Test IRDM PRO M.2 SSD. Polacy nie gęsi, swoje SSD też mają
Czy wiedziałeś, że Polska również liczy się w świecie nowych technologii? Na rynku dostępne są pamięci RAM oraz nośniki półprzewodnikowe polskiej marki GOODRAM. Dzisiaj na warsztat bierzemy jedną z najwydajniejszych propozycji, czyli model IRDM PRO M.2 SSD oferujący prędkości do 7000 MB/s.
Czasy gdy nośniki półprzewodnikowe były drogie, awaryjne i oferowały niską pojemność odeszły dawno do lamusa. Już od kilku lat SSD są dostępne dla każdego - od entuzjasty, po zwykłego zjadacza chleba. I zdecydowanie warto po nie sięgnąć, bo lista korzyści jest długa. Bez różnicy czy używacie komputera do pracy czy rozrywki.
GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to wydajność do 7000 MB/s
Nośniki półprzewodnikowe oferują zdecydowanie wyższe prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego oraz niższe czasy dostępu aniżeli dyski talerzowe. Tym samym system operacyjny, gry i aplikacje, ale również poszczególne pliki ładują się w oka mgnieniu. To ma wyraźny wpływ na nasz komfort pracy z PC czy laptopem. Do tego dochodzi też całkowity brak części ruchomych, a więc wzorowa kultura pracy. Jest po prostu cicho.
Obecnie na rynku mamy całe zatrzęsienie różnych SSD od wielu producentów z całego świata. Najpopularniejsze rozwiązania to nośniki półprzewodnikowe SATA 2,5" oraz M.2 PCIe. Pierwsze są tańsze i większe, drugie zaś droższe, ale zdecydowanie wydajniejsze i mniejsze. Wbrew pozorom na tym rynku obecni są również Polacy.
GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to nośnik półprzewodnikowy typu M.2 2280 korzystający z interfejsu PCI Express 4.0 x4 oraz protokołu NVMe 1.4. Mamy tutaj do czynienia z kośćmi 3D TLC NAND, a dokładniej 176-warstwowym rozwiązaniem firmy Micron. Zastosowany kontroler to wydajny, 8-kanałowy Phison PS5018-E18 w litografii 12 nm od TSMC. Całość dopełnia pamięć podręczna DRAM od SK hynix.
Deklarowana wydajność robi wrażenie. W przypadku naszego egzemplarza testowego jest to do 7000 MB/s dla odczytu i do 6850 MB/s dla zapisu sekwencyjnego. Dla odczytu i zapisu losowego jest to kolejno do 650 000 i 700 000 IOPS. Całość dopełnia 5-letnia gwarancja ograniczona współczynnikiem TBW. Użytkownik ma do wyboru trzy pojemności - 1, 2 lub 4 TB.
Polacy parują swoje SSD z pokaźnym, metalowym radiatorem. Jest on bogato żebrowany i pomalowany na czarno, z matowym wykończeniem. Ma on za zadanie zapewnić niskie temperatury kontrolera nawet pod długotrwałym obciążeniem, tak by wydajność cały czas pozostawała na najwyższym poziomie. Prócz tego w opakowaniu znajdziemy niewielki wkrętak i równie małe śrubki oraz zestaw młodzieżowych naklejek.
GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD
- Standard: M.2 2280
- Wymiary: 22,8 x 80 x 20,5 mm
- Interfejs: PCI Express 4.0 x4
- Protokół: NVMe 1.4
- Pojemność: 2 TB
- Kontroler: Phison PS5018-E18
- Kości: 3D TLC NAND
- Deklarowana prędkość odczytu: do 7000 MB/s
- Deklarowana prędkość zapisu: do 6850 MB/s
- Gwarancja: 5 lat
- TBW: 1400 TB
- Inne: Metalowy radiator, zestaw akcesoriów
- Cena: ok. 1339 złotych
W skład naszej redakcyjnej platformy testowej wchodzą podzespoły z wyższej półki. Jesteśmy więc przygotowani na wszystko, co producenci przygotowali dla rynku konsumenckiego. Komputer oparty został o topowy model procesora z rodziny Intel Alder Lake-S. Dokładna specyfikacja prezentuje się następująco:
- Procesor: Intel Core i9-12900K
- Płyta główna: MSI MEG Z690 UNIFY
- RAM: ADATA XPG Lancer DDR5 (2x 16 GB, 5200 MHz, CL 38)
- Karta graficzna: GIGABYTE GeForce RTX 3050 Eagle
- Zasilacz: Cooler Master V850 GOLD v2 White Edition
- Obudowa: Cooler Master H500P Mesh White ARGB
- Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
- Pasta termoprzewodząca: SilentiumPC Pactum PT-4
Procedura testowa
Każdy z testów powtarzany był kilkukrotnie i wyciągana była średnia arytmetyczna z uzyskanych wyników. Każdy z nośników był montowany w tym samym slocie M.2, tak aby wyeliminować ewentualne wpływ odległości na laminacie czy różnice temperatur. Nie korzystaliśmy z dołączonych do płyty głównej radiatorów dla SSD. Jeśli nośnik posiadał fabryczny odpromiennik ciepła to właśnie on był wykorzystywany.
Do pomiarów użyliśmy aktualnego systemu operacyjnego Windows 10 oraz sprawdzonych programów w najnowszych wersjach, mowa o CrystalDiskMark 8.0.4, PCMark 10 oraz 3DMark. Prócz tego nie zabrakło testów praktycznych, z wykorzystaniem przygotowanych przez nas specjalnie paczek plików, które odpowiadają codziennemu użytkowaniu:
- 12 500 plików JPG o łącznej wadze 30,5 GB
- 3 pliki MKV o łącznej wadze 48 GB
- 1 plik o wadze 63 GB
Na koniec przypomnę – chociaż dla większości nie będzie to tajemnicą – że wydajność SSD deklarowana przez producenta w sklepie, na stronie internetowej czy opakowaniu dotyczy najlepszych możliwych warunków. Dodatkowo często w najpojemniejszym wariancie danego modelu. Nie dziwcie się więc, gdy obserwowane na wykresach wartości będą niższe.
Pierwszy test ma na celu sprawdzenie deklaracji producenta dotyczących prędkości odczytu i zapisu. Przeprowadzany jest przy przy użyciu popularnego programu CrystalDiskMark. Pomiary miały miejsce nie na ustawieniach domyślnych, w profilu pod SSD typu NVMe. Sprawdzone zostały trzy różne paczki – 16 MiB, 1 GiB oraz 32 GiB. Każdy pomiar wykonany został pięciokrotnie w trzech seriach. Następnie całość została zsumowana by obliczyć średnią.
Faktyczny odczyt sekwencyjny GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD wynosi średnio około 6947 MB/s i niemalże pokrywa się z obiecywanym "do 7000 MB/s". Co więcej jest to jeden z najlepszych wyników jakie zanotowaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Lepiej wypadał tylko jeden inny model.
Podobnie sprawa ma się z odczytem sekwencyjnym. Tutaj polski nośnik uzyskuje średnio 6812 MB/s, a więc bardzo blisko deklarowanego "do 6850 MB/s". Co więcej jest to najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Tylko jeden z innych SSD był blisko tej wartości, acz nadal notując niemal 500 MB/s mniej.
Kolejna seria testów dotyczy znowu odczytu i zapisu, acz tym razem losowego w ustawieniu Q32T16 i na próbce 4K. Tutaj większość testowanych SSD zalicza spore spadki. I to właśnie tego typu prędkości będzie obserwować większość użytkowników na co dzień.
Na szczęście GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD nie ma powodów do wstydu, wręcz przeciwnie. W przypadku odczytu losowego jest to średnio 4244 MB/s, a dla zapisu nawet 5845 MB/s. Tym samym to bardzo wysoka wydajność, która dodatkowo zostawia konkurencję daleko w tyle. Nawet tą najdroższą.
Test syntetyczny – PCMark 10
Benchmarki często są określane jako „puste cyferki”. Prawda jest jednak taka, że o ile część z nich faktycznie nie ma większego sensu, tak na rynku nadal jest kilka sprawdzonych rozwiązań posiadających powtarzalne scenariusze. Jednym z nich jest PCMark 10 z testem „Full Drive Benchmark”. Zapisuje on około 204 GB danych, mierzy prędkości i czasy dostępu oraz co ważne – trwa ponad godzinę, a to pozwala wykryć nośniki mające problemy z wysokimi temperaturami.
Polski SSD notuje tutaj zawrotne 2843 punktów, tym samym udowadniając, że GOODRAM IRMD PRO M.2 SSD to jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Jedyną konkurencją w naszym zestawieniu jest Seagate FireCuda 530 Beskar Ingot oraz ADATA XPG GAMMIX S70 Blade.
Test syntetyczny – 3DMark
Kolejny z wybranych przez nas programów testowych również pochodzi od firmy UL Benchmarks. Mowa o znanym i cenionym 3DMarku z mniej znanym scenariuszem „Storage Benchmark”. Jest on zauważalnie krótszy niż w przypadku PCMark 10 i nastawiony bardziej pod graczy. Mowa o siedmiu różnych testach obejmujących:
- Ładowanie gry Battlefield V;
- Ładowanie gry Call of Duty: Black Ops 4
- Ładowanie gry Overwatch;
- Kopiowanie folderu z grą Counter Strike: Global Offensive;
- Nagrywanie materiału wideo z gry (OBS, 1080p, 60 FPS);
- Instalowanie gry The Outer Worlds;
- Zapis stanu gry w The Outer Worlds.
Do gier i streamingu GOODRAM IRMD PRO M.2 SSD nadaje się jeszcze lepiej. Dowodem na to jest kolejny rekordowy wynik wynoszący aż 3347 punktów. Najlepszy konkurent notuje prawie 500 punktów mniej!
Pora skończyć ze sztucznymi pomiarami, a przejść do testów praktycznych. Na start bierzemy scenariusz z kopiowaniem małych plików. Posłużyła nam do tego specjalnie przygotowana paczka składająca się z 12 500 zdjęć w formacie *.jpg. Mowa o różnych rozdzielczościach i rozmiarach (od 72 KB do 50 MB), acz większość to standardowe grafiki o wielkości od 1 do 5 MB. Jak w każdym przypadku test przeprowadzany był kilkukrotnie, a następnie wyciągana była średnia.
Na szczęście tutaj brak większych niespodzianek. GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD potwierdza swoje wcześniejsze topowe wyniki. Polacy kolejny raz zasiadają na tronie pod względem wydajności otwierając stawkę z wynikiem 24,1 sekundy. Podobnie dobrze wypada tylko propozycja Seagate.
W przypadku kopiowania średnich plików mowa o folderze z trzema filmami w formacie *.mkv, każdy o wadze 16 GB co daje nam łącznie pond 48 GB. Ponownie test wykonywany był w obrębie tego samego nośnika, kilka razy dla wyciągnięcia średniej arytmetycznej. Krótszy czas kopiowania oznacza lepszy wynik.
I chociaż nie chcę Was zanudzać, to kolejny raz się powtórzę. GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to król wydajności oferujący szalenie dobry wynik zaledwie 26,3 sekundy. Inne nośniki półprzewodnikowe PCI Express 4.0 x4 NVMe potrzebują tutaj ponad 30 sekund, wyjątkiem ponownie jest Seagate.
Na koniec zostaje nam kopiowanie dużego pliku. Jest to archiwum z rozszerzeniem *.zip, które spakowane zostało darmowym programem 7-zip. Jego waga wynosi 63 GB. Kopiowanie miało miejsce w obrębie testowanego SSD.
Pewnie już się domyślacie i tak, macie racje. GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD nie ma zamiaru oddawać pierwszego miejsca. Bez różnicy czy mowa o małych, średnich czy jednym dużym pliku - polski SSD radzi sobie zawsze tak samo dobrze. Tym razem wynik jest identyczny do wcześniejszego - 26,3 sekundy.
Znamy już wydajność GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD, ale jak wyglądają temperatury? W końcu to one mają wpływ na żywotność naszego sprzętu, a i są kluczowe w przypadku małych i ciasnych lub zabudowanych obudów. Nie jest w końcu tajemnicą, że najwydajniejsze SSD M.2 PCIe 4.0 lubią się grzać. Pomiary przeprowadzałem przy długotrwałym kopiowaniu plików w dobrze wentylowanej, zamkniętej obudowie komputerowej. Żaden z nośników nie znajdował się pod kartą graficzną – wszystkie były odsłonięte. Temperatura w pomieszczeniu wynosiła 25°C.
Za sprawą dołączonego, pokaźnego i żebrowanego radiatora oraz wydajnych termopadów GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD nie ma problemów z dławieniem termicznym. Osiągane temperatury jak na tego typu nośnik półprzewodnikowy były niskie i całkowicie bezpieczne.
Podsumowanie
Bez owijania w bawełnę - GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD to jeden z najlepszych nośników półprzewodnikowych typu M.2 2280 PCI Express 4.0 dostępnych na rynku. Nie dość, że jest to polskie rozwiązanie to korzysta ono z topowych podzespołów. Mowa zarówno o kontrolerze (Phison PS5018-E18), kościach pamięci (176-warstwowe 3D TLC NAND od Microna), jak i pamięci podręcznej od SK hynix. Dokładnie z tych samym elementów korzysta szerzej znana na świecie konkurencja.
Wszystko to przekłada się na naprawdę wysoką wydajność. Nie tylko w suchych cyferkach deklarowanych w specyfikacji, ale również rzeczywistych testach. Od benchmarków, przez gry, aż po realne kopiowanie plików. We wszystkich tych scenariuszach GOODRAM zajmuje pierwsze miejsce i ledwie garstka SSD oferuje podobne prędkości. I wszystko to przy zachowaniu niskich temperatur, a tym samym braku zjawiska thermal throttlingu.
Trzeba jednak pamiętać, że testowany przez nas wariant to model o pojemności 2 TB. Mniejsze modele GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD - czyli model 1 TB - będzie zapewne nieco wolniejszy. Ale to dotyczy wszystkich SSD na rynku. Czemu? Cóż, im pojemniejszy nośnik, tym przeważnie ma większą pamięć podręczną.
GOODRAM IRDM PRO M.2 SSD
Ocena: 10/10
Zalety:
- Szalenie wysoka wydajność
- Bogaty zestaw akcesoriów
- Cena na tle konkurencji
- Niskie temperatury
- Fabryczny radiator
- Długa gwarancja
Wady:
- brak