DAJ CYNK

Google Play. Nowość będzie wygodna, ale czy bezpieczna?

Anna Rymsza

Aplikacje

Znajomy może ci kupić aplikację w Google Play

 

Google Play szykuje kilka ciekawych nowości. Nie tylko będzie można kupić szalenie drogie aplikacje, ale też poprosić kogoś innego, by zapłacił za zakupy.

Sklep Play wprowadza nową możliwość płacenia za aplikacje użytkowe i gry. Będzie można poprosić znajomego lub członka rodziny, by zapłacił za zakupy.

W aplikacji Sklepu Play pojawi się nowy przycisk, który umożliwi wysłanie prośby o uregulowanie rachunku do znajomych. Adresat prośby otrzyma e-mailem lub komunikator link, który umożliwi wykonanie transakcji. Link jest ważny przez 24 godziny. Poza tym w wiadomości znajdzie się nazwa aplikacja oraz oczywiście kwota, jaką trzeba za nią zapłacić

Google Play pozwoli zapłacić innej osobie za Twoje zakupy

Nowy przycisk jest obecnie wdrażany w Indiach, ale prawdopodobnie będzie dostępny na całym świecie.

Zobacz: Sklep Google Play podnosi ceny. Nawet 4 tys. zł za aplikację

Czy to aby bezpieczne?

Nowa funkcja na pewno przyda się wielu osobom, ale otworzy też drogę do nadużyć. Będzie można na przykład wysyłać fałszywe prośby o płatność, podszywając się pod znajomych lub członków rodziny. Teoretycznie nieuczciwi autorzy aplikacji mogliby w ten sposób wyciągać pieniądze od osób postronnych, prosząc o kupienie własnej apki – wystarczy, że na czarnym rynku zdobędą bazę e-maili.

Takie ataki będą wymagały od wszystkich użytkowników ostrożności na kolejnym froncie. Zresztą nawet członkowie rodziny mogą „naciągać” na zakupy bez wcześniejszego uzgodnienia transakcji.

Fałszywe prośby o zapłacenie za aplikację będzie można też wykorzystać jako element kampanii phishingowych. Przestępcy będą mogli stworzyć fałszywą stronę sklepu Play i tam zbierać dane ofiar ataków. Miejmy nadzieję, że Google wdroży tu dodatkowe zabezpieczenia, zanim funkcja będzie dostępna na całym świecie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BigTunaOnline / Shutterstock, Android Authority

Źródło tekstu: Android Authority