DAJ CYNK

Zaktualizuj Firefoxa. Mozilla łata poważne luki bezpieczeństwa

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Firefox 77

Mozilla wydała ważne poprawki bezpieczeństwa dla przeglądarki Firefox 77. Przeglądarka powinna zaktualizować się automatycznie, ale warto się upewnić i w razie potrzeby uruchomić ją ponownie.

Mozilla łata 8 luk, z czego 5 krytycznych

W biuletynie znajduje się 8 znanych luk bezpieczeństwa, z czego 5 to luki wysokiego ryzyka. Trzy z nich według specjalistów pozwalają na zdalne uruchomienie szkodliwego kodu. Wystarczyło więc wejść na szkodliwą stronę, by malware dostał się na twój komputer. Na szczęście wszystkie zostały znalezione przez inżynierów Mozilli i nie ma dowodów na to, że były wykorzystywane w prawdziwych atakach.

Zobacz: Firefox 77 dostępny. Wprowadza opcjonalne uprawnienia i stronę dla certyfikatów

Trzy najgroźniejsze luki trafiły do biuletynów jako:

  • CVE-2020-12406 – błąd mieszania typów przy korzystaniu z NativeTypes w JavaScripcie;
  • CVE-2020-12410 – uszkodzenie pamięci;
  • CVE-2020-12411 – zbiorczy opis kolejnych błędów uszkodzenia pamięci.

Zobacz: Firefox 76 poprawił menedżera haseł. Teraz powiadomi o wycieku danych
Zobacz: Firefox Preview 4.0 dla Androida już ma rozszerzenia

Kolejne błędy z najgroźniejszej piątki umożliwiały atak na bibliotekę NSS, używaną w bezpiecznych połączeniach HTTPS (CVE-2020-12399) i wydobycie sygnatur DSA, a w konsekwencji także kluczy prywatnych. Lukę CVE-2020-12405 odkrył Marcin Noga (Icewall) z grupy Cisco Talos. To klasyczny błąd use-after-free() w komponencie SharedWorkService. Wykorzystanie go mogło doprowadzić do zakończenia pracy Firefoxa z możliwością przeprowadzenia kolejnych etapów ataku na system.

Tymczasem w kanale Nightly…

Przy okazji warto dodać, że w kanale Nightly (Firefox 79.0a1) pojawiła się możliwość eksportu haseł i loginów do pliku CSV. Dotyczy to oczywiście haseł przechowywanych w menedżerze haseł Lockwise.

W przygotowaniu jest też możliwość importu danych logowania z takiego pliku. To znacznie ułatwi przenoszenie się między Chromem i Firefoxem – Chrome też już potrafi eksportować hasła w tym formacie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Mozilla, The Register,

Przewiń w dół do następnego wpisu