Odwrócenie Parkinsona możliwe? Naukowcy dokonali przełomu

Naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się przywrócić uszkodzone połączenia nerwowe, powstałe na skutek choroby Parkinsona.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Odwrócenie Parkinsona możliwe? Naukowcy dokonali przełomu

Regeneracja uszkodzonych komórek nerwowych przez Parkinsona  

Dalsza część tekstu pod wideo

dr Emma Pfeiffer Merner i dr Ebsy Jaimon z wydziału medycyny Uniwersytetu Stanforda oraz dr Dario Alessi z Uniwersytetu Dundee opublikowali wyniki swoich badań naukowych. Udało się im przywrócić utracone połączenia nerwowe odpowiadające za przekazywanie dopaminy i sygnałów neuroprotekcyjnych w mózgu myszy z (mysim modelem) choroby Parkinsona.

Przez trzy miesiące badacze podawali myszom lek o nazwie MLi-2, który blokuje nadaktywny enzym LRRK2 (gen bogatoleucynowej kinazy 2).

Zbyt duża ilość tego enzymu powoduje zmiany w strukturze komórek mózgowych i zaburza komunikację pomiędzy neuroprzekaźnikiem zwanym dopaminą oraz komórkami w prążkowiu - strukturze mózgu odpowiadającej za kontrolę poruszania się, motywacji i procesu decyzyjnego.

Naukowcy udowodnili, że podanie leku MLi-2 we wczesnej fazie Parkinsona potrafi ustabilizować symptomy choroby oraz odbudować uszkodzone połączenia nerwowe.

To odkrycie jest istotne, bo prawdopodobnie umożliwi stosowanie MLi-2 w leczeniu innych form Parkinsona oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Trzy miesiące podawania myszom MLi-2 doprowadziły do stanu, w którym myszy z genetyczną mutacją modelowaną na chorobie Parkinsona miały tyle samo połączeń nerwowych, co zdrowe gryzonie.

"Nasze odkrycia sugerują, że możemy nie tylko ustabilizować, i poprawić stan zdrowia pacjentów z Parkinsonem" - powiedziała dr Pfeffer.

Następnym krokiem dla badaczy będzie ustalenie, czy MLi-2 będzie mieć pozytywny wpływ na inne formy choroby Parkinsona.