Polacy z prestiżowym kontraktem. Biorą udział w misji NASA i ESA
Polacy są coraz mocniej obecni w kosmosie. Dopiero co obserwowaliśmy start polskiego satelity Eagle Eye w kosmos, a w USA swoje szkolenie przed wylotem na ISS odbywa właśnie Sławosz Uznański. Tymczasem kolejna polska firma ogłosiła współpracę w ramach wspólnej misji NASA i ESA.

Polska w ostatnich latach mocno stawia na rozwój przemysłu kosmicznego. Przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej realizowanych jest sporo ciekawych projektów na czele z misją Sławosza Uznańskiego, który ostatnio poznawał Space Vehicle Mockup Facility w ramach swojego szkolenia przed lotem na ISS w 2025 roku. Ale ciekawych działań w branży kosmicznej jest więcej, w tym także najnowszy kontrakt dla firmy Sener Polska.
Pomogą zbadać grawitację Ziemi
Jak informuje firma, udało jej się pozyskać w ramach konsorcjum kierowanego przez Airbus Defence and Space, kontrakt na dostarczenie prototypu urządzenia Mass Trim Mechanism (MTM). W pierwszej kolejności zostanie przygotowany breadboard, tzn. pierwsza wersja mechanizmu wykonana w sposób reprezentacyjny, nie uwzględniając szczegółowych wymagań co do, np. czystości wykorzystanych stopów. Docelowo rolą MTM będzie wyważenie środka ciężkości satelity, którego część będzie stanowił.
![Monitor MSI MAG 275QF 27" 2560x1440px IPS 180Hz 1 ms [MPRT]](https://www.mediaexpert.pl/media/cache/resolve/gallery_xml/images/68/6820950/Monitor-MSI-Mag-275QF-przod.jpg)


Next Generation Gravity Mission (NGGM) to europejska część misji Mass Change and Geophysics International Constellation (MAGIC), realizowanej we współpracy przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA. W jej ramach obydwa podmioty dostarczą po dwa satelity, które będą prowadziły obserwacje Ziemi. Połączone wyniki ich badań mają dostarczyć naukowcom informacji na temat zmian w polu grawitacyjnym Ziemi i docelowo wspierać lepsze zarządzanie zasobami wodnymi. Misja stanowi część europejskiego programu Future EO. Obecnie znajduje się w fazie B1, co oznacza, że zostały określone jej główne założenia i wymagania, a dwa konsorcja ubiegają się o rolę jej głównego integratora. Data startu misji nie jest jeszcze znana.