DAJ CYNK

Test Epson EH-LS500W - dekadencja, na którą nas nie stać

Lech Okoń (LuiN)

Testy sprzętu

Epson EH-LS500W soczewka czołowa

Projektor Epson EH-LS500W to laserowy sprzęt za przeszło 13 tys. zł. Ten cud techniki uprzyjemniał mi domową samotnię przez kilka tygodni i czas wreszcie na podsumowanie.

Epson EH-LS500W idealnie wgryza się w moje preferencje projektorowe. Jak największy ekran z jak najmniejszej odległości (ultrakrótka projekcja), jak największa jasność (4000 ANSI lumenów), jak najwyższy kontrast (2500000:1), a do tego 4K. Oczy zaświeciły mi się na propozycję testów, a gdy sprzęt dotarł stwierdziłem, że laser jest niczym OLED w świecie telewizorów. Spokojnie jednak, czujne oko nie zaginęło wśród tej euforii i szybko wyklarowała się też lista wad innych, niż sama zaporowa cena. Zapraszam do lektury recenzji!

Epson EH-LS500W jakość obrazu

Specyfikacja Epson EH-LS500W

Rozdzielczość: 4K PRO-UHD, 16:9, 60 Hz
Źródło światła: laser, 4000 ANSI lumen (1200 w trybie eko), technologia 3LCD (0,63 cala), żywotność 20 tys. godzin (eko),
Kontrast: 2.500.000 : 1,
Obiektyw: ogniskowa 3,9 mm, F/1.5, ręczny fokus, odległość wyświetlania 0,4 - 0,82 m,
Przekątna obrazu: 65 - 130 cali,
Jakość obrazu: 1,07 mld kolorów, przetwarzanie wideo 10 Bit, 
Deklarowana głośność: 37 dB, 23 dB w trybie eko,
Nagłośnienie: stereo, 10 W,
Złącza: 3x HDMI (HDCP 2.2), USB 1.1 typu A, USB 2.0 Mini-B, RS-232C, LAN, wyjście Jack 3,5 mm,
Wymiary: 458 x 375 x 228 mm, 9,3 kg,
Zużycie energii: do 366 W, do 230 W w trybie eko, 0,5W w trybie czuwania,
Montaż: biurko/szafka TV poniżej ekranu lub podsufitowy,
Dodatki: wymienne filtry powietrza (348 zł), opcjonalny moduł Wi-Fi (528 zł), zamek Kensington, otwór na linkę zabezpieczającą, regulowana wysokość stopek, tryb 3D.
Gwarancja: 5 lat lub 12 tys. godzin projekcji.

Epson EH-LS500W - góra projektora

Pierwsze wrażenia

Epson EH-LS500W to relatywnie duży projektor - po kolejnym już teście dochodzę do wniosku, że upakowanie 4K w małej obudowie jest z jakichś przyczyn kłopotliwe dla producentów. Obstawiam, że chodzi o skuteczne chłodzenie wysokiej jakości podzespołów połączonych z odpowiednio dużej mocy lampą. Zdecydowanie nie jest to sprzęt przenośny, a optymalna odległość ostrzenia, wynosząca od 0,4 do 0,82 m utrudnia jego instalację pod ekranem na stałe. W praktyce stawiałem go na dodatkowym stoliku przed stolikiem TV, bo na tym ostatnim było za mało miejsca, by uzyskać wystarczająco duży obraz. Zapomnijcie przy tym o jakichś prowizorkach, ten projektor lubi stabilne, wypoziomowane podłoże. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się instalacja na zaczepie podsufitowym - projektor jak najbardziej może pracować "do góry nogami", ma odpowiednie zaczepy, jak i uchwyt dla linki zabezpieczającej. Zanim jednak zabierzemy się za wiercenie w suficie, warto zobaczyć jaka odległość projektora od ściany sprawdzi się u nas najlepiej i czy czasem nie trzeba zainwestować w ekran lub gładź i nową farbę.

Epson EH-LS500W - maskownica

Laserowa krótka projekcja znacznie różni się od tego, co widziałem w przypadku projektorów ledowych i z klasycznymi lampami. Urządzenia z dalszym rzutem rozświetlają nierówności powierzchni z każdej strony, przez co te stają się niemal niewidoczne, tymczasem laser zdaje się istnym wykrywaczem choćby drobnej skazy na tynku. Cienie biegnące ku górze nie pozostawiły mi złudzeń - do tego projektora potrzebowałbym docelowo profesjonalnego ekranu lub perfekcyjnej gładzi i wysokiej jakości farby. Co ciekawe, podłączenie w miejsce Epsona konkurencyjnego projektora Optomy (też z krótkim rzutem, ale z klasyczną lampą) nie podkreśliło aż tak niedoskonałości powierzchni - wygląda na to, że to laserowy problem.

Chyba najbardziej upierdliwą cechą testowanego urządzenia jest brak funkcji autofocus. Choćby delikatne przesunięcie urządzenia i już musimy zdejmować przyczepioną magnesami maskownicę, by dostać się do dużej wajchy regulacji ostrości. Całe szczęście jednak optyka nie zmienia właściwości pod wpływem nagrzewania się obudowy i raz ustawiony projektor może sobie beztrosko pracować bez naszej atencji.

Epson EH-LS500W - pilot sterowania

Polskojęzyczne menu i nieprzeładowany funkcjami pilot zdalnego sterowania nie odstraszą osób szukających prostoty, ale i nie zawiodą się najbardziej wymagający użytkownicy. To od Ciebie zależy jak będziesz korzystać z Epsona EH-LS500W. Jeśli jesteś laikiem, wybierasz tryb Dynamiczny, Gra, Kino lub Jasne Kino, zerkasz który najbardziej Ci się podoba i tyle. Więcej do szczęścia Ci nie trzeba. Jeśli jednak idealne dopasowanie projektora do swoich potrzeb to dla Ciebie sprawa honoru (podobnie jak u mnie), to równie rozbudowanego menu opcji dodatkowych nie widziałem. Błyskawicznie dopasowałem projekcję do odcienia nieidealnie białej ściany, wyregulowałem ostrość czy kontrast obrazu, jak i temperaturę barwową, by uzyskać możliwie jak najbardziej kinowe doznania i gradienty. Normalnie raj perfekcjonisty.

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł