge Analytica na Facebooku? Mark Zuckerberg zgodził się na ugodę sądową, przez co kierowana przez niego firma Meta (właściciel Facebooka) zapłaci 725 mln dolarów grzywny.

Firma Meta zgodziła się za ugodę sądową w sprawie Cambridge Analytica. Zapłacenie przed społecznościowego giganta kwoty 725 milionów dolarów zakończyłoby ciągnącą się od 2018 roku sprawę. Facebook został w niej oskarżony o umożliwienie zewnętrznej firmie konsultingowej dostępu do danych niemal 87 milionów użytkowników serwisu.

Zobacz: Facebook pod lupą Federalnej Komisji Handlu
Zobacz: Facebook i Cambridge Analytica: dopiero teraz poznajemy prawdziwą skalę skandalu

Chodzi tu o Cambridge Analytica, nieistniejącą już firmę pracującą przy udanej kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku. Uzyskała ona dane osobowe użytkowników Facebooka i wykorzystała je do profilowania i targetowania wyborców. Wszystko odbyło się bez zgody użytkowników Facebooka.

Głośna sprawa zmusiła rządy na całym świecie do ponownej oceny swoich praktyk w zakresie prywatności. Facebook zgodził się zapłacić w 2019 roku 5 miliardów dolarów po dochodzeniu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, a następnie dodatkowe 100 milionów dolarów, by "udobruchać" Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. W obu przypadkach tematem postępowania była prywatność użytkowników Facebooka oraz sposobem wykorzystywania ich danych.

Ugoda musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sędziego federalnego w San Francisco. Meta nie przyznała się do wykroczenia, ale jednocześnie przyjęła ugodę, która była w najlepszym interesie społeczności i akcjonariuszy Facebooka.

W ciągu ostatnich trzech lat zmieniliśmy nasze podejście do prywatności i wdrożyliśmy kompleksowy program ochrony prywatności.

– dodała Meta w swoim oświadczeniu

Zobacz: Fałszywe opinie w Google i na Facebooku – sypią się kary, wchodzi nowe prawo
Zobacz: Facebook nie szanuje prywatności. Kara wynosi 265 mln euro

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters, GSMArena