DAJ CYNK

Microsoft odpala tryb gamingowy. Zminimalizuje zużycie RAM-u

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Windows

Microsoft odpala tryb gamingowy. Zminimalizuje zużycie RAM-u

Microsoft wprowadza do przeglądarki Edge coś, co można określić mianem trybu gamingowego. Pozwoli on ograniczyć zużycie pamięci RAM.

Coraz więcej graczy korzysta z dwóch lub większej liczby monitorów. Sam należę do tego grona. Jeśli gram, to na jednym ekranie mam uruchomioną grę, a na drugim najczęściej coś oglądam, np. stream na Twitchu. Oznacza to, że korzystam z przeglądarki, którą w moim przypadku jest Microsoft Edge. Nowa funkcja pozwoli ograniczyć to, ile pamięci RAM zużywa program.

Tryb gamingowy w Microsoft Edge

W testowej wersji Microsoft Edge pojawiła się nowa sekcja ustawień. W niej możliwe jest wybranie, jak dużo pamięci RAM może zużywać przeglądarka. Na komputerze z 16 GB pamięci RAM da się ustawić od 1 do maksymalnie 16 GB. Jednak firma z Redmond ostrzega, że wybranie zbyt małej wartości może skończyć się spowolnioną pracą programu, więc warto zachować pewien umiar.

Co ciekawe, razem z ogranicznikiem zużycia pamięci RAM możliwe jest wybranie jeszcze jednej opcji. Edge może zużywać mniej RAM-u zawsze lub tylko wtedy, gdy na komputerze uruchomiona jest jakaś gra. Właśnie dlatego nowość można określić mianem trybu gamingowego. Ewidentnie została ona stworzona z myślą o graczach.

Funkcja na razie dostępna jest w testowej wersji przeglądarki (Canary) i nie wiemy, kiedy i czy w ogóle trafi do stabilnego wydania. Jest na to spora szansa, bo tryb gamingowy wydaje się ciekawym rozwiązaniem i rzeczywiście może niektórym graczom pomóc w uzyskaniu trochę lepszej wydajności. Nie od dzisiaj wiadomo, że przeglądarki potrafią zużywać dużo pamięci RAM.

Zobacz: Edge na Androida stanie się lepszy od Chrome. Idzie ważna zmiana
Zobacz: Google wie, co robisz w trybie incognito. Zgodziło się usunąć dane

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: monticello / Shutterstock.com

Źródło tekstu: The Verge