Masz ten problem w podróży? Oni odkryli dlaczego
Połączony zespół naukowców z USA i Singapuru odkrył w końcu zagadkę stojącą za problemem wielu podróży. Badacze ci rozwiązali bowiem zagadkę jet laga – czyli konsekwencji podróżowania między wieloma strefami czasowymi.

Długie podróże poza możliwością zwiedzania egzotycznych części świata powodują jednak dość spory problem nazywany potocznie jet lagiem. Zjawisko to było konsekwencją podróżowania na duże odległości między wieloma strefami czasowymi. Nasze ciało bowiem potrzebowało trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego rozkładu godzinowego. Międzynarodowy zespół badaczy w końcu odkrył winnego tego całego zamieszania.
Nie tylko jet lag
Od początku można było się spodziewać, że jet lag to problem wychodzący z naszego ciała, które nagle musi zrozumieć, że wieczór jest jednak porankiem lub na odwrót. Co jednak wpływało na regulację naszego wewnętrznego zegara? Dowiedzieli się tego badacze z Duke-NUS Medical School w Singapurze i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. Zidentyfikowali oni, że regulator ten znajduje się na samym końcu kinazy kazeinowej 1 delta (CK1δ), białka, które działa jako regulator naszego wewnętrznego zegara biologicznego kontrolującego wzorce snu i czuwania oraz inne codzienne funkcje, znane jako rytm okołodobowy.



Najnowsze badania zajęły się samą końcówką tych białek, znanymi jako izoformy δ1 i δ2, które różnią się zaledwie 16 blokami budulcowymi lub aminokwasami. Dzięki nowoczesnym technikom badacze wskazali trzy konkretne miejsca na ogonie CK1δ. Gdy miejsca te zostaną oznaczone grupą fosforanową całe białko staje się mniej aktywne, a zatem ma mniejszy wpływ na nasz rytm dobowy. Badacze wskazali też, że δ1 jest ściślej regulowany przez swój ogon niż δ2. Kiedy te miejsca są zmutowane lub usunięte, δ1 staje się bardziej aktywny, co prowadzi do zmian w rytmach okołodobowych – tłumaczy portal Science Daily.
Ale jet lag to nie jedyna kwestia, której dotyka to badanie. Najnowsze odkrycia, opublikowane w czasopiśmie PNAS, mogą bowiem wskazać drogę do nowych metod leczenia innych zaburzeń związanych z naszym zegarem biologicznym. Białko CK1δ odgrywa też rolę w takich procesach jak podział komórek oraz rozwój raka i niektórych chorobach neurodegeneracyjnych. To właśnie dlatego, dzięki lepszemu zrozumieniu, w jaki sposób regulowana jest aktywność CK1δ, naukowcy mogą otworzyć nowe możliwości leczenia nie tylko zaburzeń rytmu okołodobowego, ale także innych schorzeń.