DAJ CYNK

Internet w Polsce jest tani w porównaniu z resztą świata

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9394

Internet laptop

W ciągu ostatnich 20 lat odsetek osób mających dostęp do Internetu wzrosła na całym świecie z 4% do do 58,8%. Ceny za ten przywilej są bardzo zróżnicowane, a Polska na tle świata należy do najtańszych państw pod tym względem.

Analitycy Picodi.com sprawdzili cenniki 233 największych dostawców Internetu światłowodowego w 62 państwach świata. W przygotowanym zestawieniu wzięto pod uwagę oferty nielimitowanego internetu domowego bez telewizji i telefonu.

Zobacz: Ranking SpeedTest.pl – wyniki za listopad 2019. Zrobiło się magentowo...
Zobacz: Aukcja 5G - znamy nowe szczegóły i komentarze rynku

100 Mb/s to najczęściej oferowana prędkość

Z najnowszych danych serwisu Speedtest.com wynika, że średnia prędkość Internetu przewodowego na świecie wynosi około 70 Mb/s. W 55 państwach (na 62 przebadane) najczęściej oferowaną prędkością jest opcja 100 Mb/s. To wystarcza do komfortowego przeglądania zasobów Internetu, w tym oglądania online wideo o jakości 4K.

Jak wynika z badania Picodi.com, w Polsce najwolniejszy Internet przewodowy ma prędkość 150 Mb/s. Dla porównania, minimum we Francji to 200 Mb/s, a w Singapurze aż 500 Mb/s.

Ceny Internetu na świecie

Jak wynika z powyższej infografiki, najmniej za Internet 100 Mb/s płacą mieszkańcy Europy Wschodniej. Na Ukrainie to 5,60 euro miesięcznie (24 zł). Najdrożej jest w RPA - 78,96 euro (339 zł). Internet 150 Mb/s w Polsce to średnio 10,63 euro miesięcznie (46 zł).

Zobacz: T-Mobile podpisał umowę z siecią INEA w sprawie dostępu do światłowodu wielkopolskiego operatora
Zobacz: Orange Światłowód ma już pół miliona klientów

Jaka prędkość za 20 euro miesięcznie?

20 euro to około 86 zł, według aktualnego kursu. Za taką kwotę można mieć Internet o prędkości do 1 Gb/s w 7 państwach. To Polska, Węgry, Indie, Łotwa, Mołdawia, Rumunia i Ukraina. Dla porównania mieszkańcy Filipin muszą się zadowolić prędkością 5 Mb/s. 20 z przebadanych państw, w tym Australia, Brazylia, Niemcy, Szwajcaria, Chile, Włochy, Portugalia, USA i RPA, wypadły z tego zestawienia, ponieważ tam Internet światłowodowy kosztuje więcej niż 20 euro miesięcznie.

Jedna cena różna prędkość

Cena Internetu 1 Gb/s

A ile w poszczególnych państwach kosztuje Internet światłowodowy o prędkości 1 Gb/s? Na to pytanie odpowiada kolejna infografika (poniżej). Zgodnie z danymi zebranymi przez Picodi.com, w Polsce taką ofertę można mieć za 18,50 euro miesięcznie (79 zł). Dla porównania, w Rumunii za to samo zapłacimy 8 euro (34,30 zł), a w Australii - 209 euro (896 zł).

Zobacz: Co kupić na prezent? Świąteczny poradnik zakupowy TELEPOLIS.PL
Zobacz: Jaki telefon wybrać na święta? Najlepsze telefony: grudzień 2019

Superszybki Internet na świecie

Badanie objęło 62 kraje, w tym kraje G20, największe kraje angielsko- i hiszpańskojęzyczne oraz państwa z obszaru byłego ZSRR. Pod uwagę wzięto największych dostawców oferujących nielimitowany Internet domowy poprzez światłowód lub poprzez najbardziej zaawansowaną technologię dostępną w danym kraju. Uwzględniono ceny obowiązujące po zakończeniu okresu promocyjnego. Pominięto oferty składające się z pakietu kilku usług, jak na przykład Internet + telewizja, Internet + dostęp do płatnych serwisów streamingowych wideo i/lub audio itp. Pominięto również mniejszych lokalnych dostawców, działających w obrębie jednej prowincji lub kilku miast. Jeśli u danego dostawcy wypożyczenie routera jest płatne, to ta kwota została również uwzględniona.

Zobacz: Najlepsze kanały sportowe zawsze pod ręką dzięki Evobox Stream
Zobacz: Głuche Telefony 2019 - nominacje Czytelników

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Picodi.com

Przewiń w dół do następnego wpisu