DAJ CYNK

Poczta Polska zatrzymała paczkę? Klikając prosisz się o kłopoty

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Poczta Polska zatrzymała paczkę? Klikając prosisz się o kłopoty

Poczta Polska ostrzega przed kolejną akcją phishingową, w której wykorzystywany jest jej wizerunek i nazwa. Przestępcy podszywający się pod operatora chcą wyłudzić nasze dane oraz okraść nas z pieniędzy.

Oszuści wciąż próbują dobrać się do naszych danych i pieniędzy, wykorzystując w swojej przestępczej działalności różnymi narzędziami. Jednym z nich jest phishing, który polega na podszywaniu się pod zaufane instytucje czy firmy, na przykład urzędy, banki czy sklepy internetowe. Fałszywe wiadomości są rozsyłane jako e-maile i SMS-y, pojawiają się również w mediach społecznościowych i na platformach sprzedażowych.

To, co łączy wszystkie wiadomości, to zawarty w nich link prowadzący do specjalnie spreparowanych stron internetowych, które udają witryny banków czy innych instytucji. W przypadku Poczty Polskiej czy innych firm kurierskich, rozsyłane wiadomości najczęściej informują o rzekomych problemach w dostawie paczki oraz podają sposoby na ich rozwiązanie. Może to być konieczność uiszczenia niewielkiej dopłaty lub, szczególnie w ostatnim czasie, konieczność uzupełnienia adresu dostawy lub innych danych dotyczących przesyłki.

Poczta Polska phishing

Celem fałszywej strony, do której prowadzi link w wiadomości phishingowej, jest wyłudzenie danych niepodejrzewającej niczego ofiary ataku. A to może się skończyć nawet utratą pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym.

Bądź czujny w sieci! Nie daj się okraść!

Aby uchronić się przed phishingiem, warto kierować się kilkoma wymienionymi niżej zasadami:

  • nie klikać w podejrzane linki ani pobierać podejrzanych załączników,
  • zwracać szczególną uwagę na adresy URL, które wydają się podejrzane lub nieautentyczne,
  • weryfikować za każdym razem nadawcę wiadomości,
  • nie podawać swoich danych osobowych, takich jak numer dowodu osobistego czy PESEL, ani haseł,
  • nie podawać danych finansowych, na przykłąd numerów kart, ich kodów CVC/CVV oraz dat ważności,
  • zainstalować oprogramowanie antywirusowe i na bieżąco aktualizować system operacyjny.

Odbiorcy podejrzanych wiadomości SMS, mogą je przesłać na bezpłatny numer 8080, udostępniony przez CERT Polska. W odpowiedzi będzie informacja, czy wiadomość jest prawdziwa. W przypadku otrzymania korespondencji, w której nadawca podszywa się pod Pocztę Polską, można ją przesłać do CERT Poczta Polska na adres [email protected]. Pozwoli to ostrzec innych użytkowników sieci oraz zgłosić zablokowanie fałszywej strony do odpowiednich służb.

Zobacz: Pułapka na klientów Pekao. Kilka kliknięć i czyszczą Ci konto
Zobacz: Tańsze zakupy na Temu? Eksperci ostrzegają przed przekrętem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl, Poczta Polska

Źródło tekstu: Poczta Polska