Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


W swoich domach mamy coraz więcej urządzeń, które wymagają bezprzewodowego połączenia z Internetem. Naturalnym wyborem w takich sytuacjach jest wydajny router z obsługą standardu Wi-Fi 6. Jednym z nich jest urządzenie Tenda TX9 Pro, który otrzymałem do testów.

Marian Szutiak (msnet)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Tenda TX9 Pro to dwuzakresowy router klasy AX3000, który powinien dobrze się sprawdzić w każdym domu, w którym jest wiele urządzeń korzystających z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Standard Wi-Fi 6 jest w stanie obsłużyć wiele podłączonych sprzętów jednocześnie, co ma szczególne znaczenie w erze systemów smart home.

Dalsza część tekstu pod wideo

A jak urządzenie marki Tenda sprawuje się na co dzień? Tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Podstawowe dane techniczne Tenda TX9 Pro (sprzedawany też jako RX9 Pro):

  • Plastikowa obudowa w kolorze czarnym,
  • Wymiary: 272,44 x 162,85 x 43,71 mm, masa: ok. 447 g,
  • Procesor: dwurdzeniowy, 1,6 GHz, 3000 DMIPS, NPU 2220 MHz,
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac/ax 2,4/5 GHz, MU-MIMO, OFDMA, prędkość do 2402 Mb/s (5 GHz) i do 574 Mb/s (2,4 GHz),
  • 4 zintegrowane anteny o zysku 6 dBi,
  • 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN,
  • Wybrane funkcje: SSID Broadcast, Transmission Power, Beamforming, dynamiczne przydzielanie adresów IP/statyczne przydzielanie adresów IP/PPPoE/L2TP/PPTP, DHCP, Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ Host, TWT, IPTV,
  • Zdalne zarządzanie za pomocą aplikacji mobilnej,
  • Zabezpieczenia: WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3, WPS, Client Filter, Wireless Security, kontrola rodzicielska, sieć dla gości, VPN,
  • Zasilanie sieciowe: 12 V / 1,5 A,
  • Cena: 349 zł.

Wygląd zewnętrzny i zawartość pudełka

Tenda TX9 Pro to jeden z routerów, który przypomina leżącego na plecach pająka. Obudowa urządzenia została wykonana z czarnego plastiku i wygląda na tyle atrakcyjnie, byśmy mogli zostawić ten sprzęt na widoku. Router ma stosunkowo niewielkie rozmiary oraz jest lekkie. Plus należy się za możliwość powieszenia urządzenia na ścianie, czemu służą specjalne otwory na spodzie obudowy.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Na tylnej ściance Tenda TX9 Pro ma gniazdo zasilania, przycisk RESET / WPS oraz cztery gniazda RJ45 (WAN, LAN1, LAN2 i LAN3/IPTV). Tu również, a także po bokach, znajdują się cztery ruchome anteny, których położenie w dużym zakresie regulować. Za odprowadzanie ciepła z pracujących podzespołów odpowiadają otwory wentylacyjne na spodzie oraz bocznych ściankach obudowy.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Router Tenda TX9 Pro przyjechał do mnie w czarnym estetycznym pudełku. W zestawie znalazł się zasilacz sieciowy o mocy 18 W (12 V / 1,5 A), płaski przewód LAN oraz krótka instrukcja obsługi (w języku angielskim). Podczas testów używałem dwóch laptopów i smartfonu, a także domowego łącza internetowego.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6
Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Konfiguracja routera, aplikacja mobilna

By móc rozpocząć korzystanie z routera Tenda, należy go najpierw skonfigurować. Po włączeniu urządzenia oraz podłączeniu go do Internetu, mamy do wyboru dwie ścieżki postępowania, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Tenda WiFi lub webowego panelu sterowania. Wybrałem to pierwsze rozwiązanie.

Po zainstalowaniu aplikacji Tenda WiFi na smartfonie, należy połączyć się z siecią Wi-Fi routera. Jej domyślne dane – nazwę i hasło – znajdziemy na spodzie urządzenia. Niestety, producent nie pomyślał o dodaniu tam kodu QR, który przyspieszyłby ten etap.

Aplikacja prawidłowo pokazała, że mam połączenie internetowe ze statycznym adresem IP. Zobaczyłem więc formularz, w którym mogłem podać takie informacje, jak adres IP, maska podsieci, brama sieciowa i serwery DNS. Kolejny krok to ustawienie własnej nazwy sieci Wi-Fi oraz hasła do niej. Hasło Wi-Fi może być też hasłem logowania do zarządzania routerem w aplikacji (domyślna opcja).

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Z poziomu aplikacji Tenda WiFi mamy dostęp do najważniejszych ustawień routera. Tu możemy między innymi zdecydować, czy chcemy korzystać z oddzielnych sieci 2,4 GHz i 5 GHz (opcja domyślna), czy jednak wolimy je zunifikować. Podejrzymy tu również czarną listę oraz dokonamy aktualizacji systemu. Ciekawą opcją jest możliwość wyłączenia diody na routerze, jakby komuś przeszkadzała. Znajduje się ona na górnej powierzchni urządzenia.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Jeśli chcemy zarządzać naszą siecią z dowolnego miejsca, musimy się dodatkowo zalogować na koncie Tenda, po wcześniejszym zarejestrowaniu się w serwisie. Aplikacja oczywiście to umożliwia.

Aplikacja Tenda WiFi nie daje nam dostępu wszystkich ustawień routera. By z nich skorzystać, musimy sięgnąć po webowy panel administracyjny. Aby do niego przejść, wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej adres tendawifi.com. Do panelu logujemy się tym samym hasłem, co w przypadku aplikacji mobilnej.

Tym razem możemy się dostać między innymi do takich ustawień, jak szerokość numer używanego kanału i jego szerokość (do 160 MHz w przypadku Wi-Fi 5 GHz) czy siła sygnału, którą możemy trójstopniowo ustawić oddzielnie dla obu częstotliwości Wi-Fi. Tu również możemy przełączyć tryb pracy urządzenia (router bezprzewodowy lub punkt dostępu).

Ustawień jest oczywiście o wiele więcej, a wszystkie one zostały podzielone na kilka zakładek. Na zrzutach poniżej Ustawienia zaawansowane i Ustawienia systemu. Producent jednak mógł pomyśleć o dodaniu wyszukiwarki, dzięki czemu łatwiej by się tu było poruszać początkującym użytkownikom.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6
Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6
Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Wi-Fi 6 na co dzień

Tenda TC9 Pro urządzenie, które powinno sobie bezproblemowo poradzić z większą liczbą podłączonych urządzeń. Producent urządzenia podaje tu zakres od 35 do 64. Dzięki technologii MU-MIMO oraz OFDMA wiele urządzeń może odbierać dane jednocześnie, co jeszcze bardziej zwiększa komfort korzystania z sieci bezprzewodowej. Natomiast nad tym, by zasięg Wi-Fi był odpowiednio duży, dbają cztery moduły FEM z niezależnymi wzmacniaczami sygnału, współpracujące z czterema antenami 6 dBi. Technologia Beamforming z kolei umożliwia wykrycie podłączonych urządzeń i skierowanie w ich kierunku mocniejszego sygnału Wi-Fi.

Następny etap to sprawdzenie, jak to wszystko będzie współdziałać z grubymi, ceglanymi ścianami w mieszkaniu, w którym mieszkam. W tym celu sprawdziłem szybkość połączenia z Internetem (łącze UPC o przepustowości 600/60 Mb/s) za pomocą laptopa z Wi-Fi 6. Przy okazji zrobiłem test szybkości kopiowania dużego pliku (5 GB) z laptopa podłączonego do routera przewodem. Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli. Do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem użyłem narzędzia Speedtest.

Scenariusz Internet Kopiowanie pliku
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera 607/60 Mb/s 932 Mb/s
Laptop oddzielony od routera ceglanym murem (30 cm) 518/58 Mb/s 708 Mb/s
Laptop oddzielony od routera dwiema ścianami (ok. 70 cm) 454/57 Mb/s 438 Mb/s
Pokaż więcej


Gdy oba laptopy podłączyłem do sieci Wi-Fi, ten sam plik kopiował się z jednego komputera do drugiego z szybkością dochodzącą do 750 Mb/s. Do takiego zestawu dołączyłem jeszcze test szybkości Internetu za pomocą aplikacji Speedtest uruchomionej na smartfonie. W takim przypadku średnia prędkość równoczesnego przesyłania danych dla każdego z trzech wykorzystanych urządzeń sięgnęła 400 Mb/s.

Czy to dobre wyniki? Po ich porównaniu z wartościami otrzymanymi dla innych routerów oraz uwzględnieniu ceny, z czystym sumieniem mogę napisać, że nawet bardzo dobre. Do tego należy dodać stabilną pracę podczas codziennego korzystania za pośrednictwem tego sprzętu z Internetu na różnych urządzeniach, co jest przydatne na przykład podczas oglądaniu materiałów streamowanych z Internetu na kilku urządzeniach jednocześnie. Oczywiście, jeśli przepustowość łącza internetowego na to pozwoli.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Tenda TX9 Pro oferuje swoim użytkownikom technologię kolorowanie BSS, która redukuje zakłócenia sieci przez sąsiednie kanały, a to przekłada się na zwiększenie wydajności transmisji. Nie zabrakło tu również rozwiązania Target Wake-up Time, które pozwala routerowi zarządzać zasilaniem podłączonych urządzeń, przedłużając ich czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Jest też obsługa IPv6 oraz protokołu zabezpieczeń WPA3, który lepiej chroni sieć od swoich poprzedników, w tym stanowi skuteczną barierę przed atakami typu brute-force.

Gdy z sieci korzystają dzieci, możemy je chronić za pomocą funkcji Kontrola rodzicielska. Możemy ją skonfigurować oddzielnie dla dowolnego urządzenia w sieci, ustalając czarną lub białą listę dostępnych stron oraz określając harmonogram dostępu do Internetu. A dla gości możemy utworzyć oddzielną sieć, która może działać przez określony czas i na przykład mieć ograniczenie przepustowości.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Podczas jednego z testów zmierzyłem zużycie energii przed router marki Tenda. Maksymalna moc pobierana z sieci elektrycznej wyniosła 12 W. Przy dużym obciążenia urządzenie rozgrzało się maksymalnie do temperatury 61°C (spód obudowy). Testowany router ma tylko chłodzenie pasywne, więc jest zupełnie bezgłośny

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6
Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Podsumowanie

Tenda TX9 Pro to router z Wi-Fi 6, który pozwala na zbudowanie wydajnej sieci bezprzewodowej we własnym domu lub biurze. Dzięki możliwości kontroli siły sygnału, możemy sami zdecydować, czy bardziej zależy nam na dużym zasięgu, który może objąć całe mieszkanie, czy jednak wolimy by zasięg był ograniczony.

Testowany router zapewnia wysoką przepustowość sieci bezprzewodowej, teoretycznie do niemal 3 Gb/s. Do dyspozycji mamy również trzy porty LAN, za pomocą których podłączymy do sieci urządzenia, w których nie możemy lub nie chcemy skorzystać z Wi-Fi. Natomiast dzięki Wi-Fi 6 oraz wsparciu ze strony takich technologii, jak MU-MIMO czy OFDMA, nie musimy się przejmować, ze po podłączeniu większej liczby urządzeń wydajność sieci bezprzewodowej mocno spadnie.

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Router marki Tenda to również multum funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z sieci. A tym wszystkim możemy zarządzać za pomocą rozbudowanego, webowego panelu sterowania lub przy użyciu aplikacji mobilnej. Oba narzędzia są proste w obsłudze, więc nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Aplikacja Tenda WiFi pozwala mieć wgląd na działanie sieci z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko jest tam zasięg Internetu.

Tenda TX9 Pro kosztuje 349 zł. Biorąc pod uwagę możliwości, które ten sprzęt oferuje, nie jest to wygórowana kwota.

Ocena końcowa: 8,5/10

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6


Wady:

  • Dosyć mocne nagrzewanie się obudowy podczas pracy,
  • Aplikacja Tenda WiFi mogłaby być nieco bardziej rozbudowana.

Zalety:

  • Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
  • Łatwa konfiguracja przez przeglądarkę lub aplikację mobilną,
  • Dostęp zdalny przez aplikację mobilną,
  • Duża liczba obsługiwanych technologii i funkcji,
  • Szyfrowanie WPA3,
  • Bardzo dobre osiągi, Wi-Fi 6,
  • Niewygórowana cena.​

Galeria zdjęć routera