Ten wynalazek sprawi, że zalanie elektroniki przestanie być problemem

Raczej powszechnie znanym faktem jest to, że elektronika za wodą nie przepada. Owszem, mamy urządzenia z pewną formą szczelności. Ta jednak działa tak, że woda nie jest w stanie dostać się do układów elektronicznych. Tu mamy też kolejny problem: opcja ta nie działa w przypadku urządzeń chłodzonych powietrzem, ponieważ te mają otwory wentylacyjne.

Paweł Maretycz (Maniiiek)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Ten wynalazek sprawi, że zalanie elektroniki przestanie być problemem

Teoretycznie da się zbudować wodoszczelne urządzenie z radiatorami poza warstwą izolowaną. To są jednak gigantyczne koszty. Wymaga to także projektowania urządzeń w zupełnie inny sposób. Istnieje jednak inne, lepsze rozwiązanie tego problemu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Materiał superhydrofobowy

Mowa jest o powłoce superhydrofobowej. Zespół niemieckich i indyjskich naukowców opracował materiał, który jest w stanie odpychać od siebie wodę w kącie zwilżania 160 stopni. W dużym uproszczeniu oznacza to, że działa on hydrofobowo niemal w każdych warunkach. 

Opiera się on na jonach metali połączonych z łańcuchami węglowodorów. Materiał taki przybiera kształt powierzchni, do którego z kolei woda nie jest w stanie przywrzeć. Zamiast tego formuje się ona w niemalże kuliste krople, które spadają z niego.

Oczywiście, już wcześniej były dostępne materiały hydrofobowe. Zastosowano je chociażby w pierwszej Motoroli Moto G. Miały one jednak mniejszy kąt zwilżania, co sprawiało, że nie chroniły one przed wodą w każdych warunkach.

Materiały hydrofobowe, a wodoszczelność

Tu warto podkreślić, że materiały hydrofobowe nie chronią przed zanurzeniem w wodzie. Mogą one jednak ograniczyć jego skutki. Samo zalanie urządzenia z taką powłoką również może się negatywnie na nim odbić. Taka powłoka zmniejsza jednak znacznie ryzyko i ewentualne wyrządzone szkody.

Problem z nowym materiałem

Niestety, nowy materiał superhydrofobowy nie może być stosowany bezpośrednio na układach elektronicznych. Wynika to z faktu, że jest sam w sobie metaliczny i może przewodzić prąd. Jednak zastosowanie między nim, a elektroniką izolatora, np. warstwy lakieru, może rozwiązać ten problem.