Poczta Polska ostrzega przed kolejną akcją phishingową, w której wykorzystywany jest jej wizerunek i nazwa. Przestępcy podszywający się pod operatora chcą wyłudzić nasze dane oraz okraść nas z pieniędzy.
Oszuści wciąż próbują dobrać się do naszych danych i pieniędzy, wykorzystując w swojej przestępczej działalności różnymi narzędziami. Jednym z nich jest phishing, który polega na podszywaniu się pod zaufane instytucje czy firmy, na przykład urzędy, banki czy sklepy internetowe. Fałszywe wiadomości są rozsyłane jako e-maile i SMS-y, pojawiają się również w mediach społecznościowych i na platformach sprzedażowych.
To, co łączy wszystkie wiadomości, to zawarty w nich link prowadzący do specjalnie spreparowanych stron internetowych, które udają witryny banków czy innych instytucji. W przypadku Poczty Polskiej czy innych firm kurierskich, rozsyłane wiadomości najczęściej informują o rzekomych problemach w dostawie paczki oraz podają sposoby na ich rozwiązanie. Może to być konieczność uiszczenia niewielkiej dopłaty lub, szczególnie w ostatnim czasie, konieczność uzupełnienia adresu dostawy lub innych danych dotyczących przesyłki.
Celem fałszywej strony, do której prowadzi link w wiadomości phishingowej, jest wyłudzenie danych niepodejrzewającej niczego ofiary ataku. A to może się skończyć nawet utratą pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym.
Aby uchronić się przed phishingiem, warto kierować się kilkoma wymienionymi niżej zasadami:
Odbiorcy podejrzanych wiadomości SMS, mogą je przesłać na bezpłatny numer 8080, udostępniony przez CERT Polska. W odpowiedzi będzie informacja, czy wiadomość jest prawdziwa. W przypadku otrzymania korespondencji, w której nadawca podszywa się pod Pocztę Polską, można ją przesłać do CERT Poczta Polska na adres [email protected]. Pozwoli to ostrzec innych użytkowników sieci oraz zgłosić zablokowanie fałszywej strony do odpowiednich służb.
Zobacz: Pułapka na klientów Pekao. Kilka kliknięć i czyszczą Ci konto
Zobacz: Tańsze zakupy na Temu? Eksperci ostrzegają przed przekrętem
Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl, Poczta Polska
Źródło tekstu: Poczta Polska