DAJ CYNK

Rogata kometa leci ku Ziemi. Powtórka dopiero w 2095 roku

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Rogata kometa leci ku Ziemi. Powtórka dopiero w 2095 roku

Kometa oznaczona jako 12P/Pons-Brooks ponownie zmierza w kierunku Ziemi. To będzie pierwsze tak bliskie spotkanie od 71 lat.

Kometa 12P/Pons-Brooks została odkryta w 1812 roku przez Jean-Louisa Ponsa. Ponownie zaobserwował ją William Robert Brooks w 1883 roku i stąd wzięła się jej nazwa. Jej okres obiegu wynosi 71 lat, co za tym idzie, jest to kometa typu Halleya, gdyż jej okres orbitalny jest dłuższy niż 20, lecz krótszy niż 200 lat. Tak się składa, że już wkrótce będzie można ją ponownie zaobserwować na niebie.

Rogata kometa leci na spotkanie z Ziemią

Ponownie po 71 latach będziemy mogli zaobserwować, jak kometa 12P/Pons-Brooks zbliża się do Ziemi. Jest ona powszechnie nazywana "rogatą kometą" ze względu na erupcje, po których chmury lodu i gazu tworzą ślad przypominający rogi. Wypełniona jest kriomagmą, czyli mieszanką pyłu, gazu i lodu.

Kometa kriowulkaniczna podróżuje obecnie przez wewnętrzną część Układu Słonecznego w stronę Słońca z prędkością 64 373 km/h. Prędkość ta jest około 30 razy większa niż maksymalna prędkość myśliwca F-16. Najbliżej Ziemi obiekt znajdzie się 2 czerwca 2024 roku. Wtedy zbliży się na odległość około 232 milionów kilometrów, więc można śmiało założyć, że kometa 12P/Pons-Brooks  o średnicy 30 kilometrów nie zagraża Ziemi.  Następnie będzie kontynuowała swoją wędrówkę, zbliżając się do Słońca, którego promieniowanie sprawi, że część powłoki ze stałego lodu przekształci się bezpośrednio w gaz. 

Kolejna okazja na zaobserwowanie komety 12P/Pons-Brooks pojawi się dopiero w okolicach 2095 roku. 

Zobacz: SpaceX zaliczył dwie wielkie eksplozje. To nadal krok w przód
Zobacz: Sensacja na Księżycu. Naukowcy sami zrobili się w bambuko

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com