DAJ CYNK

Test telefonu Nokia Lumia 930

Marcin Kruszyński (vonski)

Testy sprzętu

Lumia 930 jest prawdopodobnie jednym z ostatnich urządzeń z logiem Nokii na obudowie. Po przejęciu działu produkującego smartfony przez Microsoft, coraz częściej słyszy się o ostatecznym "uśmierceniu" fińskiej marki. Model 930 jest europejską siostrą modelu Icon, który niemal pół roku wcześniej debiutował na rynku amerykańskim. Czy po takim okresie przy galopujących premierach Lumia może jeszcze odnaleźć się na maksymalnie nasyconym rynku tzw. "flagowców"? Czy topowe urządzenie z Windows Phone może rywalizować jak równy z równym ze swoimi konkurentami spod znaku Androida oraz iOS? Czy wreszcie udało się Nokii stworzyć smartfon skupiający wszystkie nowości rynkowe, nie rezygnując jednocześnie ze stabilności i szybkości?

Lumia 930 jest prawdopodobnie jednym z ostatnich urządzeń z logiem Nokii na obudowie. Po przejęciu działu produkującego smartfony przez Microsoft, coraz częściej słyszy się o ostatecznym "uśmierceniu" fińskiej marki. Model 930 jest europejską siostrą modelu Icon, który niemal pół roku wcześniej debiutował na rynku amerykańskim. Czy po takim okresie przy galopujących premierach Lumia może jeszcze odnaleźć się na maksymalnie nasyconym rynku tzw. "flagowców"? Czy topowe urządzenie z Windows Phone może rywalizować jak równy z równym ze swoimi konkurentami spod znaku Androida oraz iOS? Czy wreszcie udało się Nokii stworzyć smartfon skupiający wszystkie nowości rynkowe, nie rezygnując jednocześnie ze stabilności i szybkości? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym teście.

Zawartość pudełka

Pudełko Lumii 930 ma nieco inną formę od wcześniejszych modeli. Jest płaskie, błyszczące i rozsuwane. W jego wnętrzu poza samym telefonem znajdziemy tylko kabel USB oraz sieciową ładowarkę. Nieco dziwnym jest brak najprostszych choćby słuchawek. Zamiast tego w testowym zestawie trafił do mnie brelok NFC Nokia Treasure Tag - przydatny gadżet umożliwiający szybkie zlokalizowanie za jego pomocą telefonu lub w drugą stronę: namierzenia breloka (i na przykład przypiętych do niego kluczy) poprzez smartfon. Nie do końca jestem jednak przekonany, czy jest to standardowe wyposażenie sklepowych egzemplarzy, więc nie będę się nad nim specjalnie rozpisywał.

Specyfikacja

Pod względem specyfikacji Lumia 930 jest jednym z najlepiej wyposażonych urządzeń z Windows Phone na pokładzie. Mimo, że tegoroczne flagowe modele z Androidem oferują może i nieco nowsze podzespoły, to zdecydowanie nie ma potrzeby do narzekań.

Układem centralnym "dziewięćsettrzydziestki" jest dobrze znany Snapdragon 800 wyposażony w cztery rdzenie Krait 400 pracujące z częstotliwością 2,2 GHz i wyposażony w grafikę Adreno 330. Smartfon posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną o pojemności 32 gigabajtów bez możliwości jej rozszerzenia, zaś wielkość pamięci RAM to 2 GB. Za łączność odpowiada modem pracujący w trybie 3G (częstotliwości 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz) z prędkością HSDPA 42,2 Mb/s oraz HSUPA 5,76 Mb/s, jak również w trybie LTE (800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz) Cat4 z prędkością 150 Mb/s (download) oraz 50 Mb/s podczas wysyłania danych. Poza oczywistym modemem do połączeń GSM, Nokia wyposażyła swój model w moduł Wi-Fi (a/b/g/n/ac, dual-band, z funkcją DLNA oraz Wi-Fi hotspot), Bluetooth w wersji 4.0, łączność zbliżeniową NFC oraz odbiornik GPS z obsługą sieci GLONASS. W sporej obudowie ważącej 167 gramów i mierzącej 137 x 71 x 9,8 mm zmieścił się pięciocalowy ekran AMOLED o rozdzielczości FullHD oraz akumulator o pojemności 2420 mAh. Specyfikację uzupełniają dwa aparaty: główny o rozdzielczości 20 megapiskeli oraz przedni 1,2 Mpix. Ponadto smartfon wyposażony jest złącze microUSB (2.0), wyjście audio 3,5 mm, złącze karty nanoSIM oraz tradycyjne radio FM.



Optymalizacja systemu operacyjnego Microsoftu powoduje, że sprzęt z takimi samymi podzespołami działa zazwyczaj ciut lepiej niż jego odpowiednik oparty na Androidzie. Mimo, że na rynku są już urządzenia z nowszą specyfikacją, to konfiguracja Lumii 930 powinna pozwolić na jej bezproblemową obsługę przez długie lata. Pytanie tylko jak będzie ze wsparciem i aktualizacjami, bo tu już nie jest tak różowo patrząc na politykę giganta z Redmond względem wcześniejszych telefonów z serii Lumia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News