Oszustwa z wykorzystaniem kodów BLIK stają się coraz bardziej powszechne, a ich ofiarami padają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Przestępcy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić kody BLIK, często podszywając się pod znajomych lub znane instytucje. Co robić w takich przypadkach?
Jakiś czas temu w serwisie wykop.pl pojawił się wpis użytkownika o nicku "czehuziom". Opisał on historię, w której pokazał przykład oszustwa na BLIKA oraz związaną z tym nieudolność policji, której chciał pomóc w ujęciu sprawcy na gorącym uczynku. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie i dowiedzieć się, jak należy się zachować w takiej sytuacji, jak opisana na wykopie.
Opisane na wykopie oszustwo na BLIKA zaczęło się podobnie, jak wiele podobnych. Ktoś przejął facebookowe konto znajomej autora wpisu i zwrócił się do niego o... kod BLIK. "Znajoma" poprosiła o niego, tłumacząc to problemami z wypłatą pieniędzy. I choć autor wpisu, jak sam twierdzi, dosyć szybko zorientował się, że coś jest nie tak, postanowił nie kończyć tej korespondencji, tylko pomóc policji w ujęciu oszusta na gorącym uczynku.
Czehuziom zadzwonił w międzyczasie na 112, by zgłosić ten fakt, ale tam poinformowano go, że trafił "pod zły adres". Zamiast realnej pomocy, uzyskał numer telefonu na losowy komisariat w Łodzi. Tam nastąpił ciąg dalszy tego "odbijania piłeczki", ponieważ rozmówca poinformował naszego "bohatera", że ma zadzwonić na 112.
Autor wpisu powiedział, że dzwonił już na 112 oraz dodał, że oszust czeka przy bankomacie na Piotrkowskiej. To się dowiedział, że tym rejonem policjanci z komisariatu, do którego się dodzwonił, się nie zajmują i dali mu numer do właściwej jednostki. Tam jednak przez 10 minut nikt nie odebrał telefonu.
Z takim pytaniem zwróciłem się do biura prasowego Komendanta Głównego Policji. Otrzymana odpowiedź jest bardzo ogólna, ale pokazuje, że intencje autora przedstawionego wyżej wpisu oraz kierunek jego działać na wykopie były bardzo dobre. Jednak druga strona, polska policja, nie stanęła tym razem na wysokości zadania. Tak przynajmniej wynika ze słów wykopowicza czehuziom.
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że opisany przypadek jest jednym z najczęściej występujących oszustw internetowych, które identyfikuje polska Policja, znanym jako oszustwo na tzw. BLIKA. Odnosząc się do opisanego zdarzenia, trudno nam oceniać sytuację, ponieważ nie znamy szczegółów ani nie mamy pewności, czy autor wpisu na serwisie wykop.pl przekazał wszystkie fakty związane z działaniem sprawców.
Jednym z kluczowych czynników wpływających na zatrzymanie sprawcy jest szybkość działania osoby zgłaszającej. Osoba, która ma uzasadnione podejrzenie, że mogła paść ofiarą przestępstwa, powinna jak najszybciej poinformować o tym fakcie organy ścigania, tj. Policję lub Prokuraturę, dostarczając wszelkie dowody, takie jak zrzuty ekranu rozmów czy potwierdzenia transakcji.
Dobrym rozwiązaniem jest także weryfikacja, czy osoba prosząca o pomoc finansową w serwisie społecznościowym rzeczywiście jej potrzebuje, a także zmiana haseł dostępowych do wszystkich kont bankowych i serwisów płatniczych, uwzględniając możliwość zastosowania uwierzytelniania dwuetapowego. Zaleca się również regularne monitorowanie swoich rachunków bankowych i serwisów pod kątem podejrzanych aktywności. W sytuacjach nagłych, gdy mamy do czynienia z zagrożeniem życia zdrowia lub mienia zawsze zalecamy kontakt pod numerem alarmowym 112.
– przekazał redakcji TELEPOLIS.PL kom. Aleksander Pradun, Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji
Wydawać by się mogło, że w takich sytuacjach należy jak najszybciej zadzwonić na policję (bo liczy się czas). Jeśli nie wybierzemy właściwego numeru telefonu, osoba po drugiej stronie powinna nam pomóc w tym, by nasze zgłoszenie trafiło pod właściwy adres. Wpis w serwisie wykop.pl pokazuje, że rzeczywistość może wyglądać zupełnie inaczej.
Swoje pytania dotyczące radzenia sobie z oszustwem na BLIKA skierowałem również do operatora BLIKA. Tutaj również się dowiedziałem, że w pierwszej kolejności o próbie oszustwa należy powiadomić policję. W następnych krokach warto również:
Poinformować znajomego. Osoba, której konto zostało przejęte, powinna jak najszybciej dowiedzieć się o kradzieży danych dostępowych, aby mogła podjąć odpowiednie kroki.
A co powinna zrobić osoba, której konto w mediach społecznościowych (na przykład na Facebooku) padło ofiarą oszustów? Oto, co radzą eksperci.
Eksperci BLIKA radzą również, jak się zabezpieczyć przed podobnymi oszustwami na przyszłość. Warto się stosować do podanych niżej wskazówek, by spać spokojniej.
Zobacz: Używasz BLIK? Pilne ostrzeżenie. Możesz stracić pieniądze
Zobacz: Donald Tusk nie da Ci pieniędzy. To oszustwo
Źródło zdjęć: Proxima Studio / Shutterstock.com, FotoDax / Shutterstock.com, WDnet Creation / Shutterstock.com
Źródło tekstu: wykop.pl, Komenda Główna Policji, BLIK