DAJ CYNK

Słowenia podpisała z USA deklarację 5G przeciwko Chinom. Jutro Mike Pompeo w Polsce...

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3494

Słowenia podpisała z USA deklarację 5G przeciwko Chinom

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Słowenii podpisał z ministrem spraw zagranicznych tego kraju deklarację 5G. Ma ona zapewnić Słowenii ochronę przed „autorytarnymi zagrożeniami”, w tym chińskimi wysiłkami „kontrolowania ludzi i informacji”.

Mike Pompeo znajduje się obecnie w podróży po Europie, podczas której próbuje zjednać dla Stanów Zjednoczonych nowych sojuszników na froncie walki z chińskimi wpływami na technologie i gospodarkę. Do swoich argumentów udało mu się przekonać Słowenię. Wczoraj Pompeo wraz z ministrem spraw zagranicznych tego kraju, Anže Logarem, w obecności premiera Janeza Janšy, podpisał deklarację o bezpieczeństwie sieci 5G. Dokument podkreśla kwestie bezpieczeństwa, wykluczając z budowy niezaufanych dostawców. W deklaracji nie pada nazwa konkretnego kraju, nie są także wskazywani żadni producenci, ale  amerykański sekretarz stanu nie kryje, jaki jest cel wspólnych działań ze Słowenią.

Zobacz: Mike Pompeo w Polsce: chińskie technologie albo amerykański sprzęt wojskowy
Zobacz: Czechy mówią nie Amerykanom i dają zielone światło firmie Huawei

Z dumą witam Słowenię w rosnącej społeczności narodów, które podejmują kroki w celu zabezpieczenia swoich sieci 5G, odzwierciedlając nasze wspólne zaangażowanie w ochronę prywatności i swobód obywateli. Nasz nowy protokół jest dowodem silnej pozycji Słowenii na rzecz światowego bezpieczeństwa – napisał Mike Pompeo na Twitterze.

Po spotkaniu w słoweńskim mieście Bled, w którym doszło do podpisania deklaracji 5G, Mike Pompeo już bardziej konkretnie wskazuje, przeciwko komu wymierzony jest dokument

Fala obraca się przeciwko Komunistycznej Partii Chin w jej wysiłkach na rzecz ograniczenia wolności dla nas wszystkich – powiedział amerykanistki sekretarz stanu.

Słowenia jest dopiero we wczesnej fazie budowy sieci 5G, więc podpisanie deklaracji z USA może mieć wymierny wpływ na dalsze działania operatorów. W tej chwili wdrożeniem 5G może pochwalić się Telekom Slovenia, który zamierza do końca roku objąć 5G obszar 1/3 kraju.

Zobacz: Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach

W swojej europejskiej trasie Mike Pompeo odwiedzi jutro Polskę. Chociaż nasz rząd jak na razie zachowuje dyplomatyczną wstrzemięźliwość wobec zakazu współpracy operatorów z Chinami, to jednak może dojść do usztywnienia tego stanowiska. Polska już podpisała podobny dokument we wrześniu 2019 roku, jednak nie zostały w nim zawarte konkrety pozwalające wykluczyć chińskie firmy z budowy 5G. Podczas czerwcowej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zeszłoroczna deklaracja została podtrzymana, ale wciąż nie padły w niej wyraźne zakazy. 

Zobacz: Polskie 5G bez Huaweia? Prezydenci Duda i Trump podpisują oświadczenie
Zobacz: Deklaracja ministerialna w sprawie 5G została podpisana w Tallinie
Zobacz: Deklaracja Polski i USA w sprawie 5G - oświadczenie firmy Huawei

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Secretary Pompeo / Twitter

Źródło tekstu: EURACTIV

Przewiń w dół do następnego wpisu