DAJ CYNK

Polacy znów nabijani w butelkę, chodzi o klientów poczty

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Bezpieczeństwo

Polacy znów nabijani w butelkę, chodzi o klientów poczty

CSIRT, czyli organ odpowiedzialny za monitorowanie Internetu w poszukiwaniu możliwych nadużyć i cyberprzestępstw, działający przy Komisji Nadzoru finansowego, bije na alarm, by nie dać się nabrać na fałszywe wiadomości od podszywających się pod Pocztę Polską.

Cyberprzestępcy i oszuści są coraz bardziej kreatywni i niestety coraz bardziej wiarygodni w swoich działaniach. Zamiast podszywać się pod wnuczka, teraz częściej słyszymy o konsultantach inwestycyjnych lub pracownikach banku.

Wiele osób może dostawać podejrzane SMS-y od przedsiębiorstw finansowych, banków, firm energetycznych, czy przewozowych. CSIRT ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od oszustów podszywających się pod Pocztę Polską.

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Jak podaje CSIRT KNF, wielu Polaków w ostatnim czasie mogło stać się celem nowej akcji spoofingowej. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską i wysyłają w jej imieniu wiadomości.

Treść informuje ofiarę o tym, że jej paczka z powodu złego adresu została wstrzymana. Oczywiście, w tego typu wiadomości nie mogło zabraknąć linku, który odsyła nas do fałszywej i niebezpiecznej strony, na której znajduje się formularz na wpisanie danych.

Oprócz danych, oszuści wykorzystują tę metodę do zdobycia danych kart płatniczych. CSIRT KNF apeluje, by zawsze weryfikować adres strony, na której się znajdujemy. Szczególnie w przypadkach, gdy zostaliśmy odesłani na nią przez hiperłącze, a witryna prosi nas o podanie poufnych danych.

Użytkownicy Twittera w odpowiedzi na apel CSIRT KNF zwrócili uwagę na to, że oszuści podszywają się nie tylko pod Pocztę Polską. W podobnym celu podszywają się również pod InPost.

Zobacz: PKO BP w ogniu afery. Fałszywy pracownik dzwoni i okrada klientów
Zobacz: Polacy znów robieni w konia, w tle resort finansów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis (Mieszko Zagańczyk)

Źródło tekstu: CSIRT KNF