DAJ CYNK

Firefox 77 dostępny. Wprowadza opcjonalne uprawnienia i stronę dla certyfikatów

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 4355

FIrefox 77

Na serwerach Mozilli już pojawiły się pliki instalacyjne stabilnego Firefoxa 77. W nowej wersji przeglądarki znalazła się między innymi specjalna karta do zarządzania certyfikatami oraz możliwość zarządzania opcjonalnymi uprawnieniami aplikacji.

Firefox 77 wprowadza dwa ważne usprawnienia, które pozytywnie wpłyną na nasze bezpieczeństwo. Po pierwsze, Mozilla wprowadziła opcjonalne uprawnienia dla rozszerzeń. Jeśli autorzy strony określą uprawnienia jako opcjonalne, użytkownik nie zobaczy wyskakującego okienka z prośbą o pozwolenie na dostęp do zasobów. Będzie tak podczas instalacji nowych rozszerzeń i aktualizacji już używanych. Na tej liście znalazły się uprawnienia: browsingData, devtools, management, pkcs11, proxy i session. Jeśli uprawnienie będzie potrzebne w czasie korzystania z rozszerzenia, zapytanie zostanie pokazane w tym kontekście.

Głównym celem jest przekonanie użytkowników, by aktualizowali swoje rozszerzenia. Niechęć do przydzielania uprawnień powoduje, że wiele osób korzysta z przestarzałych rozszerzeń, potencjalnie narażając się na niebezpieczeństwo.

Zobacz: Firefox Preview 4.0 dla Androida już ma rozszerzenia

Kolejną nowością jest strona about:certificate. Pozwala ona łatwo zarządzać certyfikatami zapisanymi w przeglądarce i eksportować je w razie potrzeby. Co ważne, oddziela certyfikaty z serwerów od certyfikatów wydanych przez odpowiednie organy.

Firefox 77 – nowa strona zarządzania certyfikatami

Warto dodać, że na Windowsie kontynuowane jest wdrażanie silnika WebRender. Można już z niego skorzystać na maszynach z Windowsem 10, kartami Nvidii i ekranami o wysokiej rozdzielczości.

Zobacz: Firefox 76 poprawił menedżera haseł. Teraz powiadomi o wycieku danych

Firefoxa 77 można ściągnąć z serwerów Mozilli, ale nie ma pośpiechu. Można spokojnie zaczekać kilka godzin, aż zaktualizuje się automatycznie.

Jednocześnie do kanałów testowych trafiły wersje 78 (Beta i Developer) oraz 79 (Nightly). Firefox ESR został zaktualizowany do wersji 68.9, tak samo Firefox dla Androida. Kolejna stabilna wersja Firefoxa zostanie wydana 30 czerwca.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Tagi: firefox
Przewiń w dół do następnego wpisu