mDowód. Urzędy w Polsce mają obowiązek uznawać ten dokument

Od dziesięciu dni obowiązują nowe przepisy, które pozwalają Polakom potwierdzać swoją tożsamość za pomocą mDowodu w aplikacji mObywatel. Czy urzędy w całej Polsce nadążają za tymi zmianami? Nie wszędzie, więc rząd przypomina im, jaki mają obowiązek.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
10
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
mDowód. Urzędy w Polsce mają obowiązek uznawać ten dokument

Nowa aplikacja mObywatel 2.0 dostępna jest od 14 lipca. Od tego dnia nowy, cyfrowy dokument mDowód zyskał moc prawną, która zrównuje go z tradycyjnym dowodem plastikowym. W myśl nowych przepisów, z takim dokumentem można załatwić wszystkie urzędowe sprawy. Najwyraźniej jednak nie wszyscy urzędnicy mają tego pełną świadomość. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. Podkreśla w nim, że urzędy w Polsce mają obowiązek uznawać mDowód.

W sieci dostępne są materiały szkoleniowe. Zachęcam urzędników, żeby zapoznali się z nową formułą potwierdzania tożsamości. Pamiętajmy, że mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać

– apeluje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia też, w jaki sposób urzędnicy mogą potwierdzić czyjąś tożsamość. Są trzy metody weryfikacji: wizualna, funkcjonalna i kryptograficzna

Metoda wizualna to taka, kiedy osoba, której tożsamość ma być potwierdzona, okazuje w smartfonie swój mDowód. Urzędnik powinien zwrócić uwagę na fotografię, hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem), datę ostatniej aktualizacji danych, zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę), a także elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę i grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich tych elementów wciąż są wątpliwości co do autentyczności dokumentu, urzędnik może nas poprosić o wyświetlenie np. certyfikatu czy uruchomienie którejś funkcji aplikacji. Taki sposób weryfikacji określany jest mianem metody funkcjonalnej

Resort cyfryzacji zachęca jednak, by urzędnicy korzystali z metody kryptograficznej, wykorzystującej weryfikator dostępny w aplikacji mObywatel. Polega to na tym, że urzędnik generuje w aplikacji kod QR, a osoba, której tożsamość ma być potwierdzona, musi go zeskanować swoją aplikacją mObywatel. 

Rząd przygotował ponadto platformę szkoleniową, która pozwala pracownikom administracji publicznej, ale też obywatelom pogłębić wiedzę o mDowodzie: https://www.gov.pl/web/szkolenia.

Z mDowodu można korzystać we wszystkich urzędach i instytucjach, z wyjątkiem banków (to będzie możliwe od 1 września br.). Cyfrowy dokument nie może być też wykorzystany podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty oraz przekraczania granicy.