Kaspersky: zagrożenia mobilne ukierunkowane są na Androida

Kaspersky przygotował raport "Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania: 2012", który zawiera dane dotyczące ewolucji szkodliwego oprogramowania oraz analizę głównych trendów, zarówno w zakresie szkodliwych programów jak i ataków szkodliwego oprogramowania.

Redakcja Telepolis
15
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kaspersky: zagrożenia mobilne ukierunkowane są na Androida

Kaspersky przygotował raport "Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania: 2012", który zawiera dane dotyczące ewolucji szkodliwego oprogramowania oraz analizę głównych trendów, zarówno w zakresie szkodliwych programów jak i ataków szkodliwego oprogramowania.

To, że eksperci z Kaspersky Lab nie wykryli dotychczas szkodliwego oprogramowania, które wykorzystuje błędy w zabezpieczeniach Androida w celu przeprowadzania ataków w trakcie przeglądania stron WWW, może wydawać się pozytywnym faktem, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Rzeczywistość jest taka, że użytkownicy aktywnie szukają oprogramowania w podejrzanych źródłach i nie stosują żadnych środków ochrony podczas uruchamiania nieznanych aplikacji - wszystko to ułatwia cyberprzestępcom infekowanie smartfonów i tabletów.

Dopełnieniem tego jest nieustanne pojawianie się szkodliwych aplikacji w oficjalnym sklepie Google Play oraz pierwszy zarejestrowany przypadek pojawienia się programu o szkodliwym zachowaniu w oficjalnym sklepie Apple?a - App Store. W 2012 roku cyberprzestępcy skupili uwagę na bardzo popularnej platformie Android, a liczba tworzonych dla niej zagrożeń nadal rosła w szybkim tempie. W styczniu 2012 roku Kaspersky Lab posiadał w swojej bazie niecałe 6 tys. unikatowych próbek szkodliwego oprogramowania dla Androida, jednak pod koniec roku liczba ta wynosiła już ponad 43 tys. Celem ponad 99% nowych zagrożeń wykrytych w 2012 roku były smartfony i tablety oparte na Androidzie, natomiast 1% stanowiły zagrożenia dla urządzeń działających pod kontrolą systemu Symbian i BlackBerry oraz obsługujących mobilną wersję Javy.

Najbardziej rozpowszechnione zagrożenia dla Androida można podzielić na trzy główne grupy: trojany SMS kradnące pieniądze poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych na numery o podwyższonej opłacie, oprogramowanie adware wyświetlające reklamy oraz exploity tworzone w celu uzyskania dostępu na poziomie administracyjnym, co daje pełny dostęp do urządzenia i przechowywanych na nim danych. Kolejnym istotnym członkiem rodziny szkodliwego oprogramowania dla Androida był nowy mobilny botnet o nazwie Foncy, który pozwalał cyberprzestępcom przejmować kontrolę nad smartfonami i tabletami. Wprawdzie osoby podejrzane o stworzenie tego botnetu zostały aresztowane przez francuską policję, jednak zanim to nastąpiło, na swoim procederze mogły zarobić ponad 100 tys. euro.

Mimo niewielkiej liczby nowych szkodliwych aplikacji dla smartfonów z systemem Symbian i BlackBerry niektóre z nich wyróżniają się tym, że ich celem są konta bankowe ofiar. W 2012 roku Kaspersky Lab zidentyfikował nowe wersje trojanów, takich jak Zeus-in-the-Mobile oraz SpyEye-in-the-Mobile, które połączyły siły ze swoimi odpowiednikami dla tradycyjnych systemów operacyjnych w celu przejęcia kontroli nad kontami bankowymi online użytkowników. W tym konkretnym przypadku mobilny szkodliwy program jest wykorzystywany do kradzieży wiadomości SMS z banku służących do autoryzacji transakcji przy użyciu kodów jednorazowych. Taki szkodnik ukrywa również wiadomości z banku przed użytkownikami, którzy nie podejrzewają, że coś jest nie w porządku, dopóki nie sprawdzą kont bankowych.

Urządzenia mobilne stały się obecnie celem ataków ukierunkowanych i cyberszpiegostwa, podobnie jak tradycyjne komputery. Przykładem cyberprzestępczej aktywności jest moduł o nazwie FinSpy, opracowany przez brytyjską firmę Gamma International w celu kontrowersyjnej działalności określanej jako "legalna inwigilacja". Innym przypadkiem jest szeroko rozpowszechniona kampania szpiegowska Czerwony Październik wykryta przez Kaspersky Lab - niektóre z modułów wykorzystywanych przez atakujących zostały specjalnie opracowane z myślą o kradzieży danych z telefonów mobilnych, takich jak iPhone, BlackBerry czy smartfony Nokii. Ponadto, dostępne są dowody (nazwy domen, klucze rejestru itd.) wskazujące na istnienie modułów Czerwonego Października atakujących urządzenia mobilne z systemem Android.

Główne statystyki dla 2012 r.

Najistotniejsze dane statystyczne dla 2012 roku wiążą się z dużym wzrostem liczby nowych szkodliwych programów dla Androida. W 2011 roku Kaspersky Lab wykrył prawie 5300 nowych szkodliwych programów dla wszystkich platform mobilnych; w ciągu kilku miesięcy w 2012 roku wykryto więcej nowych szkodników stworzonych tylko dla Androida. Jednocześnie liczba unikatowych szkodliwych plików przekroczyła 6 milionów!

Łączna liczba modyfikacji i rodzin mobilnego szkodliwego oprogramowania na dzień 1 stycznia 2013 r.:

Dalsza część tekstu pod wideo
Platforma Modyfikacja Rodzina
Android 43600 255
J2ME 2257 64
Symbian 445 113
Windows Mobile 85 27
Inne 28 10
Łącznie 46415 469
Pokaż więcej











Zagrożenia dla użytkowników












  • rejestrowanie połączeń przychodzących i wychodzących;
  • ukryte połączenia w celu podsłuchiwania otoczenia celu;
  • kradzież informacji ze smartfonów (rejestry połączeń, wiadomości tekstowe i multimedialne, kontakty itd.);
  • śledzenie współrzędnych geograficznych;
  • komunikacja z centrum kontroli za pośrednictwem Internetu i wiadomości tekstowych.