DAJ CYNK

5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu - część 19

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

Nowe aplikacje w Google Play

Google Play to prawdziwa kopalnia skarbów, jednak znalezienie przydatnych aplikacji czy dobrze wykonanych gier bywa trudne. Stąd pomysł, by podzielić się z Wami naszymi znaleziskami – liczymy też na wasze opinie.

Bieszczady & Górny San – rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

W Google Play niedawno pojawiła się nowa wersja fenomenalnego przewodnika po Bieszczadach i dolinie górnego Sanu. Jeśli wybierasz się tam na późny urlop, koniecznie weź ze sobą tę aplikację, a jeśli nie… może warto?

Bieszczady & Górny San w Google Play

W aplikacji znajdują się między innymi mapy ścieżek turystycznych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, biegnące przy granicy Polski z Ukrainą. Na nich są zaznaczone miejsca warte odwiedzenia, zabytki i punkty widokowe. Każde z nich jest opatrzone zdjęciami i opisem. Ponadto w aplikacji znajdują się modele interesujących budynków, które już niestety nie istnieją. Można też sporo dowiedzieć się o wyjątkowej florze i faunie tego obszaru – bobrach, derkaczach, rysiach, wilkach i ogromie motyli.

Aplikacja zawiera także audioprzewodniki, których można słuchać w czasie marszu. Wszystkie dane można zapisać do użytku offline. Wisienką na torcie jest mapa, pokazująca wsie, których dziś już nie ma.

Microsoft Edge – Tak, uważam, że jest lepszy niż Chrome

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

Przeglądarka Microsoft Edge po zmianie silnika na Chromium dojrzała na tyle, że mogę ją z czystym sumieniem polecać. Aktualnie to moja główna przeglądarka na wszystkich komputerach. Sprawdza się zaskakująco dobrze, a przy tym jest nieco mniej łakoma na zasoby niż Google Chrome.

Microsoft Edge w Google Play

Uważam, że warto przetestować Microsoft Edge z trzech powodów. Po pierwsze, elegancko synchronizuje dane z wersją desktopową, a możliwości synchronizacji będzie jeszcze więcej. Po drugie, na Androidzie ma wbudowane rozszerzenie Adblock Plus, którego Google Chrome w życiu się nie doczekam. Przypuszczam, że rozszerzeń również będzie więcej w niedalekiej przyszłości. Jest tu też „tryb czytania”, który nieco upraszcza strony, by czytanie dłuższych tekstów było przyjemniejsze.

Po trzecie – Microsoft przekonał mnie do korzystania z „kolekcji” (na desktopie, na Androidzie jeszcze ich nie ma). To funkcja przeglądarki, polegająca na – a jakże – zbieraniu stron w kolekcje. To nieco więcej niż foldery z zakładkami i dostęp do nich jest bardzo wygodny. Mogę szybko otworzyć zestaw stron, których używam w pracy, a po godzinach przejść do całkiem innego zestawu. Sprawdza się też przy szykowaniu piątkowego przeglądu najfajniejszych aplikacji z Google Play.

Medito – medytacja na licencji Creative Commons

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

Od dawna szukam aplikacji pomagającej w medytacji z nagraniami w języku polskim. W końcu pewnie taką znajdę, ale na razie proponuję inny projekt. Medito to aplikacja całkowicie darmowa, w której znajdują się nagrania dostępne na licencji Creative Commons. To oznacza, że można je wykorzystać z innych projektach, jeśli spełnione zostaną warunki licencji.

Medito w Google Play

Poza otwartą licencją Medito wyróżnia się też świetnie usystematyzowanym programem. W aplikacji znajdują się nagrania prowadzące przez medytację w różnych stylach i celach. Znajdziesz tu nagrania prowadzące przez Mindfulness, praktyki bliższe filozofii wschodniej i proste ćwiczenia, które pomogą ci zredukować stres, lepiej spać albo uporządkować swoje życie.

Ponadto jest tu też sporo materiałów edukacyjnych, które przybliżą ci ideę medytacji i jej różne korzyści. Wszystko można zapisać offline i za nic nie trzeba płacić.

Bieszczadzka Kolejka Leśna – Oby wszystkie zabytki miały takie aplikacje

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

Wróćmy jeszcze na chwilkę w Bieszczady. Jeśli trafisz kiedyś w okolice miejscowości Cisna, na pewno ktoś wspomni o lokalnej ciuchci bądź kolejce. Chodzi o unikatową linię kolei wąskotorowej.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Aplikacja nie zastąpi wizyty na klimatycznym dworcu w Majdanie ani przejażdżki zabytkowym pociągiem, ale przybliży jej historię, pojazdy i stację. Jest tu nawet panorama 3D, pokazująca wnętrze parowozu. Historia linii została opisana i opatrzona zdjęciami, można też posłuchać nagrania głosowego. Twórcy przygotowali też gry terenowe.

Aplikacja powstała dzięki staraniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej-Majdanie. Jej działacze uratowali linię przed likwidacją i to dzięki nim istnieje dziś jako atrakcja dla turystów. Aktualnie można wybrać się tam osobiście i przejechać jedną z proponowanych tras turystycznych. To gratka nie tylko dla miłośników kolei, ale MK-om polecam tę aplikację w pierwszej kolejności – także jako inspirację.

Szkoła w Biedronce – mały katalog szkolnej wyprawki

Cena: 0 zł. Pobierz z Google Play

Szkoła w Biedronce to nowa aplikacja sieci sklepów Biedronka, przygotowana specjalnie na początek roku szkolnego. To nic innego jak katalog przyborów szkolnych i akcesoriów, które mogą przydać się uczniom i nie tylko. Możesz potraktować tę aplikację jako gazetkę dla kompletujących wyprawkę szkolną.

Szkoła w Biedronce

W aplikacji Szkoła w Biedronce sprawdzisz ceny podstawowych przyborów i niektórych książek, które będą dostępne w ofercie dla uczniów. Dowiesz się też, do kiedy dany produkt ma być na biedronkowych półkach.

Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 18
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 17
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 17
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 16
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 15
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 14
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część ​​​​​​13

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.