DAJ CYNK

Facebook nie szanuje prywatności. Kara wynosi 265 mln euro

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Facebook nie szanuje prywatności. Kara wynosi 265 mln euro

Mark Zuckerberg nie ma powodów do zadowolenia. Jego firma Meta znowu została ukarana za naruszanie unijnych przepisów dotyczących prywatności. Grzywna nałożona na społecznościowego giganta w Irlandii wyniosła 265 mln euro.

W miniony poniedziałek, 28 listopada 2022 roku, irlandzki organ nadzoru prywatności nałożył karę grzywny w wysokości 265 mln euro (1,24 mld zł) na właściciela Facebooka, czyli firmę Meta. Kara jest efektem prowadzonego od ubiegłego roku dochodzenia w sprawie udostępnienia przez giganta danych ponad pół miliarda użytkowników. Miało to mieć miejsce między majem 2018 roku i wrześniem 2019 roku. Meta ma też podjąć szereg działań naprawczych w zakresie ochrony prywatności.

Zobacz: Meta i Zuckerberg to terroryści. Według Rosji
Zobacz: Facebook po 3Q2022. Imperium Zuckerberga zarabia coraz mniej

Firma Meta poinformowała, że w pełni współpracowała podczas dochodzenia z irlandzkim komisarzem ds. prywatności danych i wprowadziła już odpowiednie zmiany mające przeciwdziałać podobnym incydentom. 

Opisana powyżej grzywna jest czwartą karą finansową nałożoną w Irlandii na właściciela Facebooka. Na przykład we wrześniu tego roku dostało się należącemu do firmy Meta Instagramowi, na który nałożono rekordową karę w wysokości 405 mln euro (1,90 mld zł). Firma Marka Zuckerberga chce się od niej odwołać. Decyzja w sprawie ostatniej grzywny nie została jeszcze podjęta.

Zgodnie z unijnym systemem "One Stop Shop", wynikającym z wprowadzonego w 2018 roku ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), irlandzki regulator miał prawo nałożyć na firmę Meta karę grzywny w wysokości do 4% globalnych przychodów firmy. Przy ustalaniu wysokości poniedziałkowej kary brane były pod uwagę okoliczności łagodzące, takie jak wspomniana wcześniej współpraca ze strony firmy Zuckerberga.

Zobacz: UPC z surową karą, w Play łapią się za głowy. Zapadł kolejny wyrok
Zobacz: PayPal się doigrał. Grozi mu kara za kary

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AlexandraPopova / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu