DAJ CYNK

Telefonia stacjonarna umiera, prepaid nie jest popularny, a za komórkę płacimy 50 zł miesięcznie. Raport konsumencki UKE za 2018 rok

Dodane przez: orson_dzi Arkadiusz Dziermański

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 40207

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował wyniki badania konsumenckiego za 2018 rok. Telefon mobilny czy stacjonarny? Jaki Internet wybieramy? Ile płacimy za rachunki? Ile mamy kart SIM i czy faktycznie prepaid jest taki dobry i każdy z niego korzysta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.

Telefonia komórkowa

Popularność smartfonów stale rośnie i z tego typu urządzeń korzysta obecnie 74,8% Polaków. Warto jednak zauważyć, że z tradycyjnych telefonów korzystają głównie osoby starsze. W grupie poniżej 44. roku życia smartfon posiada już ponad 90% osób.

Najwięcej osób, jak nie trudno się domyślić, korzysta z ofert abonamentowych - 65,5%. Prepaid ma się nieźle, bo 30% to całkiem spory odsetek. Nie umarł jeszcze Mix, którego posiada 4,8% badanych.

Telefon i numer służbowy to w Polsce rzadkość. Okazuje się, że korzysta z niego 5,2% osób. Również posiadanie drugiego numeru telefonu nie jest obecnie popularne. Więcej niż jeden numer ma tylko 2,7% osób.

Średnie miesięczne wydatki na telefon komórkowy to 49,90 zł, przy czym mężczyźni płacą więcej. Wiedza na temat ultra-tanich ofert jest w Polsce cały czas tajemna, bo mniej niż 29 zł płaci tylko 11,9% osób.

Internet w telefonie, biorąc pod uwagę ogół społeczeństwa, jest popularny, ale w stosunkowo niedużym stopniu. Korzysta z niego 70,1% osób. Jedli jednak weźmiemy pod uwagę osoby w wieku 15-34 lata, to wynik wzrasta już do bardzo wysokich 95%. Internet mamy głównie w pakiecie abonamentowym.

A do czego wykorzystujemy Internet w telefonie? Do... przeglądania Internetu. Oprócz tego do szeroko pojętej komunikacji oraz korzystania z portali społecznościowych.

Z mobilnej bankowości, wg badania UKE, nie korzystamy tak często. Za to jeśli już to robimy, to zazwyczaj kilka razy w tygodniu.

Choć pozytywnie oceniamy zmiany w roamingu, to tak naprawdę większość osób niekoniecznie wie na czym one polegają. Kampanie informacyjne operatorów jak widać nie do końca spełniły swoją rolę. Do tego tylko 13,5% osób wie jaki posiada pakiet danych w roamingu. Z drugiej strony, większość osób go nie potrzebuje, więc ta wiedza nie jest im do niczego potrzebna.

W roamingu głównie dzwonimy i wysyłamy SMS-y. Internet nie jest jeszcze popularny, bo w roamingu korzysta z niego 48,1% osób.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu