DAJ CYNK

Test: Samsung DeX, czyli jak przerobić telefon na komputer stacjonarny

02.07.2017

Dodane przez: Marian Szutiak (msnet)

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 15953

Samsung DeX jest odpowiedzią koreańskiego koncernu na tryb Continuum Microsoftu. W obu przypadkach założenie jest identyczne - zmiana smartfonu w komputer stacjonarny, po podłączeniu do niego zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy. Stacja dokująca stanowi w obu systemach łącznik pomiędzy telefonem i peryferiami.Samsung DeX jest odpowiedzią koreańskiego koncernu na tryb Continuum Microsoftu. W obu przypadkach założenie jest identyczne - zmiana smartfonu w komputer stacjonarny, po podłączeniu do niego zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy. Stacja dokująca stanowi w obu systemach łącznik pomiędzy telefonem i peryferiami.
Zapraszam do zapoznania się z recenzją rozwiązania Samsunga, w której pozwolę sobie też na nieco porównań do tego, co oferuje Microsoft.

Wygląd i specyfikacja

Okrągła stacja dokująca firmy Samsung wykonana jest z czarnego tworzywa sztucznego, ma wymiary (przybliżone) 10 x 10 x 4,5 cm i waży 230 g. Na górze znajduje się ruchoma platforma, która po otwarciu stanowi podporę dla telefonu. Oba urządzenia łączą się ze sobą poprzez USB Type-C. W tylnej części platformy znajdują się otwory będące wlotami i wylotami powietrza dla umieszczonego wewnątrz wentylatora.

W tylnej części podstawy DeX-a producent umieścić 5 portów. Znalazły się tu dwa pełnowymiarowe gniazda USB, port LAN 100 Mb/s, HDMI oraz USB Type-C, przy czym to ostatnie służy do podłączenia zasilania zewnętrznego, bez którego stacja dokująca nie będzie działać.

Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe, to nie ma o czym pisać, bo go nie ma. W opakowaniu znajdziemy tylko stację dokująca Samsung DeX i krótką, wielojęzyczną instrukcję obsługi. O wszystko inne, w tym przewód HDMI, musimy zadbać sami.Pierwsze uruchomienie, interfejs i aplikacje

Aby zacząć korzystać z Galaxy S8/S8+ (podczas testów używałem tego drugiego) jak z komputera stacjonarnego, należy podłączyć DeX-a do ładowarki, przyłączyć do niego telefon, a także zewnętrzny monitor i klawiaturę oraz mysz. W smartfonie automatycznie uruchomi się aplikacja Samsung DeX, natomiast na podłączonym monitorze zobaczymy pulpit, podobny do tego, czym nas raczą desktopowe systemy operacyjne, jak choćby Microsoft Windows, z paskiem zadań na dole, na którym zobaczymy między innymi ikony uruchomionych programów. Gdy na którąś najedziemy kursorem, pokaże się małe okienko z podglądem i nazwą aplikacji.Samsung Galaxy S8/S8+ po podłączeniu do DeX-a staje się jednostką centralną stworzonego w ten sposób komputera stacjonarnego, z nieaktywnym wyświetlaczem. Aby mieć kontrolę nad DeX-em musimy podłączyć zewnętrzną klawiaturę i mysz, przy czym tę pierwszą możemy zastąpić klawiaturą ekranową. Rozwiązanie Microsoftu okazuje się pod tym względem lepsze, ponieważ wyświetlacz telefonu z mobilnym Windowsem w trybie Continuum może służyć jako płytka dotykowa lub klawiatura. Ponadto z urządzenia z Windowsem da się podczas pracy w trybie Continuum normalnie korzystać. Obraz wysyłany na zewnętrzny wyświetlacz jest niezależny od tego, co mamy na ekranie telefonu.

Wszystkie aplikacje domyślnie uruchamiają się w oknach. W przypadku aplikacji kompatybilnych z DeX-em, a w Galaxy S8+ do takich należy między innymi większość aplikacji systemowych, klienty usług Google'a i pakiet Microsoft Office, możemy zmieniać rozmiary okien lub je maksymalizować. Pozostałe programy pracują tylko w trybie okienkowym, co w przypadku gier można nazwać wadą.

Informacja sponsorowana: Jeśli potrzebujesz większych pieniędzy na nagłe wydatki odwiedź portal oddamzachwile.pl i wybierz ofertę chwilówki na raty.

Komentarze
Zaloguj się
11. LuiN
0

2017-07-04 19:11:06

@10, Pragmatyk - o S8 Mini za wcześnie jeszcze mówić. Póki co DeX jest kompatybilny tylko z S8 i S8+, być może da radę aplikację doinstalować na innych telefonach stosując zmodyfikowane oprogramowanie - oficjalnymi ścieżkami nie da się.

Odpowiedz

10. Pragmatyk
0

2017-07-04 18:58:44

@8 To fajnieZ tego co pisaliście, to stacja jest kompatybilna z każdym (pasującym rozmiarem) telefonem z USB-C. A co z aplikacją?Innymi słowy, czy jak włożę tam np. Xperia XA1, która ma USB-C, to będzie wszystko działało tak jak w Samsungu, oczywiście z uwzględnieniem szybkości działania.Jeśli nie, to czy to będzie kompatybilne (aplikacja) z Samsung Galaxy S8 mini?

Odpowiedz

9. msnet
1

2017-07-04 18:41:31

@7, 8 - gotowe. Jedno dodatkowe zdanie naprawiło niedociągnięcie.

Odpowiedz

8. LuiN
1

2017-07-04 18:37:59

@7, Pragmatyk, jak właśnie przekazał nam Samsung, istnieje jednak możliwość puszczenia dźwięku po HDMI - można przełączyć tryb odtwarzania w ustawieniach. Wkrótce zaktualizujemy tekst.

Odpowiedz

0

2017-07-04 17:09:52

Przecież największa wada to to, że po HDMI nie idzie dźwięk. Mając podłączenie po HDMI do małego TV/monitora z głośnikami, wciąż słyszymy dźwięk ze smartphone-a. Nieporozumienie.

Odpowiedz

6. msnet
0

2017-07-04 14:43:16

@5, Radek - właśnie to miałem na myśli, że nie przyłożysz telefonu do ucha. Pozostaje tryb głośnomówiący albo słuchawki (przy czym rozwiązania ze słuchawkami nie testowałem).

Odpowiedz

5. ~Radek
0

2017-07-04 13:26:39

Czy autor może rozwinąć stwierdzenie "Niemożliwe staje się jedynie rozmawianie przez telefon w sposób tradycyjny" . Czy to znaczy, że generalnie da się zadzwonić ale trzeba do tego wykorzystać tryb głośnomówiący lub zestaw Bluetooth ?

Odpowiedz

4. ~
2

2017-07-03 12:41:33

Dobre wideo! Gratki!

Odpowiedz

3. msnet
1

2017-07-03 09:51:58

@1 - tekst dotyczy sprzętu Samsunga, więc monitor Samsunga w komplecie to w tym przypadku rzecz zupełnie naturalna, choć nie była zamierzona.

Odpowiedz

2. LuiN
0

2017-07-03 07:27:48

1, 3 lata temu kupiłem monitor Samsunga (i w sumie żałuję, za wcześnie było na 4K). Nie widziałem sensu kupowania nowego na potrzeby sesji zdjęciowej:P W sumie to myślałem, że się z Deksem podepnę do AOC-a, ale ten ma tylko wejście DP, HDMI w nim zabrakło.

Odpowiedz

1. ~
0

2017-07-02 19:10:28

Logo na monitorze powinno być zaklejone. Jeśli nie jest, znaczy to, że mamy tu do czynienia z reklamą SAMSUNGA

Odpowiedz