Polacy najchętniej płacą w ten sposób. Nic ich nie zatrzyma

NBP potwierdził w najnowszym raporcie, że Polacy pokochali karty zbliżeniowe. Liczba przeprowadzanych transakcji cały czas rośnie. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
22
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy najchętniej płacą w ten sposób. Nic ich nie zatrzyma

NBP poinformował wczoraj, że za pomocą kart płatniczych w 2 kwartale 2024, Polacy dokonali 2,7 mld transakcji o łącznej wartości 327,7 mld złotych. Liczba ta jest większa w porównaniu z poprzednim kwartałem aż o 9,6 procent. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Na koniec czerwca 2024, w Polsce, wydanych było 46,1 mln kart płatniczych, czyli już o 212 tysięcy więcej niż dwa miesiące wcześniej. Podstawową kategorią na naszym krajowym rynku są karty debetowe (85,1 procent). Drugą najliczniejszą grupę stanowią karty kredytowe (10,9 procent). 

Cechą charakterystyczną polskiego rynku usług płatniczych jest dominujący udział zbliżeniowych kart płatniczych. 

- czytamy w raporcie NBP. 

Liczba kart zbliżeniowych, w badanym okresie, zwiększyła się o 591 tysięcy, a ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 98 procent. Jest to najwyższy wskaźnik z dotychczas notowanych. 

Według przytoczonych danych, transakcje bezgotówkowe stanowiły 93 procent wszystkich transakcji kartami płatniczymi. Pozostałe to transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, kas banków oraz cash back ze sklepów.

Średnia wartość pojedynczej płatności bezgotówkowej wyniosła 73 złotych. 

Bank centralny podał także dane od agentów rozliczeniowych, na drugi kwartał. Według nich, w Polsce zainstalowanych było 1,3 mln terminali płatniczych. W omawianym kwartale przybyło ich aż 4,4 tysiące (wzrost o 0,3 procent). Odnotowano także wzrost transakcji dokonywanych kartami płatniczymi w internecie. Takich transakcji zrealizowano 76 mln na kwotę 12,5 mld. Średnia wartość pojedynczej transakcji wynosiła 163 złotych.