DAJ CYNK

App Store nie taki bezpieczny? Apple przyznało się do błędu

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Apple pozwoli zgłaszać oszustwa w App Store

Apple wprowadziło nowe narzędzie do sklepu App Store. Od teraz użytkownicy mogą zgłaszać konkretne aplikacje jako próbę oszustwa.

Co powinien zrobić użytkownik iPhone'a, jeśli w App Store trafi na niebezpieczną aplikację lub próbę oszustwa? Do niedawna był z tym problem. Co prawda teoretycznie istniał sposób, by zgłosić problemy z danym programem, ale cała procedura była stosunkowo skomplikowana, a właściwy formularz trudny do odnalezienia, jeśli się wcześniej nie wiedziało, gdzie szukać. No ale czemu miałoby być inaczej, skoro według oficjalnej linii Apple App Store to oaza bezpieczeństwa w pełnym zagrożeń Internecie? Na całe szczęście do giganta z Cupertino chyba wreszcie dotarło, że wcale tak różowo nie jest i postanowił coś z tym faktem zrobić.

App Store - nowy sposób zgłaszania niebezpiecznych aplikacji

U niektórych użytkowników na stronach poszczególnych aplikacji pojawił się dodatkowy link, opisany jako "Report a Problem". Odsyła on do prostego formularza, w którym możemy wskazać, co nam nie pasuje w danym programie. Co ważne, w przeciwieństwie do dotychczasowych kanałów komunikacji, próba oszustwa została wymieniona jako odrębna kategoria problemu.


Ta drobna zmiana sygnalizuje duży zwrot w polityce Apple, które dotychczas miało tendencję do malowania trawy na zielono i udawania, że zamknięty charakter App Store jest dla użytkowników wystarczającą gwarancją bezpieczeństwa. Niestety na razie nowy formularz został udostępniony wyłącznie wybranym użytkownikom. Nie wiemy czy i kiedy dojdzie do jego szerszej implementacji, choć trzymamy kciuki, by nastąpiło to jak najszybciej.

Zobacz: Apple: nie chcieliście iPhone'a Mini? To dostaniecie iPhone'a Max
Zobacz: Kradziony iPhone nie jest bezużyteczny. Można płacić Apple Pay

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash

Źródło tekstu: The Verge, Twitter (@keleftheriou)

Przewiń w dół do następnego wpisu