Exynos wróci w Galaxy S26? To coraz bardziej prawdopodobne

Samsung Electronics osiągnął znaczący postęp w testowej produkcji procesorów w technologii 2 nm (SF2), uzyskując wyższą niż oczekiwana początkową wydajność (ang. yield). Firma przygotowuje się do stabilizacji procesu produkcyjnego, aby w drugiej połowie roku rozpocząć masową produkcję Exynosa 2600.

Marian Szutiak (msnet)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Exynos wróci w Galaxy S26? To coraz bardziej prawdopodobne

To kluczowy moment dla biznesu półprzewodników Samsunga – po opóźnieniach związanych z Exynosem 2500, kolejne przesunięcia mogłyby narazić firmę na jeszcze większe straty.

Dalsza część tekstu pod wideo

Postęp w technologii 2 nm i stabilizacja produkcji

Według branżowych źródeł, w testowej produkcji Exynosa 2600 udało się uzyskać 30-procentową wydajność. To lepszy wynik, niż oczekiwano na tym etapie procesu.

Nowy proces SF2 bazuje na trzeciej generacji technologii GAA (Gate-All-Around) i przynosi znaczące usprawnienia w porównaniu do poprzedniej wersji SF3:

  • 12% wzrost wydajności,
  • 25% lepsza efektywność energetyczna,
  • 5% mniejsze rozmiary układów scalonych.

Exynos 2600 ma być pierwszym układem produkowanym w technologii SF2. Jego premiera jest zaplanowana na I kwartał 2026 roku, w smartfonach Samsung Galaxy S26. Jeśli dalsze testy przebiegną pomyślnie, masowa produkcja może ruszyć już w IV kwartale 2025 roku.

Opóźnienia Exynosa 2500 i presja na sukces nowego układu

Początkowo Samsung planował wykorzystać Exynosa 2500 w Galaxy S25. Jednak problemy z uzyskaniem odpowiedniej wydajności i stabilnością produkcji sprawiły, że zdecydowano się na Snapdragona 8 Gen 3 Elite firmy Qualcomm.

Niepowodzenie Exynosa 2500 poważnie wpłynęło na sytuację finansową działu półprzewodników Samsunga. Firma od kilku kwartałów notuje straty na poziomie ponad 1 miliarda dolarów na kwartał w segmencie układów scalonych. Podczas ostatniej telekonferencji wynikowej Samsung otwarcie przyznał, że niepowodzenie w dostarczeniu flagowego procesora SoC (System-on-Chip) odbije się negatywnie na wynikach firmy.

W tym samym czasie Qualcomm odnotował znaczny wzrost przychodów – w IV kwartale 2024 roku (I kwartał fiskalny 2025) jego dział mobilny osiągnął przychody na poziomie 7,57 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 13,3% rok do roku. Znaczna część tej kwoty pochodzi właśnie ze współpracy z Samsungiem.

Samsung walczy o klientów dla technologii 2 nm

Dobre wyniki testowe SF2 są nie tylko istotne dla Exynosa 2600, ale także dla całej działalności Samsunga w obszarze produkcji chipów na zamówienie (foundry). Firma stara się przyciągnąć nowych klientów, którzy mogliby wykorzystać jej 2-nanometrową technologię.

Na ten moment wiadomo, że z SF2 skorzystają:

  • Preferred Networks (Japonia) – w ramach specjalnego wariantu SF2X dla układów sztucznej inteligencji i wysokowydajnych obliczeń (HPC),
  • Ambarella (USA) – w wersji SF2A, przeznaczonej dla sektora motoryzacyjnego.

Chociaż Qualcomm testuje rozwiązania Samsunga, nie zdecydował się jeszcze na ich wykorzystanie w masowej produkcji.

Podczas ostatniej telekonferencji wynikowej Samsung zapewnił, że negocjuje z kluczowymi graczami rynku mobilnego, HPC i motoryzacyjnego, w celu zdobycia większej liczby klientów dla technologii 2 nm. Firma liczy na to, że konkurencyjność jej procesu GAA oraz zaawansowane technologie pakowania chipów pozwolą jej zdobyć większy udział w rynku.