DAJ CYNK

Wodne Ochotnicze Public Relations

16.02.2006

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Felietony

Interakcje: 9119

Różne polskie organizacje i instytucje ogarnęła w ostatnim czasie mania oprotestowywania reklam operatorów telefonii komórkowej. A to Związkowi Nauczycielstwa Polskiego nie spodobała się reklama Simplusa z wrzeszczącą nauczycielką, a to Magdalenie Środzie, byłej minister do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn – reklama TakTaka z homoseksualistą. Po drodze był jeszcze słynny Czerwony Kapturek Heyah straszący dzieci. Teraz przyszła pora na WOPR i reklamę TakTaka z ratownikami. Co tak naprawdę się za tym kryje?

Różne polskie organizacje i instytucje ogarnęła w ostatnim czasie mania oprotestowywania reklam operatorów telefonii komórkowej. A to Związkowi Nauczycielstwa Polskiego nie spodobała się reklama Simplusa z wrzeszczącą nauczycielką, a to Magdalenie Środzie, byłej minister do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn – reklama TakTaka z homoseksualistą. Po drodze był jeszcze słynny Czerwony Kapturek Heyah straszący dzieci. Teraz przyszła pora na WOPR i reklamę TakTaka z ratownikami. Co tak naprawdę się za tym kryje?

W oprotestowanej reklamie widzimy w piękne, młode i opalone dziewczyny, które po pewnym czasie znudzone opuszczają plażę. W tym momencie z wody wyłaniają się przystojni ratownicy. Warto zostać dłużej – kusi narrator, a dziewczyny postanawiają jeszcze nie iść do domu.

WOPR-owi nie spodobało się wykorzystanie w reklamie postaci ratownika. Oburzenie wywołało nieuprawnione posługiwanie się tym wizerunkiem – tak bardzo, że organizacja złożyła list protestacyjny na ręce zarządu PTC (nawiasem mówiąc, nie wiadomo którego z dwóch). Jak napisano w oświadczeniu, nawet główni sponsorzy wykorzystują ten wizerunek tylko w kampaniach prospołecznych. Protest do mediów przyszedł w postaci pisma sygnowanego przez Zarząd Główny WOPR, ale bez podpisu prezesa.

Postanowiłem obejrzeć reklamę kolejny raz. I jeszcze kolejny. Po dziesiątym razie ciągle nie widziałem tam nawiązania konkretnie do WOPR, a jeżeli już, to do słynnych amerykańskich ratowników ze Słonecznego Patrolu. Podobne wrażenia odnieśli wszyscy pytani przeze mnie. O co więc chodzi WOPR? Czy mają oni monopol na posługiwanie się gdziekolwiek i w jakikolwiek sposób postacią ratownika wodnego? Czy ratownik został przedstawiony w złym świetle, nieprawdziwie albo prześmiewczo? Odpowiedź w obu przypadkach brzmi – nie. Musi być zatem jakieś drugie dno…

Polkomtel jest jednym z głównych sponsorów wodniaków. Zapewnia im łączność oraz udostępnia specjalny numer ratunkowy. Akcja ze wszech miar godna naśladowania. Tam, gdzie są pieniądze, szczególnie na styku biznesu i organizacji non profit, rodzą się jednak czasem dziwne, niepisane zobowiązania…

Kiedy dostałem na skrzynkę informację prasową o proteście WOPR, moją uwagę zwrócił nagłówek dokumentu. Plik z komunikatem wyznał, że autorem dokumentu jest… Elżbieta Sadowska, rzecznik prasowy Plus GSM.

Elżbieta Sadowska w rozmowie ze mną oświadczyła, że z inicjatywą wystąpił Zarząd Główny WOPR, który powołując się na brak doświadczenia w działaniach PR przedstawił Polkomtelowi projekt oświadczenia z prośbą o pomoc w jego ostatecznym zredagowaniu. Telekom nie tylko pomógł, ale użyczył też bazy adresów e-mail do wysyłki. Zastanawiające jest czemu WOPR nie zwrócił się do bardziej neutralnego w sprawie sponsora jak Nivea czy FinLife. Czyżby ich PR oceniany był słabiej niż Polkomtela? W końcu sprawa była natury dosyć ogólnej i nie wymagała specjalistycznej wiedzy dotyczącej rynku telekomunikacyjnego.

Sadowska dodała, że jako wieloletni sponsor WOPR Polkomtel stara się chronić wizerunek ratowników, nie wykorzystując go jednocześnie do swoich kampanii i działań prosprzedażowych. Uznaliśmy inicjatywę Zarządu za uzasadnioną i udzieliliśmy władzom WOPR pomocy, o którą się do nas zwrócono – dodała Sadowska.

Nie udało mi się skontaktować z prezesem WOPR, który podobno do 20 lutego jest na urlopie. Cięty komentarz PTC proponuje, by zarząd ratowników oprotestował piosenkę Monika - dziewczyna ratownika albo serial Słoneczny Patrol. Firma nie zamierza zaprzestać emitowania reklamy, a nawet zamierza ją twórczo rozwinąć, inspirując się protestem.

Szkody na wizerunku wcale nie poniósł Polkomtel – działania PR tego operatora w tym roku są wręcz fatalne w skutkach i nie było zbytnio już czego niszczyć. Największym przegranym okazał się WOPR – organizacja o pięknej i długiej historii, która wpadła w sidła komercji i musiała zatańczyć tak, jak zagrał jej jeden z największych sponsorów. Przykra i trudna do uniknięcia decyzja będzie kładła się cieniem na bardzo dobrej, jak dotąd, opinii.

Teraz czekamy na protesty fryzjerów w sprawie najnowszej reklamy usługi Sami Swoi z Michałem Wiśniewskim. Kto to słyszał, żeby fryzjerki były tak ładne i w kusych strojach tańczyły na środku zakładu… Czy któryś z operatorów sponsoruje Polski Związek Fryzjerów?

Zobacz: oprotestowaną reklamę TakTaka (plik mpg; 2,9 MB).

[Felieton ukaże się w marcowym numerze miesięcznika Świat Telekomunikacji].

Komentarze
Zaloguj się
28. ~
0

2006-03-31 18:57:49

A co do numerów, to niewiem czy ktoś slyszal, ale można teraz przenosić numery i nawet można mieć w komurce nr stacjonarny. P.S. niepodważam tu obiektywizmu Pana Witka.

Odpowiedz

27. ~musaszi
0

2006-02-20 17:25:19

Fajny artykuł :) śmisznie sie ten plus podłożył, płaci sie takiej pani grube tysiące a tak sie podkłada jak licealista. Niektózy jednak nie dorosli do funkcji, które pełnią

Odpowiedz

26. ~kaabum
0

2006-02-18 21:21:06

za coś takiego to nie dość że rzecznik to jeszcze powinien się podać do dymisji cały zarząd przecież to taki wstyd!!

Odpowiedz

25. ~Wasciu
0

2006-02-18 12:35:46

bez wątpienia nagroda literacka sie należy dla Witka. A swoją drogą to za taki numer to w plusie zwolnienia polecieć powinny.

Odpowiedz

24. ~joka
0

2006-02-17 17:30:31

no ładnie sie plus podłożył. Nie wiem jak można sie taka amatorszczyzną wykazać :) Nieźle

Odpowiedz

23. ~morgul
0

2006-02-17 15:50:46

Przykro patrzec Kiedyś pluas uwaalem za najpowazniejszą, profesjonalną sieć. A to zwyczajna błazenada jak ktoś slusznie zauważyl

Odpowiedz

22. blom
0

2006-02-17 09:39:24

hihi plus sie pluje przez wopr na ere a wlascwosci pliku to zapomnieli - by sobie platforme zrobili....

Odpowiedz

21. Alienus
0

2006-02-17 00:14:19

Dobra macie racje że sie czepiam bez sensu. Jestem chyba troche sfrustrowany tymi ostatnimi jazdami z Plusem, bo kiedyś to była na prawdę świetna sieć a teraz robią żenade na poziomie "rebranding łorendż" albo i lepszą... :-/ Mam już po prostu dosyć samych złych wiadomości ;-) A co do propozycji na PWA dla WitkaT to po ostatnich artykułach stawiam na nokie 5110 za 499 netto ;-) Na 36 miesięcy naturalnie :-D

Odpowiedz

20. ~issa
0

2006-02-16 22:03:52

Panie Witku , coś mi się wydaje , że będzie miał Pan słabą ofertę na PWA ;-)))

Odpowiedz

19. ~issa
0

2006-02-16 22:02:58

Przepraszam , coś mi niepełny komentarz wskoczył , zanim zdążyłem kliknąć na "zatrzymaj":-)

Odpowiedz

18. ~issa
0

2006-02-16 22:00:47

***alienus - mam nadzieję , że zdajesz sobie sprawę , że Plus szczerze zasługuje ostatnio na nadzwyczajną uwagę i to w jak najgorszym tego słowa znaczeniu. Chwała Panu Witkowi , za lanie go niekoniecznie jak to ktoś genialnie napisał Paskiem po d*pie :-))) , ale przynajmniej za to , że dokładnie patrzy mu na ręce.

Odpowiedz

17. ~issa
0

2006-02-16 21:55:10

świetny artykuł. Plus nie postępuje "nieelegancko" , Plus się po prostu doszczętnie błaźni , tworząc tematy zastępcze , próbując odciągnąć uwagę od tego co jest naprawde ważne (każdy wie o co chodzi). Nie ma chleba , będą igrzyska. 10 punktów dla P. Witka , 0 dla Plusa. A nawet mniej niż zero.

Odpowiedz

16. ~lukas
0

2006-02-16 18:58:05

*alienus: daj namiary na plusportal i bedziemy mieli pełen przegląd sytuacji:)

Odpowiedz

15. ~oj
0

2006-02-16 18:47:05

alienus - zerknij w zakladke "o nas" na telepolis. Zobaczysz gdzie ma telefon Witek, hihi. Po prostu, cio musze przyznać, telepolis pisze całkiem obiektywnie. I żeby nie było w pełni sie zgadzam z tekstem felietonu, mi też sie nie podoba, Plus postępuje conajmniej nieelegancko

Odpowiedz

14. WitekT
0

2006-02-16 18:47:03

Alienus: hehehe... Telefony mam w każdej sieci, a te "kontaktowe" w Plusie, co można zobaczyć w dziale "O nas". Nie wiem czy pamiętasz jak jeszcze niedawno "jeździliśmy" po Orange i ludzie podobnie protestowali. O Erze ostatnio napisaliśmy nieciekawie chyba z rok temu, jak wprowadzali nowe Komforty. Fakt, trochę dawno. Jeżeli rzucisz jakiś ciekawy temat o Erze, to bez problemu napiszę i podejmę się wyzwania - tylko czy widzisz taki temat? Bo ja chwilowo nie. Nie mamy żadnych sypmatii ani antypatii - staramy się być rzeczowi i obiektywni do bólu. A że niektórzy podkładają się częściej niż inni - cóż, to chyba nie nasza wina? Uważasz, że źle robimy wytykając wszystkie błędy?

Odpowiedz